Vyhodnotenie programov a projektov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach na rok 2021 a na ďalšie roky k 31. 12. 2021

1. Odbor hygieny životného prostredia a zdravia

1.1 Plnenie Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie obyvateľov Slovenskej republiky - NEHAP V.

Akčný plán (NEHAP V.) reflektuje definované priority, ktoré boli výsledkom 7-ročného úsilia členských štátov WHO/EURO o nastavenie nových priorít v oblasti environmentálneho zdravia v kontexte politiky Zdravie 2020 a Agendy TUR 2030 (Agenda trvalo udržateľného rozvoja v európskom regióne).

Etapy riešenia

  • plniť úlohy vyplývajúce z NEHAP V. v pôsobnosti rezortu zdravotníctva podľa schválených termínov
  • predkladať na rokovanie vlády národnú správu o stave implementácie NEHAP V. v SR každé 2 roky.

V rámci plnenia tejto úlohy boli vykonané odbery vzoriek rekreačných vôd z kúpalísk a krytých bazénov s celoročnou prevádzkou a odber vzoriek zo sezónnych kúpalísk pred uvedením do prevádzky a počas prevádzky.

Správa o pripravenosti sezónnych rekreačných zariadení a zariadení s celoročnou prevádzkou, ako aj vyhodnotenie letnej turistickej sezóny boli v požadovanom termíne a rozsahu odoslané cez informačný systém.

Kvalita pitnej vody verejných vodovodov a plynulosť dodávky bola priebežne sledovaná v rámci monitoringu a štátneho zdravotného dozoru, k závažným poruchám v dodávke a nedostatkom v kvalite vody v sledovanom období nedošlo. V rámci tohto projektu je vykonávaný monitoring pitných vôd a kontrola kvality vody na umelých a prírodných kúpaliskách v okresoch Prievidza a Partizánske. V roku 2021 bolo odobratých spolu 101 vzoriek pitných vôd a 195 vzoriek vôd určených na kúpanie.

1.2 Protokol o vode a zdraví, plnenie národných cieľov

Cieľom tohoto projektu je nastaviť nové národné ciele, ktoré budú uskutočňované prostredníctvom lepšieho využívania vody a ktoré budú zahŕňať ochranu vodných ekosystémov, prevenciu, kontrolu a znižovanie výskytu ochorení súvisiacich s vodou.

V sledovanom období nebol úrad zapojený do plnenia.

1.6 Rozšírenie siete monitorovacích staníc na sledovanie koncentrácie biologických alergizujúcich častíc vo vonkajšom ovzduší

Cieľom projektu je poskytovať presné a včasné informácie o obsahu alergizujúcich organických častíc – peľu a spór plesní v ovzduší. Podmienkou na naplnenie hlavného cieľa je rozšíriť existujúcu sieť peľových monitorovacích staníc na úroveň, ktorá je nevyhnutná pre presné a komplexné vyhodnocovanie peľovej situácie v jednotlivých regiónoch Slovenska.

RÚVZ Prievidza so sídlom v Bojniciach je jeden z vybraných RÚVZ v rámci Slovenska, ktoré sú zapojené do uvedeného projektu, ktorý je zatiaľ v prípravnej fáze.

2. Odbor preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie

2.1 Znižovanie miery zdravotných rizík zamestnancov z pracovného prostredia, pracovných podmienok a spôsobu práce

2.1.1 Znižovanie miery zdravotných rizík (rizikové práce)

Podľa štandardných výstupov programu ASTR bolo v roku 2021 v 3. a 4. kategórii rizikových prác v spádovom území RÚVZ Prievidza evidovaných k 31.12.2021 celkom 3894 exponovaných zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce, z toho 969 žien, v 110 subjektoch. Oproti roku 2020 sa zvýšil počet zamestnancov vykonávajúcich rizikovú prácu v tretej a štvrtej kategórii o 139 (3,7 %). Z uvedeného počtu zamestnancov v tretej kategórii pracuje 3714 zamestnancov a v štvrtej kategórii 180 zamestnancov. Oproti roku 2020 zaznamenávame nárast počtu zamestnancov v tretej kategórii o 154 zamestnancov (4,3 %) a v štvrtej kategórii pokles o 15 zamestnancov (7,7 %).

Najviac rizikových prác evidujeme v priemyselnej výrobe – 2193 zamestnancov, z toho 542 žien a v ťažbe nerastných surovín - 1021 zamestnancov, z toho 13 žien.

V roku 2021 značne stúpol počet zamestnancov v riziku v zdravotníctve z 57 na 512. Jedná sa o zamestnancov troch nemocníc v spádovej oblasti nášho úradu, v ktorých boli z dôvodu pandémie covid-19 zriadené špecializované oddelenia pre liečbu pacientov. Zamestnanci pracujú v tretej kategórii pre biologický faktor SARS-CoV-2.

Tabuľka 1: Počty exponovaných zamestnancov podľa druhu rizikových faktorov
Rizikový faktor Počet exponovaných zamestnancov celkom Počet exponovaných zamestnancov žien
biologické faktory 486 381
elektromagnetické polia 65 0
fyzická záťaž 869 213
hluk 2569 344
chemické faktory 1739 139
optické žiarenie 66 2
vibrácie 267 8
záťaž teplom a chladom 81 11

V sledovanom období bolo vydaných 28 rozhodnutí v súvislosti so zaradením, zmenou zaradenia, resp. vyradením pracovníkov do kategórií rizikových prác.

V sledovanom období boli priebežne vykonávané kontroly (29) plnenia opatrení vyplývajúcich zamestnávateľom z rozhodnutí o zaradení prác do kategórií. Kontroly boli zamerané na znižovanie zdravotných rizík, zosúladenie prevádzkových podmienok a opatrení na znižovanie rizík s údajmi uvedenými v prevádzkových poriadkoch, poskytovanie OOPP, používanie OOPP zamestnancami, informovanosť zamestnancov o rizikách a na kontrolu výkonu cielených lekárskych preventívnych prehliadok (LPP) v súvislosti s prácou.

V r. 2021 nebola v súvislosti s rizikovými prácami uložená žiadna sankcia.

