Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave (RÚVZ BA)

má územnú pôsobnosť pre okresy Bratislava I - V, Malacky, Pezinok a Senec.

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okresy Bratislava I - V, Malacky, Pezinok a Senec a orgánom radiačnej ochrany pre Bratislavský kraj. Ako orgán verejného zdravotníctva odborne zabezpečuje laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ BA je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou a generálnou tajomníčkou služobného úradu je Mgr. Eva Fitzová, MPH
 

V dňoch 14.08.2024 a 15.08.2024 bude z technických príčin pokladňa a podateľňa otvorená pre verejnosť do 12:00 hod.
Budova úradu bude uzatvorená o 14:30 hod.
Dňa 16.08.2024 bude z technických príčin pokladňa a podateľňa otvorená pre verejnosť do 11:00 hod.
Budova úradu bude uzatvorená o 12:00 hod.

 

Aktuality

Späť Priebeh kúpacej sezóny - stav na prírodných vodných plochách, umelých a prírodných kúpaliskách za 27.kalendárny týždeň

V rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru neboli v sledovanom období zistené žiadne problémy v prevádzkovaní kúpalísk s povolenou rekreáciou. Na prevádzkovaných kúpaliskách sa pravidelne vykonáva štátny zdravotný dozor a pokračuje sa v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa.

Rozbory vody sa vykonávajú podľa plánovaného harmonogramu; kvalita vody na prírodných kúpaliskách zaradených do monitoringu alebo s organizovanou rekreáciou sa kontrolujú v legislatívne stanovených ukazovateľoch, v dvojtýždňových intervaloch i podľa aktuálnej situácie. Na lokalitách s neorganizovanou rekreáciou sa budú vykonávať len orientačné kontroly kvality vody na kúpanie, a to 4x za sezónu alebo podľa aktuálnej situácie. Kontrola bazénovej vody sa vykonáva raz za mesiac alebo podľa aktuálnej situácie.

 

Zásady, ktoré by sme mali dodržiavať pre bezpečné kúpanie

Na prírodných kúpaliskách:

  • Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody, do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo, do zelenej vody s premnoženými riasami či sinicami, do vodných plôch, v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky alebo iné zvieratá.
  • Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
  • Do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu.
  • Rešpektujte prípadné značenia o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy.

Na umelých kúpaliskách

  • Pred vstupom do bazénu sa osprchujte a prejdite brodiskom, tým odstránite z tela možné mikrobiologické znečistenie/špinu.
  • Pred vstupom do bazéna si všimnite farbu vody, zákal či zápach, resp. plávajúce znečistenia na hladine.
  • Nekúpte sa vo vode, ktorá zapácha po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité zelené povlaky, resp. poškodené kachličky.
  • Nevstupujte do bazénu ak viete, že máte prenosné ochorenie.
  • Rešpektujte výstražné značenia pri bazéne.
  • Po každom kúpaní sa dôkladne osprchujte, a čo najskôr prezlečte do suchého oblečenia!

Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách, ktoré sú pravidelne kontrolované orgánmi verejného zdravotníctva. Preto navštevujte kúpaliská s povolenou a kvalitnou prevádzkou a pred návštevou kúpaliska sa informujte o jeho aktuálnom stave.