Európsky imunizačný týždeň v Slovenskej republike „EIW 2024“  Vyhodnotenie aktivít

Regionálny úrad pre Európu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO/EUROPE) vyhlásil v roku 2024 už 19. ročník Európskeho imunizačného týždňa - European Immunization Week (EIW).

Každým rokom je posolstvo kampane vyjadrené sloganom „Prevent Protect Immunize“ / „Predchádzať Chrániť Očkovať“.

Kampaň EIW 2024 sa konala od 21. do 27. apríla 2024. Témou tohtoročnej kampane bol slogan „Protecting Generations“ / „Očkovanie chráni všetky generácie“

Pod týmto heslom sa viedli naprieč Slovenskom očkovacie kampane, aby sa zdôraznila hodnota a prínos očkovania pre osoby v každom veku. Cieľom kampane bolo zdôrazniť význam očkovania pre všetky generácie a poukázať na dlhoročnú efektívnosť očkovania v priebehu 50 rokov od prijatia Globálneho rozšíreného imunizačného programu (EPI - Expanded Programme on Immunization) v roku 1974, počas ktorých boli výrazne eliminované mnohé infekčné ochorenia. Úspešnosť programu je odzrkadlená v úspešnej prevencii mnohých ochorení, ale aj v zlepšovaní zdravia detí a matiek a v presadzovaní rovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Program zdôrazňuje význam očkovania ako základného kameňa verejného zdravia.

Cieľom každoročnej kampane EIW v Slovenskej republike (ďalej len „SR“) je zvýšenou informovanosťou a vzdelávaním širokej verejnosti zdôrazniť význam očkovania, medializáciou problematiky zvýšiť záujem verejnosti o očkovacie látky a tým pozitívne ovplyvniť zaočkovanosť detí a dospelých v SR.

SR sa zapojila do tejto významnej kampane, aby podporila zámer WHO a WHO/EUROPE. Uvedené inštitúcie v spolupráci s ECDC a UNICEF počas kampane zverejňovali informácie o prenosných ochoreniach a o možnostiach očkovania, a tiež analýzy a štatistiky k jednotlivým ochoreniam a zaočkovanosti v krajinách EÚ, ale aj vo svete.

Aktivity EIW v SR sa konali pod záštitou hlavného hygienika SR a boli realizované pracovníkmi Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a zamestnancami regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Kampaň v roku 2024 výrazne podporili aj experti z oblasti všeobecného lekárstva a epidemiológie početnými vystúpeniami prostredníctvom televíznych a printových médií alebo na diskusných fórach a článkami v médiách.

Aktivity boli zamerané na nasledujúce cieľové skupiny

  • matky a budúce matky/rodičov a budúcich rodičov
  • deti predškolských a školských zariadení
  • študentov stredných škôl a vysokých škôl
  • študentov stredných škôl a vysokých škôl lekárskych a zdravotníckych odborov
  • zdravotníckych pracovníkov
  • starších občanov – klientov zariadení sociálnych služieb
  • komunitných pracovníkov a marginalizované komunity (MRK)
  • primátorov miest a starostov obcí.

Aktivity sa konali

  • v priestoroch ÚVZ SR, RÚVZ a v ďalších inštitúciách
  • v predškolských a školských zariadeniach
  • v zdravotníckych zariadeniach
  • v zariadeniach sociálnych služieb
  • na obecných a miestnych úradoch
  • na verejných priestranstvách.

V rámci odpočtu aktivít uvádzame aktivity ÚVZ SR a aktivity RÚVZ samostatne, hoci neraz na aktivitách odborníci spolupracovali. Do EIW 2024 sa zapojili všetky RÚVZ, no nakoľko bolo aktivít veľmi veľa, do odpočtu vyberáme aspoň tie najzaujímavejšie.