2.1.2 Znižovanie zdravotných rizík z látok a zmesí klasifikovaných ako toxické

V roku 2021 sme vykonali 4 kontroly zamerané na uplatňovanie nariadenia vlády SR č. 355/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou chemickým faktorom pri práci v znení neskorších predpisov v prevádzkach, kde sa používajú toxické látky a zmesi v spoločnostiach:

  • SLOVECA, Sasol Slovakia, spol. s r.o., Bratislava, prevádzka Nováky – v rámci kontroly oznámenej SIŽP sme okrem iného vykonali i kontrolu manipulácie s veľmi toxickými látkami v laboratóriu,
  • Gotec Slovakia, s.r.o., Partizánske - pri úprave kovov sa používa zmes, ktorá obsahuje fluorovodík. Kontrola bola zameraná hlavne na podmienky skladovania a manipulácie a dokumentovanie spotreby.
  • ELMAR Color s.r.o., Žabokreky nad Nitrou - ako odmasťovací prípravok na kovové povrchy sa používa zmes, ktorá obsahuje kyselinu fluorovodíkovú. Ďalšia zmes, ktorá obsahuje fluorid draselný, sa používa ako reakčné činidlo.
  • FORTISCHEM, a.s., Nováky - kontrola bola vykonaná v prevádzke výrobne chlóru.

V rámci posudkovej činnosti RÚVZ Prievidza nevydal žiadne rozhodnutie na skladovanie a manipuláciu s toxickými a veľmi toxickými látkami a zmesami.

Dňa 21.5.2021 bol vykonaný ŠZD pri prešetrovaní mimoriadnej udalosti v spoločnosti Carcosustics Slovakia Nováky s.r.o., Nováky. Jednalo sa o nález neznámej látky v zariadení na výrobu sódy a v kávovare (hala E1) a v oddychovej časti skladu (hala E2). Štátny zdravotný dozor bol realizovaný v súčinnosti s Policajným zborom SR. Po expertíznych skúškach, ktoré vykonalo Kontrolné chemické laboratórium, bolo zistené, že sa jedná o kovovú ortuť – Hg (CAS 7439-97-6) v celkovej vyseparovanej hmotnosti 1,70685 g. Následne boli pracovníkmi RÚVZ odobraté 3 vzorky vody (prívod do sódomatu, 2x kuchynka) so špecifikáciou na obsah ortuti, ktorý sa nepotvrdil.

V sledovanom období sme obdržali 37 oznámení o výkone dezinfekcie, deratizácie a dezinsekcie. Oznámenia o výkone postrekov pri pestovaní ovocia sme neobdržali žiadne.

Havárie v sledovanom období neboli hlásené.

2.1.3 Znižovanie zdravotných rizík z karcinogénnych a mutagénnych faktorov vrátane azbestu a z látok poškodzujúcich reprodukciu a narúšajúcich endokrinný systém

V roku 2021 pracovalo v riziku karcinogénnych a mutagénnych faktorov 259 zamestnancov, z toho 70 žien, a to nasledovne: vinylchlorid – 66; vinylchlorid spoločne s 1,2,-dichlóretánom – 26; 1,2,-dichlóretán - 1; polyaromatické uhľovodíky pri výrobe karbidu – 71; cytostatiká – 8, z toho 7 žien; formaldehyd - 38, z toho 12 žien; technický benzín – 58, z toho 51 žien; sadze – 8, agrochemikálie - 7, tvrdé drevo – 2.

V riziku reprodukčnotoxických látok v roku 2021 pracovalo 26 zamestnancov, z toho 7 žien, a to nasledovne: toluén - 1; cytostatiká - 8, z toho 7 žien; ortuť - 1 a oxid uhoľnatý -16.

Medzi najčastejšie karcinogénne a mutagénne faktory, ktorým boli zamestnanci exponovaní v r. 2021 patria:

  • gumárenské kaučukové zmesi, ktoré obsahujú karcinogénnu zložku 4-[(morpholinothio)thioxomethyl]morpholine, ktorým sú exponovaní zamestnanci spoločnosti ContiTech Vibration Control Slovakia, s.r.o., Dolné Vestenice, práce nie sú vyhlásené v riziku,
  • vinylchlorid, ktorému sú exponovaní pracovníci spoločnosti Fortischem, a.s., Nováky, časť prác je vyhlásená v riziku,
  • etylénoxid/propylénoxid, ktorými sú exponovaní pracovníci dvoch spoločností: Fortischem, a.s. a SLOVECA Sasol Slovakia, spol. s r.o., práce nie sú vyhlásené v riziku,
  • PAU, ktorými sú exponovaní pracovníci spoločnosti Fortischem, a.s., práce sú vyhlásené v riziku.

V priebehu roku nebolo na RÚVZ vydané žiadne rozhodnutie na činnosti spojené s výrobou, spracovaním, manipuláciou s karcinogénnymi a mutagénnymi látkami.

Kontrola uplatňovania nariadenia vlády SR č. 356/2006 Z. z. o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci v znení nariadenia vlády SR č. 301/2007 Z. z. bola realizovaná v spoločnosti SLOVECA, Sasol Slovakia, spol. s r.o., Bratislava, prevádzka Nováky, a to v rámci kontroly oznámenej SIŽP.

V priebehu roka bolo na RÚVZ vydaných 144 rozhodnutí s návrhom na odstraňovanie azbestu a materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb podľa § 13 ods. 4 písm. j) zákona č. 355/2007 Z. z. Vykonané boli dve kontroly prác spojených s odstraňovaním azbestu, pri ktorých nebolo zistené žiadne porušenie predpisov na ochranu zdravia pracovníkov pri prácach s odstraňovaním azbestu a materiálov obsahujúcich azbest. V oboch prípadoch sa jednalo o odstraňovanie azbestového materiálu v exteriéri, išlo o odstraňovanie strešnej krytiny z rodinného domu a likvidáciu izolačných materiálov z trafostanice v areáli Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

2.2 Intervencie na podporu zdravia pri práci

2.2.1 Zdravé pracoviská

Aktivity v rámci tohto projektu boli aj v r. 2021 v obmedzenej miere v dôsledku pretrvávajúcej krízovej situácie súvisiacej s pandémiou ochorenia COVID-19. Zamestnávatelia sa v snahe zabrániť šíreniu ochorenia na pracoviskách obmedzovali prístup cudzích osôb do svojich prevádzok.

