Tlačové správy

Back Pýtate sa, my odpovedáme: čo je to mumps a ako sa pred ním chrániť?

Vysoký výskyt mumpsu v Českej republike v roku 2024 vyvolal otázky aj v Slovenskej republike. Odpovedáme na najčastejšie z nich.

Aká je to choroba?
Mumps (príušnice, parotitída) je akútne infekčné ochorenie sprevádzané opuchom slinnej žľazy (jednostranne alebo obojstranne). Ochorenie sa zo začiatku prejavuje malátnosťou, pocitom napätia v oblasti príušných žliaz, zvýšenou telesnou teplotou alebo horúčkou. Postupne sa vyvíja opuch žľazy, ktorý je citlivý na tlak. V ústnej dutine sa nachádza opuch a začervenanie vývodov príušných žliaz.

Najčastejšou komplikáciou, predovšetkým u dospievajúcich a v dospelom veku, je rozvoj jednostranného alebo obojstranného zápalu semenníkov, čo môže viesť k neplodnosti. Ďalšou častou komplikáciou, hlavne v dospelosti, je postihnutie centrálneho nervového systému pod obrazom meningitídy alebo meningoencefalitídy. Medzi možné komplikácie patria tiež postihnutie pankreasu. Vzácne sa vyskytujú zápal srdcového svalu, artritída, zápal obličiek a trvalé postihnutie sluchu.

Ako sa šíri?
Vírus parotitídy sa prenáša kvapôčkovou infekciou z osoby na osobu. Inkubačný čas (čas, ktorý uplynie od vniknutia vírusu do organizmu až po prejavenie sa prvých príznakov ochorenia) je 18 - 21 dní. Chorý človek je nákazlivý 7 dní pred a 7 dní po prepuknutí príznakov parotitídy. Aj osoby s bezpríznakovým priebehom môžu šíriť vírus.

Ako sa chrániť?
Najúčinnejšou a najefektívnejšou ochranou pred mumpsom je očkovanie. Očkovanie proti mumpsu (kombinovanou MMR vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke) je súčasťou pravidelného povinného očkovania detí. Aktuálne sa prvá dávka podáva najskôr v prvý deň 15. mesiaca života a najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa. Očkovanie druhou dávkou očkovacej látky sa vykonáva v 5. roku života. Očkuje sa kombinovanou trivalentnou očkovacou látkou spoločne s očkovaním proti rubeole a osýpkam.

Bližšie informácie o pravidelnom povinnom očkovaní detí nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva SR www.ockovaniechrani.sk.

Aká je ďalšia ochrana?
Zdôrazňujeme, že najúčinnejšou a najefektívnejšou formou ochrany proti mumpsu poskytuje očkovanie. Prevenciou pred vznikom ochorenia sú kroky, ktoré sa uplatňujú aj pri iných respiračných ochoreniach: dôkladná hygiena rúk, respiračná hygiena (zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní jednorazovou vreckovkou, ktorú treba čo najskôr odhodiť do uzatvárateľného odpadkového koša), vyhýbanie sa preplneným priestorom, časté nárazové vetranie miestností, vyhýbať sa dotykom tváre, posilňovanie imunity - zdravá strava s dostatočným prísunom vitamínov, fyzická aktivita, otužovanie, dostatočný odpočinok.

Je možná jeho liečba?
Ide o vírusové ochorenie, liečba spočíva v tlmení príznakov, a to teploty a opuchov. Súčasťou liečby je aj pokojový režim ako prevencia komplikácií, ktoré u mladých mužov môžu viesť až k neplodnosti, ďalej zápalu mozgu a mozgových blán.

Vyskytuje sa na Slovensku?
Výskyt mumpsu má za posledných 10 rokov klesajúci trend. Doteraz sa výraznejší nárast vo výskyte prípadov ochorení na mumps, ako ani epidémie tohto ochorenia nezaznamenali. V roku 2024 nahlásili lekári 10 prípadov ochorenia. Najviac prípadov ochorení na mumps sa hlási u detí vo vekových skupinách 5 - 9 rokov a 1 - 4 rokov.

Úrad verejného zdravotníctva SR