Aktivity ÚVZ SR počas kampane EIW 2024

  • V rámci informovania o Svetovom imunizačnom týždni a kampani EIW 2024 bola vydaná tlačová správa ÚVZ SR zamestnancami odboru komunikácie na webovej stránke: www.uvzsr.sk. Nosným motívom tlačovej správy boli výsledky administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov k 31. 8. 2023, aktuálna epidemiologická situácia v Európe a služby poradní očkovania pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
  • Na webstránku úradu bola zároveň umiestnená aj tlačová správa z tlačovej konferencie k spúšťaniu aplikácie Bebbo za účasti HH SR, doktorky Tatiany Červeňovej pod záštitou organizácie UNICEF Slovensko. Predmetná aplikácia pre rodičov detí od 0 do 6 rokov okrem iného poskytuje potrebný prehľad v očkovaní podľa očkovacieho kalendára a poskytuje rodičom praktické rady a odporúčania k očkovaniu.
  • Najdôležitejšie zistenia výsledkov administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov boli nosným motívom stretnutím so zástupcami médií. Kľúčové zistenia a odporúčania prezentovala HH SR, doktorka Tatiana Červeňová. Stretnutie s novinármi sa uskutočnilo 19.4.2024 v snahe sprostredkovať maximum aktuálnych a relevantných informácií na tému očkovania ešte pred začiatkom samotného EIW 2024 a vytvoriť časovú rezervu na prípravu výstupov.
    Pre novinárov a verejnosť bola k dispozícii podrobná tlačová správa, ktorá obsahovala aj štatistiky spracované v podobe prehľadných infografík - máp zaočkovanosti na úrovni krajov.
  • Vydalo sa aktualizované vydanie brožúry Chráňte svoje deti očkovaním na rok 2024 a interaktívny očkovací kalendár na rok 2024. Predmetné materiály obsahujú najdôležitejšie informácie o povinnom a odporúčanom očkovaní detí a sú distribuované rodičkám z rúk nemocničného personálu krátko po pôrode. Sú súčasťou novorodeneckých balíčkov pre asi 40-tisíc novorodičiek v SR.
  • Informácie poskytnuté počas brífingu boli v priebehu EIW 2024 súčasťou spravodajstva všetkých najsledovanejších televíznych staníc, rádiového vysielania, ako aj online a printového spravodajstva najčítanejších webových portálov a periodík.
  • Súčasťou informačnej kampane počas EIW 2024 boli tiež príspevky uverejňované na oficiálnom účte ÚVZ SR na sociálnej sieti Facebook. Aj tu sa prezentovali témy, ktoré boli zverejňované prostredníctvom tlačových správ, graficky sa pracovalo s motívom ECDC „Vakcíny chránia už celé generácie”. EIW 2024 totiž korešpondoval s okrúhlym 50. výročím programu EPI (Extended Programme on Immunization). V duchu výročia imunizačného programu bol akcentovaný nesporný a dlhodobý prínos vakcín v ochrane zdravia a života ľudí. Kumulatívny organický dosah príspevkov, ktoré sa dotýkali aktivít počas EIW 2024, bol vyše 70-tisíc používateľov sociálnej siete.
  • V rámci informačnej kampane hlavný hygienik SR Tatiana Červeňová v spolupráci s prezidentkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Elenou Prokopovou zaslali list všeobecným lekárom pre deti a mládež s informáciami o klesajúcej zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí a so žiadosťou o úzku súčinnosť pri zvrátení tohto nepriaznivého trendu.
  • Na všetky RÚVZ bol zaslaný list s informáciou o vyhlásení kampane EIW 2024, podkladmi a zverejnenými materiálmi a žiadosťou o zabezpečenie vykonania aktivít na podporu informovanosti a edukácie širokej verejnosti o prenosných ochoreniach a možnostiach prevencie očkovaním.
  • Odborní zamestnanci odboru imunizácie a odboru komunikácie priebežne odpovedali na otázky širokej verejnosti na portáli https://www.ockovaniechrani.sk, tiež na telefonické otázky a spoločne pripravovali odpovede pre médiá.

RÚVZ vykonávajú aktivity na podporu Národného imunizačného programu v SR priebežne počas celého roka. V rámci kampane EIW 2024 však zvýšili svoje úsilie a aktivity zamerané na podporu očkovania, ktoré najčastejšie realizovali v rámci svojej územnej pôsobnosti. V nasledujúcej časti odpočtu uvádzame najzaujímavejšie aktivity.