Jeden pracovník oddelenia si v spolupráci s poradenským centrom ochrany a podpory zdravia úradu pripravili pre zamestnancov spoločnosti J.P. PLAST Slovakia spol. s r.o., Prievidza počas dvoch dní zdravotno-výchovnú akciu, v rámci ktorej bola 2x prezentovaná prednáška venovaná prevencii kolorektálneho karcinómu. Počas oboch dní mali pracovníci zároveň možnosť dať si zmerať krvný tlak a vyšetriť glykémiu a lipidové spektrum.

2.2.2 Európska informačná kampaň Európskej agentúry pre BOZP (OSHA Bilbao) zameraná na prevenciu zdravotných a bezpečnostných rizík pri práci

V spolupráci s Inšpektorátom práce Trenčín boli v r. 2021 zrealizované dve spoločné previerky.

Spoločnosť Nexo Steel s.r.o., Prievidza sa zaoberá výrobou kovových konštrukcií, predovšetkým záhradných dielov a ich povrchovou úpravou. Výroba je rozdelená na časť zvárania, zámočnícku časť a časť prípravných prác, ktoré pozostávajú z pílenia, brúsenia a zvárania a ďalej sú to práce spojené s povrchovou úpravou práškovaním v boxe a baliace a expedičné práce. Pre administratívne práce je zriadená kancelária.

Zaradenie prác do kategórií:

  • hluk 3. kategória – zámočník , zvárač, brusič zinku
  • chemické faktory (pevné aerosóly) 3.kategória - zvárač
  • chemické faktory (pevné aerosóly) 4.kategória - zámočník, práškovač, brusič zinku

V rámci spoločnej previerky boli zistené nedostatky, ktoré je povinná spoločnosť odstrániť:

  1. Zamestnávateľ zabezpečí objektivizáciu chemických faktorov - pevných aerosólov, nakoľko boli zrealizované opatrenia na zníženie expozície pevným aerosólom a zabezpečí objektivizáciu vibrácií.
  2. Po objektivizácii zamestnávateľ zabezpečí aktualizáciu posúdenia zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia a na základe tohto posúdenia zabezpečí vypracovanie písomného posudku o riziku s kategorizáciou prác z hľadiska zdravotného rizika v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou, ako aj vypracovanie aktualizovaných prevádzkových poriadkov.
  3. Zamestnávateľ predloží v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou návrh na zaradenie resp. zmenu v zaradení prác do 3. a 4. kategórie – z dôvodu platnosti rozhodnutia z r.2019 jeden rok, resp. ak nové posúdenie rizika z expozície faktorom práce preukáže nové skutočnosti v zaradení prác do kategórií.
  4. Zamestnávateľ zabezpečí pre zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu.
  5. Zamestnávateľ zabezpečí vedenie a uchovávanie evidencie zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu zaradenú do druhej, tretej alebo štvrtej kategórie pri expozícii faktorom práce a pracovného prostredia.
  6. Zamestnávateľ zabezpečí vhodné OOPP pri práci v expozícii hluku a chemických faktorov s presnou špecifikáciou, vedenie evidencie na osobných kartách a taktiež zabezpečí kontrolu používania OOPP s následnou evidenciou kontrol.
  7. Zamestnávateľ zabezpečí označenie rizikových pracovísk.

V spolupráci s Inšpektorátom práce Trenčín bola zrealizovaná aj spoločná previerka v spoločnosti GLOCK Forst Slowakei s.r.o., Oslany. Spoločnosť prevádzkuje vo Veľkých Uherciach od roku 2017 prevádzku na spracovanie a skladovanie palivového dreva. Po vykonanej objektivizácii faktorov pracovného prostredia boli zamestnanci zaradení do tretej kategórie rizika pre faktor hluk na štiepacej a baliacej linke a pre faktor karcinogénne faktory (bukové drevo) na baliacej linke. V priebehu roku 2020 došlo v rámci opatrení k výmene starej baliacej linky za novú a subjekt následne zabezpečil novú objektivizáciu pevného aerosólu. Na základe výsledkov nového posúdenia zdravotného rizika boli zamestnanci obsluhy baliacej linky preradení do druhej kategórie pre faktor pevný aerosól - bukové drevo. V roku 2020 bola sprevádzkovaná nová administratívna budova, o čom subjekt zaslal oznámenie. Počas kontroly boli predložené aktualizované prevádzkové poriadky pre faktor hluk a pevný aerosól, posúdenie zdravotného rizika. Bolo zistené, že z dôvodu pandemickej situácie neboli vykonané lekárske preventívne prehliadky (LPP) vo vzťahu k práci v riadnom termíne. Subjekt predložil objednávku na výkon LPP vo vzťahu k práci a následne po ich vykonaní v decembri 2021 i lekárske posudky zamestnancov.

3. Odbor hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov

3.1 Bezpečnosť PC fliaš vo vzťahu k migrácii bisfenolu A

RÚVZ Prievidza v roku 2021 nebol zapojený do riešenia úlohy.

3.2 Monitoring príjmu kuchynskej soli

Úloha bola splnená. Na laboratórnu kontrolu množstva jedlej soli v hotových pokrmoch boli odobraté 2 vzorky hotových pokrmov v 2 prevádzkach zariadení spoločného stravovania. V odobratých vzorkách hotových pokrmov nebolo zistené prekročenie najvyššie prípustného množstva pridanej jedlej soli stanoveného platnou legislatívou.

3.3 Bezpečnosť obalových materiálov na kozmetické výrobky

RÚVZ Prievidza v roku 2021 nebol zapojený do riešenia úlohy.

4. Odbor hygieny detí a mládeže

4.1 Aktivity prevencie detskej obezity v kontexte plnenia národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025

Cieľom aktivít je komplexným výkonom štátneho zdravotného dozoru, realizáciou výchovných aktivít v oblasti edukácie matiek cestou materských centier a zariadení pre deti a mládež prispieť k zníženiu výskytu detskej obezity.

Priorita: a) Podpora zdravého štartu do života

Vykonáva Poradňa zdravia

Priorita: b) Podpora zdravšieho prostredia na školách

Z dôvodu prebiehajúcej krízovej situácie sme vykonali efektívny a účinný štátny zdravotný dozor v 40 zariadeniach stravovacích prevádzok určených pre deti a mládež a vo výdajniach stravy, v ktorých boli kontrolované: hygienické podmienky pri príprave diétneho stravovania, dodržiavanie pitného režimu s presadzovaním používania pitnej vody a nesladených nápojov, pestrosť stravy, dodržiavanie zásad pri zostavovaní jedálnych lístkov s ohľadom na odporúčané výživové dávky.

Priorita: c) Poskytovať nutričné vzdelávanie odborným zamestnancom školského stravovania v rámci projektov profesijných združení

V súvislosti s prebiehajúcou krízovou situáciou vzdelávanie pracovníkov školského stravovania nebolo realizované.

Priorita: d) Podpora pohybových aktivít

V tomto roku nebol realizovaný monitoring TV podmienok žiakov ZŠ a SŠ v rámci podpory pohybových aktivít.

4.2 Hygienická úroveň detských pieskovísk v areáloch MŠ a v rámci občianskej vybavenosti

Cieľom projektu je priebežná starostlivosť o hygienickú úroveň pieskovísk ako prevencie vzniku možného ochorenia detí v dôsledku mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia piesku.

V roku 2021 v okrese Prievidza a Partizánske bolo odobratých 12 vzoriek piesku z pieskovísk materských škôl a pieskovísk v rámci občianskej vybavenosti. Všetky vzorky boli vyhodnotené ako vyhovujúce.

Spolupráca s prevádzkovateľmi pieskovísk je na uspokojivej úrovni.

4.3 Hodnotenie jedálnych lístkov MŠ A ZŠ

Cieľom projektu je zmapovanie situácie v oblasti dodržiavania všeobecných zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov v zariadeniach spoločného stravovania detí MŠ a ZŠ a zistiť frekvenciu podávania vybraných druhov potravín ( pokrmov).

V roku 2021 bola realizovaná prípravná fáza t. j. zber jedálnych lístkov z 3 ZŠ za obdobie jeseň - zima (v mesiaci október a november).

Hodnotenie jedálnych lístkov za obdobie október-november bolo realizované v troch školských jedálňach pri základných školách, a to: ZŠ Ul. S. Chalupku 313/14, 971 01 Prievidza, ZŠ Gašpara Drozda s MŠ, Chrenovec-Brusno 395, 972 32 Chrenovec-Brusno, ZŠ R. Kaufmana, Nádražná 955, 958 01 Partizánske.

4.4 Úrazy detí v SR

Cieľom projektu je formou spolupráce s NCZI a regionálnymi nemocnicami získať vybrané informácie, týkajúce sa problematiky úrazov detí na Slovensku.

V súvislosti s prebiehajúcou krízovou situáciou projekt nebol realizovaný.

6. Odbor epidemiológie

6.1 Národný imunizačný program SR (NIP SR)

V rámci výročnej správy RÚVZ za rok 2020 bola vypracovaná analýza plnenia imunizačného programu. Zabezpečili sme informovanie očkujúcich lekárov o všetkých pripravovaných a realizovaných zmenách týkajúcich sa očkovacieho kalendára a samotných vakcín elektronicky a zverejnením na internetovej stránke RÚVZ Prievidza. Taktiež boli lekári informovaní o aktuálnej situácii v používaní, dodávkach vakcín a o aktuálnych informáciách súvisiacich s očkovaním.

Problematike očkovania sme venovali materiál zverejnený na webovej stránke RÚVZ Prievidza so sídlom v Bojniciach:

  • Očkovací kalendár na rok 2021 pre povinné pravidelné očkovanie detí a dospelých.

Všeobecní lekári pre dospelých a všeobecní lekári pre deti a dorast boli upozornení o potrebe predzásobenia sa vakcínami proti chrípke pre očkovaciu sezónu 2021/2022.

Z dôvodu epidemiologickej situácie spôsobenej pandémiou vyvolanou koronavírusom COVID-19 neboli v roku 2021 realizované aktivity v rámci Európskeho imunizačného týždňa.

Podľa usmernenia ÚVZ SR bola vykonaná kontrola očkovania v mesiacoch september až december 2021 v 38 pediatrických obvodoch (28 v okrese Prievidza a 9 v okrese Partizánske). Správa z kontroly očkovania bola k 31.12.2021 zaslaná na RÚVZ v Trenčíne.

V okrese Prievidza nebola na okresnej úrovni dosiahnutá zaočkovanosť 95% v štyroch kontrolovaných ročníkoch narodenia: ročník 2019 – základné očkovanie (MMR) 93,2%, ročník 2018 - základné očkovanie (MMR) 93,4%, ročník 2014 - preočkovanie (DTaP-IPV) 91,8% a ročník 2009 preočkovanie (MMR) 93,0%. U ostatných očkovaní v okrese sa zaočkovanosť pohybovala od 96,1% do 96,7%. V okrese Partizánske nebola dosiahnutá zaočkovanosť 95% v ročníku narodenia 2018 – základné očkovanie (MMR) 94,8%. U ostatných očkovaní v okrese sa zaočkovanosť pohybovala od 95,8% do 98,0%.

Zaočkovanosť 95% nebola dosiahnutá prevažne z dôvodu pretrvávajúceho odmietania očkovania, nerešpektovania predvolaní na očkovanie zo strany rodičov detí a z dôvodu kontraindikácií očkovania. Výsledky kontroly očkovania boli porovnateľné s predchádzajúcim rokom.

V okrese Prievidza vzrástol na obvodoch počet druhov očkovania so zaočkovanosťou pod 90%. (z 36 na 39). V okrese Partizánske vzrástol na obvodoch počet druhov očkovania so zaočkovanosťou pod 90%. (z 0 na 2). Počet zistených odmietnutí očkovania v kontrolovaných ročníkoch narodenia oproti minulému roku v okrese Prievidza klesol o 3,8%, v okrese Partizánske vzrástol o 4,1%.

V roku 2021 bolo VLPDD hlásených 80 odmietnutí povinného očkovania (63 v okrese Prievidza a 17 v okrese Partizánske. Počet evidovaných odmietnutí očkovania bol štvrťročne hlásený na ÚVZ SR.

Počas vykonávanej kontroly očkovania boli do ambulancií pediatrov distribuované informačné materiály zamerané na podporu očkovania určené pre lekárov aj rodičov (brožúra, kartičky, kolieska, poučenie pre zákonných zástupcov detí o možných následkoch v prípade nezabezpečenia povinného očkovania u svojho dieťaťa, informačný leták o ochorení na meningokokovú meningitítu), ktoré boli dodané z ÚVZ SR.