Aktivity zamestnancov všetkých RÚVZ v SR počas kampane EIW 2024

  • V priestoroch RÚVZ pripravili informačné a edukačné panely pri príležitosti EIW 2024 a na propagáciu programu EPI; zdôrazňovali všetky druhy povinného a odporúčaného očkovania v SR a informovali o ochoreniach preventabilných očkovaním a význame očkovania v prevencii týchto ochorení. Informačnými materiálmi upozorňovali na význam kolektívnej imunity, na možný návrat ochorení preventabilných očkovaním, ktoré sa už v SR nevyskytovali, prípadne sa vyskytovali iba sporadicky alebo ako importované ochorenia. Často informovali o zvýšenom výskyte ochorenia čierny kašeľ a vírusovom zápale pečene A.
  • Problematiku očkovania komunikovali aj prostredníctvom informačných panelov umiestnených v priestoroch iných subjektov - v priestoroch nemocníc, polikliník, v čakárňach pre pacientov pred ambulanciami všeobecných lekárov - VLD a VLDD, gynekologickými ambulanciami a inými odbornými ambulanciami, v predškolských a školských zariadeniach a iných zariadeniach pre deti a mládež (napr. školské družiny) v zariadeniach sociálnych služieb, v domovoch dôchodcov a v ďalších zariadeniach, a tiež na informačných a vývesných tabuliach miest a obcí.
  • Distribuovali propagačné letáky, informačné a edukačné materiály a brožúry o prenosných ochoreniach preventabilných očkovaním a možnostiach ich prevencie očkovaním
    • do zariadení pre deti a mládež, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb, mestám a obciam
    • komunitným pracovníkom pre potreby edukácie verejnosti v zdravotníckych zariadeniach, v rómskych komunitách a komunitných centrách, organizácii Zdravé regióny, napr. v rómskej osade Bystrany a Krompachy boli distribuované letáky prostredníctvom komunitných asistentov – 70 ks a ambulanciám VLD a VLDD – 75 ks letákov (RÚVZ Spišská Nová Ves)
    • v teréne – na verejnom priestranstve v slovenskom a rómskom jazyku (RÚVZ Trebišov – 398 ks letákov)
    • v rámci verejných hromadných podujatí, napr. „Komárňanské dni 2023“ (RÚVZ Komárno), „Dni zdravia Trnava“ (RÚVZ Trnava)
    • do materských škôl a základných škôl (RÚVZ Svidník – 36 ks)
    • do nemocníc a ambulancií prvého kontaktu, gynekologických ambulancií, zdravotníckych zariadení, polikliník, nemocničných zariadení (napr. v regióne Turiec - RÚVZ Martin, RÚVZ v Spišskej Novej Vsi – 75 ks, RÚVZ Topoľčany – 70 ks, brožúry Chráňte svoje deti očkovaním a ďalšie letáky - RÚVZ Senica - 10 brožúr a letáky a ďalšie RÚVZ)
    • do CSS v okr. Čadca a Kysucké Nové Mesto (102 ks)
    • v priestoroch pri zasadačke RÚVZ Senica informovanie a rozdávanie letákov 18 účastníkom skúšok odbornej spôsobilosti, čo svedčí o tom, že sa odborní pracovníci snažili využiť rôzne akcie, na ktorých propagovali prínosy a ciele očkovania.
      Spolu bolo distribuovaných 2 408 letákov. Na ich distribúcii sa podieľali všetky RÚVZ aj počas ďalších svojich aktivít (napr. počas prednášok a besied).
  • Zverejňovali informácie na webovom sídle úradov verejného zdravotníctva, na webovom sídle miest a obcí, na sociálnych sieťach a na regionálnych internetových portáloch.
    Bolo oslovených viacero inštitúcií, informácie boli zverejnené 105-krát.
  • Laickej a odbornej verejnosti, vrátane lekárov VLDD a VLD, osobne, telefonicky alebo elektronickou formou, emailom poskytovali
    • články o EIW 2024, o očkovaní proti HPV, VHA, čiernom kašli, kliešťovej encefalitíde, chrípke a ďalším prenosným ochoreniam; v súvislosti s výskytom čierneho kašľa boli lekárom zaslané informácie o výskyte ochorenia v regióne, možnostiach laboratórnych vyšetrení a poučenie o očkovaní dospelej populácie proti ochoreniu, v súvislosti s VHA poskytovali informácie o starostlivosti o deti v ohnisku nákazy VHA, postupu pri nariadenom lekárskom dohľade a očkovaní proti VHA a ďalšie informácie
    • poradenstvo a konzultácie ohľadom dostupnosti očkovacích látok, povinného a odporúčaného očkovania, doočkovania detí, ktoré neboli riadne očkované v zmysle očkovacieho kalendára v SR, očkovania do zahraničia v súvislosti s blížiacim sa dovolenkovým obdobím
    • informácie a konzultácie aj asistentom podpory zdravia zo Zdravých regiónov a TPS.
      Spolu bolo poskytnutých 2 890 informácií, konzultácií a odpovedí pre odbornú a laickú verejnosť.
  • Zverejňovali informácie v printových médiách, v e-novinách a v regionálnej tlači“
    • „TASR“ - RÚVZ Veľký Krtíš
    • „Bardejovské novosti“ - RÚVZ Bardejov
    • „Prešovský Večerník“ - RÚVZ Prešov
    • „Podduklianske noviny“ - RÚVZ Svidník
    • týždenník „POKROK“ - RÚVZ Veľký Krtíš
    • regionálne e-noviny „Novohradské.sk“ - RÚVZ Lučenec
    • „Mestské noviny - Žiar nad Hronom“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Novobanské noviny - Nová Baňa“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Obecné zvesti - obec Baďan“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Štiavnické noviny – Banská Štiavnica“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Kremnické noviny – Kremnica“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Haló Vyhne – obec Vyhne“ - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • „Žarnovický občasník – Žarnovica - RÚVZ Žiar nad Hronom
    • printovým a elektronickým médiám na zverejnenie – RÚVZ Čadca
  • Zverejňovali informácie v televíznom vysielaní a prostredníctvom rozhlasového vysielania:​​​​​​​
    • „NZ TV“ - RÚVZ Nové Zámky
    • „Rádio Košice“ - RÚVZ Prešov a RÚVZ Košice​​​​​​​
  • Realizovali prednášky, besedy a diskusie zamerané na širokú verejnosť - zdravotníckych pracovníkov a študentov zdravotníckych škôl a lekárskych fakúlt, marginalizované skupiny a iné rizikové skupiny (seniorov, matky a budúce matky, žiakov a študentov školských zariadení). Spolu bolo realizovaných 182 prednášok, besied, diskusií a prieskum vedomostí, postojov a názorov vnímania očkovania verejnosťou, z toho 46 prednášok a diskusií bolo realizovaných pre zdravotníkov, 37 prednášok, besied a diskusií pre MRK a 99 prednášok a besied pre iné rizikové skupiny.

Zdravotnícki pracovníci a študenti zdravotníckych škôl a lekárskych fakúlt

  • RÚVZ Banská Bystrica
  • prednáška na lekárskych fakultách v rámci projekt „Škola vakcinológie“ pre budúcich lekárov VLDD
  • RÚVZ Dunajská Streda
    • prednášky na Strednej zdravotníckej škole, Dunajská Streda (9 tried,180 účastníkov)

(aj vyučovací jazyk maďarský)

  • RÚVZ Košice
    • tri prednášky s diskusiou na Strednej zdravotníckej škole, Moyzesova 17, Košice (53 účastníkov)
    • prednášky na RÚVZ Košice pre študentov odboru verejné zdravotníctvo LF UPJŠ Košice (10 účastníkov)
    • dve prednášky na Strednej zdravotníckej škole, Kukučínova 40, Košice (51 účastníkov)
  • RÚVZ Liptovský Mikuláš
    • prednášky s diskusiou na Strednej zdravotníckej škole, Liptovský Mikuláš (75 účastníkov)
  • RÚVZ Nitra
    • zaslanie edukačných materiálov pre študentov Katedry ošetrovateľstva FSVaZ UKF v Nitre – prezentácia očkovania proti záškrtu, tetanu a divému kašľu
  • RÚVZ Nové Zámky
    • prednáška pre zdravotníckych pracovníkov RÚVZ
  • RÚVZ Poprad
    • prednášky o očkovaní pre študentov Strednej zdravotníckej školy v Poprade (dve triedy – 38 účastníkov)
    • prednášky pre študentov Strednej zdravotníckej školy v Poprade v priestoroch RÚVZ v Poprade (25 účastníkov)
  • RÚVZ Prešov
    • prednáška na Strednej zdravotníckej škole, Sládkovičova ul., Prešov (26 účastníkov)
    • „Očkovanie hrou“ - projekt realizovaný na Strednej zdravotníckej škole, Sládkovičova ul., Prešov (88 účastníkov)
    • prednáška o HPV na Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila, Prešov (53 účastníkov)
  • RÚVZ Rimavská Sobota
    • dve besedy pre študentov strednej zdravotníckej školy (46 účastníkov)
  • RÚVZ Svidník
    • 4 prednášky pre študentov 3. ročníkov na Strednej zdravotníckej škole vo Svidníku
  • RÚVZ Trnava
    • prednášky pre študentov 2. a 4. ročníka odboru praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole, Trnava (55 účastníkov)
  • RÚVZ Zvolen
  • prednášky a besedy na Strednej zdravotníckej škole vo Zvolene (4 triedy, spolu 83 účastníkov)