V rámci surveillance a kontroly ochorení preventabilných povinným očkovaním sme v roku 2021 prešetrili 3 prípady chronickej VHB a 2 prípady bezpríznakového nosičstva HBsAg.

6.2 Surveillance infekčných chorôb

K 31.5.2021 sme vypracovali výročnú správu odboru epidemiológie (oddelenie infekčnej epidemiológie a oddelenie NN, dezinfekcie a sterilizácie) za okresy Prievidza a Partizánske za rok 2020.

Lekári prvého kontaktu boli priebežne informovaní o aktuálnej epidemiologickej situácii u nás a vo svete a o protiepidemických opatreniach. Aktuálne informácie o prenosných ochoreniach v SR a v zahraničí boli zverejnené aj na našej webovej stránke.

V rámci zlepšenia hlásenia prenosných ochorení sme pravidelne spolupracovali hlavne s lekármi prvého kontaktu pre deti, dorast a pre dospelých, ale aj s infektológmi, kožnými lekármi a inými odbornými lekármi v rámci Slovenska. Spolupracovali sme aj s laboratóriami, ktoré nám zabezpečujú mikrobiologickú diagnostiku (OKM Bojnice, laboratóriá Medirex, Unilabs, Agel, RÚVZ Trenčín, Cytopathos Bratislava, Medicínske laboratória Žilina, laboratória Jeseniovej univerzity Martin). Takmer všetky laboratória hlásia pozitívne výsledky on-line prostredníctvom internetu do epidemiologického informačného systému EPIS.

Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ochorení COVID 19 počas chrípkovej sezóny 2020 - 2021 nebol odobratý biologický materiál na chrípku sentinelovými lekármi, ani z oddelení nemocníc v regióne. Nebolo vydané ani rozhodnutie regionálneho hygienika na sprísnenie opatrení v kolektívnych zariadeniach alebo nemocniciach.

Od začiatku roka 2021 z okresu Prievidza ani z okresu Partizánske nebol hlásený výskyt ochorenia SARI.

V roku 2021 prebiehala pokračujúca pandémia ochorenia vyvolaného koronavírusom SARS Cov 2-COVID 19. Celkovo sme prešetrili 23 130 prípadov z okresu Prievidza a 8 642 prípadov z okresu Partizánske a niekoľko prípadov aj mimo regiónu pôsobnosti RÚVZ Prievidza. V súvislosti s pandémiou bolo vydaných 184 rozhodnutí regionálneho hygienika na uzatvorenie školských zariadení, 13 rozhodnutí regionálneho hygienika na uzatvorenie domovov dôchodcov a centier sociálnych služieb. Vydaných bolo 5 karanténnych opatrení formou rozhodnutia a zápisníc pre fyzické osoby a športové kluby, 6 potvrdení pre športové kluby, 17 výnimiek z karantény, 5 potvrdení o ukončení karantény a 3 vyjadrenia k hromadným podujatiam.

V roku 2021 sme prešetrili 3 prípady chronickej VHB a 2 prípady bezpríznakového nosičstva HBsAg, V súvislosti s diagnózou vírusová hepatitída nebolo vydané žiadne rozhodnutie. V súvislosti s poranením zdravotníckych pracovníkov bolo vydaných 17 rozhodnutí, z toho v 6 prípadoch bolo nariadené podanie jednej dávky vakcíny proti VHB.

Vykázali sme 2 epidémie Salmonelovej enteritídy a 20 epidémií COVID-19.

Ďalej sme zaznamenali rodinné epidémie: 2x epidémiu zapríčinenú rotavírusmi, 1x zapríčinenú vírusom Norwalk, 1x Campylobacterom jejuni a 3x COVID-19. Protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu.

Bolo vydané 1 rozhodnutie pre osobu vykonávajúcu epidemiologicky závažnú činnosť, ktorá bola v kontakte s chorými na hnačkové ochorenie.

Zo 190 nahlásených pozitívnych hemokultúr sme vzhľadom k situácii Covid-19 neprešetrili žiadnu hemokultúru.

6.3 Informačný systém prenosných ochorení

Ochorenia, ktoré podliehajú povinnému hláseniu sú pravidelne zadávané do informačného systému EPIS. Výskyt chrípky a akútnych respiračných ochorení je pravidelne hlásený 1x týždenne. Závažné ochorenia a epidémie sú hlásené a aktualizované v SRV.

Do elektronického hlásenia prenosných ochorení EPIS aktívne hlásili:

  • chrípku 6 obvodní lekári - 3 pre dospelých (2x okres PD a 1x okres PE) a 3 pediatri z okresu Prievidza,
  • prenosné ochorenia 5 obvodní lekári - 2 lekári pre dospelých (1x okres PD a 1x okres PE) a 3 pediatri z okresu Prievidza.

Pravidelne sme zabezpečovali informovanie verejnosti o aktuálnej epidemiologickej situácii prostredníctvom internetovej stránky RÚVZ Prievidza.

6.4 Nozokomiálne nákazy

K 31.12.2021 bolo nahlásených z nemocničných zariadení regiónu 104 nozokomiálnych nákaz. Oproti roku 2020 ide o pokles o 67%.

Kontrola hygienicko - epidemiologického režimu bola vykonaná v 2 zdravotníckych zariadeniach na 3 lôžkových oddeleniach a na operačných sálach.

Fyzikálno - biologické testovanie bolo realizované v 69 sterilizačných prístrojoch zdravotníckych zariadení.

V uvedenom období nám bolo hlásených 192 multirezistentných kmeňov baktérií a 63 kmeňov meticilín - rezistentných SA. V súvislosti s výskytom enterobaktérií produkujúcich karbapenemázu sme zabezpečili opatrenia u 5 pacientov v zdravotníckych zariadeniach. Zaznamenali sme 215 prípadov výskytu Clostridium difficile, z toho malo 81 prípadov nozokomiálny charakter.

V rámci posudkovej činnosti sme vydali 15 rozhodnutí na uvedenie zdravotníckych zariadení do prevádzky a schválení prevádzkových poriadkov zdravotníckych zariadení, 64 rozhodnutí vydaných v súvislosti s prevádzkovaním mobilných odberových miest a 2 záväzné stanoviská.