Marginalizované skupiny (MRK)

  • RÚVZ Košice
    • dve prednášky na Základnej škole, Školská 3, Jasov (41 účastníkov)
    • dve besedy na Základnej škole v obci Boliarov, (48 účastníkov)
    • prednáška v kancelárii terénneho sociálneho pracovníka, Obecný úrad Drienovec, Drienovec (11 účastníkov)
  • RÚVZ Lučenec
    • v spolupráci s pracovníkmi organizácie Zdravé regióny - verejné besedy na námestí v meste Fiľakovo so zameraním na občanov z marginalizovaných skupín; zabezpečené aj tlmočenie do maďarčiny
  • RÚVZ Michalovce
    • elektronickou poštou boli vyzvaní k spolupráci „koordinátori Zdravých regiónov“ pôsobiacich v obciach s početnou marginalizovanou skupinou (bolo zaslaných 15 druhov edukačných a informačných materiálov do 24 lokalít)
  • RÚVZ Rožňava
    • dve zdravotno-výchovné aktivity pre MRK (45 účastníkov)
  • RÚVZ Stará Ľubovňa
    • prednášky pre ženy z marginalizovanej rómskej komunity vo veku 18-40 rokov v obci Stará Ľubovňa - Podsadek (24 účastníčok)
  • RÚVZ Svidník
  • priebežné poradenstvo komunitným pracovníkom v súvislosti so šírením VHA v regióne
  • RÚVZ Trebišov
    • 4 prednášky, účastníci boli asistenti podpory zdravia (Zdravé regióny), seniori a žiaci I. stupňa ZŠ v Trebišove
  • RÚVZ Vranov nad Topľou
    • prednášky a besedy v Komunitnom centre Hanušovce nad Topľou (33 účastníkov)
    • prednášky na Základnej škole v Sačurove (21 účastníkov)
    • prednáška na Strednej odbornej škole A. Dubčeka, Vranov nad Topľou (50 účastníkov)
    • prednáška na Spojenej škole v Čaklove (30 účastníkov)
  • RÚVZ Zvolen
    • interaktívna beseda spojená s edukáciou o zdravom životnom štýle a prevenciou závislostí na Súkromnej strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu v Očovej (24 účastníkov).

Iné rizikové skupiny

  • RÚVZ Bardejov
    • prednáška v „Klube matiek“, Bardejov – iná riziková skupina – „budúce matky“
  • RÚVZ Čadca
  • prednášky – projekt „Očkovanie hrou“ na Strednej odbornej škole obchodu a služieb, Čadca (42 účastníkov)
  • prednášky – projekt „Očkovanie hrou“ na Gymnáziu Ľ. Štúra v Turzovke (20 účastníkov)
  • prednášky – projekt „Očkovanie hrou“ na Obchodnej akadémii D. M. Janotu v Čadci (35 účastníkov)
  • prednášky – projekt „Očkovanie hrou“ na J. M. Hurbana v Čadci (44 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Zariadenia pre seniorov Biely orgován, Oščadnica, (17 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb Horelica, Čadca (25 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Viacúčelového zariadenia pre seniorov, Kukučínova, Čadca (17 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Zariadenia pre seniorov, Makov (20 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Zariadenia pre seniorov Harmónia, Zborov nad Bystricou (35 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb PARK, Čadca (25 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb Kamence, Kysucké Nové Mesto (23 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb Kamence, pracovisko Litovelská, Kysucké Nové Mesto (36 účastníkov)
  • prednáška pre klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb Žarec, Čadca (41 účastníkov)
  • RÚVZ Humenné
  • beseda v DS Charitný dom sv. Štefana, Snina (7 osôb v produktívnom veku)
  • dve besedy v Obchodnej akadémii v Humennom (47 účastníkov)
  • štyri besedy SOŠ polytechnická, Humenné (67 účastníkov)
  • beseda pre seniorov v Dennom centre v Humennom (17 účastníkov)
  • RÚVZ Komárno
  • poradenstvo, informovanosť a diskusia s laickou verejnosťou počas „Komárňanských dní“ (22 účastníkov)
  • RÚVZ Košice
  • dve prednášky na SOŠ pedagogická, sv. Cyrila a Metoda, Košice (49 účastníkov)
  • tri prednášky na Súkromnej ZŠ Didacticus, Palackého 14, Košice (37 účastníkov)
  • tri prednášky na ZŠ Kežmarská 28, Košice (65 účastníkov)
  • päť prednášok na ZŠ Tomášikova 31, Košice (87 účastníkov)
  • dve prednášky na SSOŠE Košická akadémia, Tajovského 15, Košice (23 účastníkov)
  • sedem prednášok na Obchodnej akadémii, Watsonova 61, Košice (185 účastníkov)
  • prednáška pre seniorov – Jeseň Košice n.o., zariadenie pre seniorov a špecializované zariadenie, Alvinciho 2, Košice (14 účastníkov)
  • prednáška v Klube seniorov Nad jazerom, Spišské nám. 1, Košice (72 účastníkov)
  • RÚVZ Lučenec
  • verejné besedy v mestách Lučenec a Fiľakovo so zameraním na matky a budúce matky
  • aktivity na verejnom priestranstve v meste Lučenec – informovanie, rozhovory o očkovaní a starostlivosti o zdravie spojené s rozdaním plagátov, brožúr a očkovacieho kalendára na rok 2024 a pre deti aj s malou pozornosťou/pexeso, farebné ceruzky, balóny (účastníci - okoloidúce matky s deťmi, seniori, občania marginalizovaných skupín)
  • RÚVZ Martin
    • prieskum vedomostí, postojov a názorov, vnímania očkovania verejnosťou realizovaný v spolupráci s ÚVZ JLF UK v Martine. Na prieskum bol použitý do slovenčiny preložený a validovaný dotazník „The Vaccination Attitudes Examination (VAX) Scale (Škála VAX), autorov Martin, L. R. a Petrie, K. J. Údaje boli zbierané 20.03.2024 – papierová verzia dotazníka. Distribúciu zabezpečili študenti 3. ročníka uvedenej vysokej školy v dvoch pediatrických ambulanciách, pred Univerzitnou nemocnicou Martin a na pešej zóne (ul. M. R. Štefánika v Martine). Prieskumu sa zúčastnilo 89 respondentov – ženy (80,9 %), ktoré mali deti (96,6 %) a mali ukončené stredoškolské vzdelanie (87,7 %).

Pozitívnym zistením je, že väčšina respondentov považuje očkovanie ako je nastavené v SR za významné (94,4 %) a viac ako 95 % respondentov súhlasí s druhmi očkovania, ktoré sú súčasťou očkovacieho kalendára a dalo /dalo by/ nimi zaočkovať svoje dieťa a ďalšie zistenia.

  • RÚVZ Nitra
  • v rámci spolupráce so zariadeniami pre seniorov (domovy dôchodcov) a domovmi sociálnych služieb boli do týchto zariadení zaslané edukačné materiály – letáky o chrípke a prezentačné video o očkovaní seniorov (klienti všetkých zariadení v regióne – okr. Nitra a Šaľa)
  • RÚVZ Poprad
  • prednáška pre tehotné ženy/budúce matky v priestoroch Predpôrodnej prípravy tehotných žien v Nemocnici Dr. V. Alexandra v Kežmarku (štyri budúce matky a dvaja zdravotnícki pracovníci)
  • RÚVZ Rožňava
  • beseda pre žiakov ZŠ v Dobšinej a v Rožňave (4 triedy) na tému HPV (86 účastníkov)
  • beseda pre študentov (2 triedy) SOŠ v Dobšinej (32 účastníkov)
  • edukácia HPV ambasádormi (študenti Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave) – edukačné aktivity v dvoch triedach na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Rožňave
  • prednáška na odbornom zdravotníckom seminári v Rožňave
  • prednáška na odbornom seminári RÚVZ v Rožňave pre odborných pracovníkov zariadenia
  • RÚVZ Stará Ľubovňa
  • prednáška pre študentov SOŠ sv. Klementa Hofbauera, Podolínec (25 účastníkov)
  • prednáška pre študentov 3. ročníkov Spojenej školy Jarmočnej, Stará Ľubovňa (19

účastníkov)