6.5 Mimoriadne epidemiologické situácie

Pandemická pripravenosť:

Aj v chrípkovej sezóne 2020/21 zostali v platnosti opatrenia pri výskyte SARI, pri odbere materiálu, došetrenia prípadov a vykonania opatrení u takejto diagnózy, o čom sme informovali všetky nemocnice. Ochorenie SARI nebolo hlásené.

Priebežne sa vykonáva aktualizácia členov v protiepidemických komisiách.

Denne využívame hlásenie v systéme rýchleho varovania.

V roku 2021 bola zaznamenaná pokračujúca pandémia ochorenia vyvolaného koronavírusom SARS Cov 2 - COVID 19. V pôsobnosti RÚVZ Prievidza bolo zaznamenaných 31 772 ochorení spôsobených koronavírusom SARS Cov 2. V spolupráci s mobilným odberovým miestom nemocnie Bojnice bolo v rámci zabezpečenia protiepidemických opatrení a vyšetrení kontaktov s pozitívnymi osobami celkovo odobratých 31 715 vzoriek na PCR testy a v mobilnom odberovom mieste RÚVZ Prievidza bolo odobratých 5 173 vzoriek na antigénové testy. O epidemiologickej situácii boli pravidelne podávané správy okresným krízovým štábom a krajskému krízovému štábu. V spolupráci s krajským operačným strediskom a okresnými nemocnicami bol zabezpečovaný manažment a prevoz suspektných a potvrdených prípadov ochorenia. Poskytovali sme poradenskú a konzultačnú činnosť laickej i odbornej verejnosti. Zriadená bola telefonická linka a emailová adresa, kde je tiež zabezpečené poradenstvo pre širokú verejnosť. Opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia vyvolaného koronavírusom SARS Cov – 2 boli zabezpečované v zmysle usmernení hlavného hygienika SR a všetky zmeny boli pravidelne aktualizované a zverejňované na webovej stránke RÚVZ Prievidza. O aktualizáciách usmernení hlavného hygienika SR boli pravidelne informovaní aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ako aj o platnej legislatíve vydanej Vládou SR.

6.6 Environmentálna surveillance poliomyelitídy a sledovanie VDPV

V roku 2021 sme zabezpečili 6x odber odpadovej vody podľa harmonogramu NRC pre poliomyelitídu s negatívnymi výsledkami.

Vykonali sme analýzu situácie vo výskyte akútnych chabých obŕn vo výročnej správe za rok 2020. V roku 2021 nebolo hlásené ochorenie na akútnu chabú obrnu.

6.7 Prevencia HIV/AIDS

- aktivity sú realizované a vyhodnocované oddelením výchovy k zdraviu a PZ

6.8 Poradne očkovania

V roku 2012 bola zriadená poradňa pre očkovanie, o čom bola verejnosť informovaná prostredníctvom miestnych médií a webovej stránky úradu. V roku 2021 bola formou konzultácií a písomných vyjadrení poskytnutá informácia o povinnom alebo odporúčanom očkovaní v 34 prípadoch a v očkovaní pred cestou do zahraničia v 5 prípadoch, informácie ohľadom očkovania proti COVID-19 boli poskytnuté v 56 prípadoch.

6.9 Zvýšenie povedomia budúcich rodičov o ochoreniach preventabilných očkovaním a význame očkovania

Z dôvodu pandémie spôsobenej koronavírusom COVID-19 sa v roku 2021 neuskutočnilo vzdelávanie študentov zamerané na zvýšenie povedomia o očkovaní.

7. Objektivizácia faktorov prostredia (BŽP, MŽP, CHA, FF)

7.1 Monitoring kvality vôd vybraných lokalít

Na prírodných kúpaliskách sa celoročne sleduje výskyt vodného kvetu. V prípade jeho výskytu, sa kvet odoberie aj s príslušnými vzorkami podľa dohodnutých pokynov a pošle sa na ďalšiu analýzu do NRC pre ekotoxikológiu na ÚVZ SR v Bratislave. K 31.12.2021 bolo vyšetrených 8 vzoriek. Výskyt vodného kvetu sme sledovali na lokalitách Nitrianske Rudno a Kanianka-priehrada. Obe tieto lokality nie sú vyhlásené za kúpacie lokality. Výrazne prekročené hodnoty Cyanobaktérií boli zaznamenané v augustovom odbere v lokalite Kanianka-priehrada.

- nádrž Kanianka 404 300 bunky/ml ( odber vzorky 20.8. 2021)

- kvalitatívny rozbor – dominantným druhom sinica Woronichinia naegeliana (35%), Microcystis aeruginosa (25%), M. flos-aquae (25%), M. ichthyoblabe (10%), v menšom zastúpení boli sinice Aphanizomenon flos – aquae (3%), Dolichospermum planctonicum (1%), Microcystis novaceky (0,5%) a Microcystis wesenbergi (0,5%)

- na ekotoxikologickú analýzu boli do ÚVZ SR zaslané štyri vzorky : č.1 vz. povrchovej vody na stanovenie akútnej ekotoxicity, č.2 vz. povrchovej vody na stanovenie cyanotoxínov, č.3 vz. vodného kvetu na stanovenie akútnej toxicity a cyanotoxínov, č.4 vz. vodného kvetu na biologické vyšetrenie

- prvé tri vzorky boli zamrazené, posledná štvrtá vzorka bola fixovaná formaldehydom na výslednú 4 % koncentráciu

- akútna ekotoxicita vzorky povrchovej vody bola stanovená ekotoxikologickými skúškami pomocou skúšobných organizmov: Vibrio fischeri, Thamnocephalus platyurus a Sinapsis alba

- vyšetrovaná vzorka vody vykazovala v monitorovacom bode na sledovanej nádrži toxický účinok na jeden zo skúšobných organizmov (36 % účinku na Sinapsis alba)

- metódou kvapalinovej chromatografie bola vo vzorke povrchovej vody zistená v mieste najväčšieho premnoženie siníc prítomnosť mikrocystínu RR v konc. 0,062 mikrogramov/l vody. Mikrocystín YR v konc. 0,063 mikrogramov/l vody a mikrocystín LR v konc. 0,066 mikrogramov/l vody. V tomto mieste vykazoval toxický účinok na organizmus Sinapsis alba 45 %.