  • prednáška pre žiakov 5. a 9. ročníkov ZŠ v Podsadku (20 účastníkov)
  • prednáška pre žiakov II. stupňa ŠZŠ Levočská, Stará Ľubovňa (23 účastníkov)
  • prednáška pre klientov Domova pre seniorov, Stará Ľubovňa (47 účastníkov)
  • RÚVZ Svidník
  • 4 prednášky pre študentov 3. ročníka Gymnázia vo Svidníku
  • RÚVZ Trenčín
  • prednáška pre seniorov v rámci spolupráce s Univerzitou tretieho veku v Trenčíne
  • RÚVZ Trnava
  • prednáška v rámci projektu Očkovanie hrou pre študentov 3. ročníka Gymnázia Angely Merici, Trnava (19 účastníkov)
  • RÚVZ Veľký Krtíš
  • distribúcia PowerPoint prezentácie „Osýpky“ a „Čierny kašeľ“ a audio prezentácie „Čierny kašeľ“ zaslaných elektronicky na všetky školy v okrese (stredné školy a 2. st. základných škôl (spolu 19 škôl)
  • RÚVZ Vranov nad Topľou
    • poskytnutie informácií a komunikácia formou „stanovíšť“ sa verejnosť a študenti dozvedeli o význame kolektívnej imunity, ale aj o očkovaní potrebnom pri ceste do exotických krajín
  • RÚVZ Žilina
    • prednáška pre študentov SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Žilina
    • v rámci odborného seminára pre zamestnancov RÚVZ prednáška o histórii a význame očkovania v SR

Prednášky, besedy a diskusie organizované odbornými pracovníkmi RÚVZ boli zamerané na ochorenia preventabilné očkovaním a prevenciu očkovaním. Odborní pracovníci RÚVZ často odpovedali na otázky, ktoré sa týkali výskytu prenosných ochorení v ich regióne. Prednášky boli zamerané na cieľové skupiny a ochorenia, ktoré sa môžu najčastejšie šíriť v konkrétnych cieľových skupinách. Napríklad seniori boli najčastejšie informovaní o očkovaní proti chrípke, pneumokokovým ochoreniam, záškrte, tetane, čiernemu kašľu, ale aj očkovaní proti COVID-19. Matky a budúce matky boli informované o povinnom a odporúčanom očkovaní v SR, často o očkovaní proti vírusovej hepatitíde A, očkovaní proti HPV a sexuálne prenosným ochoreniam. Komunikovaná bola aj problematika možnosti doočkovania detí z Ukrajiny a iných krajín, ktoré žijú v SR, a iné problematiky.

Aj tohoročná kampaň nás presvedčila, že intenzívna komunikácia so širokou verejnosťou o prenosných ochoreniach a očkovaní je veľmi dôležitá. Viacerí účastníci aktivít potvrdili, že informácii o očkovacích látkach je veľa, ale často sú informácie nepresné alebo úmyselne skresľované, hlavne pokiaľ ide o nežiadúce účinky po očkovaní. Preto odporúčame zisťovať informácie u odborníkov, ktorí sú znalí problematiky. Navyše, rodičia si vedia aj sami overiť mnohé informácie, napríklad aj v novej aplikácii Bebbo. Ako k aplikácii uviedla doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR: „V novej aplikácii Bebbo nájdu rodičia odpovede na svoje otázky aj o očkovaní, ktoré možno nestihli položiť pediatrovi v ambulancii alebo v našich Poradniach očkovania pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.“ Ďalej tiež uviedla, že rodič musí mať k dispozícii overené odborné informácie o očkovaní, aby sa mohol správne rozhodnúť s cieľom ochrániť zdravie svojho dieťaťa.

Ďakujeme inštitúciám WHO, WHO/EUROPE, ECDC a UNICEF za informačné a edukačné materiály – letáky, informácie, štatistiky, videá, infografiky a diskusie, ktoré priebežne poskytovali počas kampane EIW 2024 a Svetového imunizačného týždňa. Ďakujeme pracovníkom RÚVZ za ich aktívnu podporu kampane, aktivity a vynaložené úsilie, tiež kolegom z ÚVZ SR za odborný prístup a medializáciu problematiky a odborníkom, epidemiológom a lekárom, ktorí aktívnym prístupom a odbornými vstupmi podporili kampaň EIW 2024.

Vyhodnotenie aktivít EIW 2024 podľa jednotlivých RÚVZ je uvedené aj v tabuľke v prílohe.

Sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie, Odbor imunizácie, ÚVZ SR

EIW 2024" - ODPOČET AKTIVÍT
RÚVZ CIEĽOVÁ SKUPINA
LAICKÁ VEREJNOSŤ Zdravotnícki pracovníci Marginalizované skupiny Iné rizikové skupiny
Prednášky, besedy Informácie Počet fyzicky distribuovaných plagátov, letákov (nie e-mailom) Poradenská činnosť / Komunikácia Prednášky, besedy - študenti* Prednášky, besedy - zdravot. pracovníci Komunikácia (písomná a elektronická) Poradenská činnosť Prednášky, besedy Poradenská činnosť Prednášky, besedy Poradenská činnosť
v printových médiách v televíznom vysielaní v rozhlasovom vysielaní (aj obecný rozhlas) na internetových stránkach /RÚVZ a iných org. na infopaneloch v verejných budovách osobná telefonická písomná a elektronickou formou
Banská Bystrica 0 0 0 0 0 0 0 4 1 0 0 2 0 2 0 0 0 0
Bardejov 0 1 0 0 2 1 0 0 4 0 0 0 43 0 0 0 1 0
Bratislava 0 0 0 0 10 2 0 23 27 3 0 0 10 10 0 0 0 0
Čadca 4 2 0 0 2 2 102 19 228 21 0 0 173 62 0 0 9 196
Dolný Kubín 2 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 0 0 8 0 0 0 0
Dunajská Streda 0 0 0 0 0 5 100 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0
Galanta 0 0 0 0 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Humenné 7 0 0 0 1 0 104 0 0 0 2 0 0 2 0 4 1 0
Komárno 0 0 0 0 2 2 147 22 5 0 0 0 1 3 0 0 0 0
Košice 22 0 0 1 1 5 0 0 10 5 5 1 247 0 5 0 2 0
Levice 0 0 0 0 1 2 0 1 0 18 0 0 57 5 0 0 0 0
Liptovský Mikuláš 0 0 0 0 1 1 0 0 6 0 2 0 0 0 0 0 0 0
Lučenec 2 0 0 0 2 1 70 44 32 0 0 0 0 0 2 28 2 30
Martin 0 0 0 0 1 2 259 5 18 0 0 0 110 39 0 6 0 0
Michalovce 0 0 0 0 46 182 405 2 12 205 1 0 27 7 24 3 0 0
Nitra 0 0 0 0 1 4 2 0 2 0 1 1 5 1 0 0 0 0
Nové Zámky 0 0 1 0 1 1 0 0 16 0 0 1 183 17 0 0 0 0
Poprad 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 3 0 1 0 0 0 1 0
Považská Bystrica 0 0 0 0 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Prešov 2 1 1 0 2 1 1 0 8 0 8 0 0 5 0 0 0 0
Prievidza 0 0 0 0 1 4 5 0 3 0 0 0 80 2 0 0 0 22
Rimavská Sobota 0 0 0 0 7 3 0 0 20 0 0 0 0 15 0 5 0 0
Rožňava 4 0 0 0 6 1 30 0 8 0 0 2 0 3 2 0 0 0
Senica 1 0 0 0 3 1 10 3 15 0 0 0 0 17 0 0 0 0
Spišská Nová Ves 0 0 0 0 1 1 170 1 1 0 0 0 78 1 0 70 0 1
Stará Ľubovňa 0 0 0 0 1 2 0 0 2 93 0 0 78 8 1 0 1 0
Svidník 4 2 0 0 1 4 36 5 20 0 4 0 0 18 0 23 0 0
Topoľčany 0 0 0 0 1 2 70 10 17 0 0 0 0 9 0 0 0 4
Trebišov 1 0 0 0 1 1 398 29 11 0 0 0 0 0 1 0 2 0
Trenčín 1 0 0 0 1 2 2 2 20 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Trnava 1 0 0 0 0 2 52 9 0 0 6 0 5 11 0 0 0 0
Veľký Krtíš 19 2 0 0 3 3 75 6 3 0 0 0 1 2 0 2 0 0
Vranov nad Topľou 2 0 0 0 0 1 40 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
Zvolen 0 0 0 0 0 1 0 3 0 0 4 0 2 0 1 0 0 0
Žiar nad Hronom 0 7 0 0 1 2 200 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0
Žilina 4 0 0 0 0 1 130 0 3 0 0 1 98 15 0 0 0 0
Spolu 80 15 2 1 105 246 2408 188 495 347 38 8 1199 267 37 141 19 253