- akútna ekotoxicita vzorky vodného kvetu bola stanovená pomocou organizmu Thamnocephalus platyurus, pričom vyšetrovaná vzorka vykazovala 100% inhibičný účinok na použitý skúšobný organizmus

- chemické vyšetrenie vzorky zahusteného vodného kvetu na parameter mikrocystín RR mal hodnotu 221 mikrogramov/g. Mikrocistín YR a LR neboli detekované.

- z výsledkov ekotoxikologických analýz vyplýva, že na lokalite Kanianka bola zaznamenaná prítomnosť toxického vodného kvetu (100% inhibičný účinok, 221 mikrogramov/g mikrocystínov)

- zistená koncentrácia sumy mikrocystínov vo vzorke povrchovej vody v mieste najväčšieho premnoženia siníc ( 0,191 mikrogramov/l) sa pohybuje na spodnej hranici koncetračného rozsahu, ktorý je typický pre európske vodné plochy (0,1 – 10 mikrogramov/l). Limitná hodnota pre obsah cyanotoxínov pre vodu na kúpanie však nie je určerná

- výsledok stanovenia ukazovateľa akútna ekotoxicita pre najcitlivejší skúšobný organizmus Sinapsis alba (36% účinku s dobou expozície 72 hodín) vo vzorke povrchovej vody monitorovací bod je nad medznou hodnotou 30% účinku (vid. Vyhláška MZ SR 308/2012 Z.z.)

7.2 Kvalita vody a prostredia zdravotníckych zariadení a umelých kúpalísk

V 40 vzorkách bazénových vôd bol v okrese Partizánske a Prievidza na RÚVZ Prievidza za rok 2021 vyšetrený ukazovateľ améby kultivovateľné pri 36 ºC a 44 ºC. Vyšetrených bolo 40 termálnych bazénových vôd.

Vyšetrená voda z termálnych bazénov bola v penzióne Kalinka, v kúpeloch Malé Bielice (sedací bazén, relaxačno-hydromasážny bazén, vonkajší bazén), kúpele Bojnice (LD Mier biely bazén, LD Mier modrý bazén, LD Mier zelený bazén, LD Mier žltý bazén, LD Baník malý bazén, LD Baník veľký bazén, LD Baník vonkajší bazén).

V siedmich vzorkách termálnych bazénov boli zachytené améby rodov Vahlkampfia, Hartmannella, a Vannella (kúpele Malé Bielice, kúpele Bojnice) V jednom prípadoch bola identifikovaná umelo vytvorená skupina améb Vahlkampfia/Naegleria (kúpele Bojnice), za účelom zdôraznenia možného výskytu patogénnych améb. Vo všetkých vyšetrených vzorkách potenciálne patogénny rod Acanthamoeba zaznamenaný nebol.

Na potvrdenie a bližšiu identifikáciu améb kultivovateľných pri 36 °C a 44°C, bolo do NRC pre TTA za rok 2021 dodaných z RÚVZ Banská Bystrica 8 vzoriek vykultivovanývh améb z bazénových vôd.

Vo vzorkách z RÚVZ Banská Bystrica boli potvrdené améby vo všetkých vzorkách. Zachytené boli rody Hartmannella, Vahlkampfia, Vannella, Vahlkampfia/Naegleria.

S výsledkami zistenia potencionálne patogénnych rodov boli upovedomení pracovníci BŽP RÚVZ Banská Bystrica a RÚVZ Trenčín, ktorí vykonali následne opatrenia na elimináciu možného ohrozenia zdravia.

Vyšetrenie Legionel v našom laboratóriu nevykonávame.

9. Podpora zdravia

9.1 Národný program podpory zdravia

A. Preventívne opatrenia zamerané na znižovanie výskytu chronických neinfekčných ochorení

I. Opatrenia zamerané primárne na podporu zdravého životného štýlu
1. Výživa a stravovacie zvyklosti

Riešiteľské pracoviská: PZ, ZŠ a ZŠ s MŠ spádových okresov Prievidza a Partizánske, ZŠ Morovnianska cesta Handlová, ZŠ Skačany, SOŠ Nováky

Aktivity pri príležitosti Svetového dňa zdravia:

  • Nakresli zdravie
    • oslovených celkovo 57 základných škôl z okresov Prievidza a Partizánske na účasť v súťaži, spätnú väzbu odoslalo 7 škôl, vybraté dve kresby, odoslané v PDF na ÚVZ SR
  • „Anorexia" – 2 besedy pre žiakov ZŠ Nováky spojené s projekciou zdravotno-výchovného filmu „SAMI", celkovo edukovaných 46 žiakov
  • „Zdravá výživa, zdravý životný štýl" – 6 besied pre žiakov 5. 6. a 7. ročníka ZŠ Nováky, celkovo edukovaných 132 žiakov
  • „Anorexia" beseda pre žiačky ZŠ Morovnianska cesta Handlová spojená s projekciou zdravotno-výchovného filmu „SAMI", celkovo edukovaných 17 dievčat
  • „Anorexia vs. obezita" – beseda pre žiakov ZŠ Skačany , celkovo edukovaných 36 žiakov
  • „Zdravá výživa" – beseda pre žiakov ZŠ Skačany, celkovo edukovaných 32 žiakov
  • „Anorexia" – beseda pre študentov SOŠ Nováky spojené s projekciou zdravotno-výchovného filmu „SAMI", celkovo edukovaných 15 študentov

Riešenie: apríl, máj, jún, september, október

3. Tabak, alkohol, drogy

Riešiteľské pracoviská: PZ, ZŠ Nedožery-Brezany, ZŠ Bojnice

Aktivity pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku:

  • „Prevencia fajčenia " – 9 besied pre žiakov ZŠ Nedožery-Brezany a ZŠ Bojnice, celkovo edukovaných 161 žiakov

Realizácia: jún

4. Zdravé pracovné a životné podmienky

a, Pracovné prostredie

Riešiteľské pracoviská: PZ, J.P. PLAST Slovakia, spol. s r.o., Prievidza

Safety Week J.P. PLAST Slovakia, spol. s r.o., Prievidza

  • „Prevencia rakoviny hrubého čreva" – 2 prednášky pre zamestnancov firmy v rámci akcie Safety Week – 17 edukovaných
  • vyšetrenia zamestnancov firmy v rámci TZS – 12
  • vyšetrenia hladiny celkového cholesterolu 3
  • meranie tlaku krvi – 3

Realizácia: október

II. Špecifické opatrenia zamerané na najčastejšie vyskytujúce sa chronické neinfekčné ochorenia
1. Kardiovaskulárne ochorenia

Riešiteľské pracoviská: PZ, ZŠ Skačany

  • „Prevencia civilizačných ochorení" – beseda pre žiakov ZŠ Skačany, celkovo edukovaných 29 žiakov

Realizácia: október

2. Diabetes mellitus

Riešiteľské pracoviská: PZ, Klub dôchodcov Nováky, Klub dôchodcov Bojnice, Klub dôchodcov Malá Lehôtka, Klub dôchodcov Handlová, Klub dôchodcov Nitrianske Pravno, Klub dôchodcov Prievidza, Jednota dôchodcov Chrenovec-Brusno

Aktivity pri príležitosti 14. november – Svetový deň diabetu

  • článok na internetovej stránke úradu + edukačný leták ÚVZ SR
  • on-line distribúcia zdravotno-výchovných materiálov (zdroj: ÚVZ SR) do 4 klubov dôchodcov ( KD Bojnice, KD Nováky, KD Malá Lehôtka, KD Necpaly Prievidza)
  • distribúcia zdravotno-výchovných materiálov (zdroj: ÚVZ SR) poštou do 4 klubov dôchodcov ( KD Prievidza, KD Nitrianske Pravno, KD Handlová, Jednota dôchodcov Chrenovec-Brusno)

Realizácia: november

3. Vybrané nádorové ochorenia

Riešiteľské pracoviská: PZ, SŠ Nováky

  • „Prevencia rakoviny prsníka" – 2 besedy pre študentov SŠ Nováky, celkovo edukovaných 29 študentov + výstupný dotazník získaných vedomostí po skončení edukácie

Realizácia: október

B. Preventívne opatrenia, zamerané na znižovanie výskytu infekčných ochorení.

Riešiteľské pracoviská: PZ, Odbor epidemiológie, ZŠ Skačany

MOM Ag RÚVZ Prievidza so sídlom v Bojniciach

  • v 1. polroku 2021 zrealizovaných celkovo 5173 testov na prítomnosť COVID 19
  • v 2. polroku 2021 zrealizovaných celkovo 123 testov na prítomnosť COVID 19
  • „Ústna hygiena, prevencia zubného kazu" – beseda pre žiakov ZŠ Skačany, celkovo edukovaných 28 žiakov

Realizácia: január, február, marec, apríl, október

9.2 Národný akčný plán v prevencii obezity na roky 2015 - 2025

Riešiteľské pracoviská: PZ

9.2.1 „VYZVI SRDCE K POHYBU"

Aktivity pri príležitosti Svetového dňa pohybom ku zdraviu

  • propagácia 9. ročníka celoslovenskej kampane „Vyzvi srdce k pohybu"
  • on-line distribúcia účastníckych listov zamestnancom úradu
  • on-line distribúcia plagátu a účastníckych listov členom troch klubov dôchodcov
  • článok a uverejnenie plagátu na internetovej stránke úradu
  • odkaz na link RÚVZ Banská Bystrica
  • názorná propagácia vo vestibule úradu

Realizácia: apríl

9.4 Národný akčný plán pre problémy s alkoholom v Slovenskej republike

Riešiteľské pracoviská: PZ, ZŠ Bojnice

  • „Fetálny alkoholový syndróm" – beseda pre žiačky ZŠ Bojnice, celkovo edukovaných 23 žiačok

Realizácia: október

9.5 Národné a regionálne aktivity v oblasti plnenia úloh Národného programu aktívneho starnutia na roky 2014 - 2021

Riešiteľské pracoviská: PZ, Klub dôchodcov Nováky, Klub dôchodcov Bojnice, Klub dôchodcov Malá Lehôtka, Klub dôchodcov Handlová, Klub dôchodcov Nitrianske Pravno, Klub dôchodcov Prievidza, Jednota dôchodcov Chrenovec-Brusno

Aktivity pri príležitosti Svetového dňa zdravia

  • preposlanie odkazu na link ÚVZ SR Bratislava „Spoznajte zásady zdravej výživy seniorov"

Projekt „Ako podporiť duševné zdravie seniorov počas pandémie COVID-19"

  • uverejnenie posterov na webovej stránke úradu (zdroj: ÚVZ SR)
  • názorná propagácia vo vestibule úradu
  • distribúcia zdravotno-výchovných materiálov on-line do 3 klubov dôchodcov ( KD Bojnice, KD Nováky, KD Malá Lehôtka)

Aktivity pri príležitosti 21. septembra – Svetového dňa Alzheimerovej choroby

  • článok na internetovej stránke úradu
  • názorná propagácia vo vestibule úradu
  • on-line distribúcia zdravotno-výchovných materiálov (zdroj: ÚVZ SR) do 3 klubov dôchodcov ( KD Bojnice, KD Nováky, KD Malá Lehôtka)
  • distribúcia zdravotno-výchovných materiálov (zdroj: ÚVZ SR) poštou do 4 klubov dôchodcov ( KD Prievidza, KD Nitrianske Pravno, KD Handlová, Jednota dôchodcov Chrenovec-Brusno)

Riešenie: Apríl, september

9.6 CINDI

Riešiteľské pracoviská: Poradňa zdravia

Činnosť poradne zdravia je zameraná na stanovenie individuálneho rizika srdcovo-cievnych ochorení u klientov a následné poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu ako súčasti prevencie civilizačných ochorení. Poradenstvo je doplnené o distribúciu zdravotno-výchovných materiálov. V Poradni zdravia Prievidza a Partizánske bolo zrealizovaných celkovo 43 vyšetrení, všetky v základnej poradni. V poradni zdravej výživy a v poradni na odvykanie od fajčenia nebolo realizované žiadne vyšetrenie.

Realizácia: priebežne

9.7 Akčný plán realizácie Národnej protidrogovej stratégie Slovenskej republiky na obdobie rokov 2017 – 2021

Telefonická linka pre pomoc pre odvykanie od fajčenia

  • 6.4. – 16.4.2021 – celkový počet prijatých hovorov 16, z toho opodstatnených 7

V Bojniciach, 30. marca 2022

Mgr. et Mgr. Zuzana Tornócziová, MHA
regionálna hygienička