Správa o realizovaných aktivitách RÚVZ v SR počas Svetového dňa Alzheimerovej choroby

Od roku 1994 je 21. september vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň Alzheimerovej choroby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí demencia Alzheimerovho typu medzi 10 hlavných smrteľných ochorení. Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50 tisíc pacientov. Svetový deň Alzheimerovej choroby, ktorého hlavným poslaním je prostredníctvom osvety upozorniť širokú verejnosť na túto chorobu, regionálne úrady verejného zdravotníctva propagovali na paneloch, webových stránkach úradov verejného zdravotníctva, v rôznych denníkoch, v regionálnych, mestských novinách a televíziách.

V tento deň pracovníci odborov podpory zdravia 32 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Slovenskej republike uskutočnili pre verejnosť, klientov domovov dôchodcov, žiakov a študentov desiatky prednášok o Alzheimerovej chorobe, prezentácií, tréningov pamäti, besied o fungovaní mozgu, posilňovaní pamäti, cvičení na dobrú znalosť jazyka a schopnosť sústredenia sa, cvičení na vizuálno-priestorovú, slovnú i logickú pamäť, tréningy na krátkodobú a dlhodobú pamäť, v niektorých regionálnych úradoch v tento deň prebiehal Deň otvorených dverí.

Pri realizácii edukačných aktivitách boli využité vlastné prezentácie a prednášky, tiež edukačný materiál - letáky poskytnuté Slovenskou Alzeimerovou spoločnosťou: Ako lepšie rozumieť človeku s demenciou a rešpektovať ho, Ako sa starať o pacienta s Alzheimerovou chorobou na diaľku, Osobná a emocionálna záťaž pri starostlivosti o pacienta s Alzheimerovou chorobou, Ako udržať kognitívne schopnosti pacienta s Alzheimerovou chorobou, Blúdenie – problém ľudí s Alzheimerovou chorobou, Bezpečnosť v domácnosti, Ako komunikovať s človekom chorým na Alzheimerovu chorobu, Trápi Vás pamäť?

Niektoré výchovno-vzdelávacie aktivity boli spojené s meraním krvného tlaku a s poradenstvom, pri niektorých aktivitách boli realizované aj biochemické vyšetrenia krvi (celkový cholesterol, glukóza, triglyceridy, HDL cholesterol), BMI, WHR, CO vo vydychovanom vzduchu.

RÚVZ so sídlom / v Edukačná činnosť

  1. Bardejov
    • prednáška o Alzheimerovej chorobe spojená s prezentáciou, cvičenia na dobrú znalosť jazyka, cvičenia vyžadujúce dobrú schopnosť uvažovania, cvičenia vyžadujúce schopnosť sústrediť pozornosť, analyzovať, cvičenia na vizuálno-priestorovú pamäť a slovnú pamäť pre žiakov ZŠ Wolkerova /45 žiakov/ a verejnosť /15 ľudí/
    • článok o Alzheimerovej chorobe na web stránke RÚVZ Bardejov
    • reportáž o Alzheimerovej chorobe v regionálnej televízii BTV
    • distribúcia dodaných letákov v penzióne, v domove dôchodcov, pre verejnosť a študentom na ZŠ Wolkerova
  2. Bratislava
    • dve prednášky: „Alzheimerova choroba - príčiny a jej predchádzanie“
    • na prednáškach distribúcia 6 druhov letákov o Alzheimerovej chorobe, ktoré distribuovalo ÚVZ Bratislava na RÚVZ v SR a taktiež propagačný materiál od Alzheimerovej spoločnosti s názvom Trápi Vás pamäť?
    • Obidve prednášky boli realizované dňa 25. septembra 2012 v Domove dôchodcov v Rači, Podbrezovská 28, Bratislava, počet účastníkov 30 - 35 osôb, pre Jednotu dôchodcov Slovenska, Okresná organizácia Bratislava 1, počet účastníkov vyše 40 osôb.Termín konania prednášok sa musel prispôsobiť termínom stretávania a plánom činnosti, ktorými sa riadia vo svojej činnosti v inštitúcii respektíve organizácii. O obidve prednášky bol zo strany poslucháčov značný záujem. Obsahové zameranie otázok respektíve ich reakcie odzrkadľovali ich sociálny status, podmienky v ktorých trávia svoj seniorsky a vek a taktiež ich zdravotný stav.
  3. Banská Bystrica
    • 2-krát prednáška na tému „Alzheimerova choroba, ako ju rozpoznať, spomaliť, ako(si) pomôcť“ pre seniorov v 2 kluboch dôchodcov (62 klientov) v okrese Banská Bystrica
    • v okrese Brezno bola účastníkom otváranie náučného chodníka (kyslíková dráha) poskytmutá krátka edukačná intervencia o príčinách, príznakoch a prevencii Alzheimerovej choroby (60 účastníkom), ktorá bola realizovaná aj u senioriek (13) v rámci pohybovej aktivity,
    • súčasťou každej zdravotno-výchovnej aktivity bolo aj poskytovanie edukačných materiálov s týmto ochorením a na otestovanie pamäti „Dotazník zmien správania“ (102 ks).
  4. Čadca
    • články: do regionálnych printových médií MY Kysucké noviny a Kysuce, na internetový portál e-kysuce a tiež na web stránky RÚVZ Čadca, mesta Čadca a mesta Kysucké Nové Mesto.
    • nainštalovaná informačná tabuľa s materiálmi týkajúcimi sa Svetového dňa Alzheimerovej choroby spolu s propagačnými materiálmi k spomínanému ochoreniu pri vstupe do RÚVZ so sídlom v Čadci
    • prednáška na tému Alzheimerová choroba bude vykonaná dňa 5.novembra 2012 pre členov Jednoty dôchodcov na Slovensku vzhľadom k tomu, že skoršie termíny mali obsadené a nebolo možné prezentáciu skôr vykonať. Taktiež budú na tejto prezentácii distribuované informačné materiály k Alzheimerovej chorobe.
  5. Dolný Kubín
    • besedy o Alzheimerovej chorobe uskutočnené v Penzióne pre seniorov v Dolnom Kubíne a v Klube dôchodcov v Dolnom Kubíne.
    • distribúcia zdravotno-výchovného materiálu počas besied, tiež prostredníctvom polikliník, nemocníc, obecných úradov tak, aby sa dostal do povedomia širokej verejnosti regiónu.
  6. Dunajská Streda
    V Dunajskej Strede sa uskutočnili zdravotno–výchovné vzdelávacie aktivity zamerané na danú problematiku:
    • v Domove dôchodcov na ul. Gen. Svobodu v Dunajskej Strede - 18 dôchodcov
    • v Základnej škole, Hviezdoslavova ul. v DS (6-7-ročník) - 55 detí
    • v Základnej škole, Školská ul. v DS (7 ročník) - 52 detí
    • v Materskej škole, Alžbetínske nám. v DS - 20 detí
    • v Materskej škole, Októbrova ul. v DS –23 detí
    • Aktivít sa zúčastnilo celkom 168 osôb.
    • Pre žiakov ZŠ sa uskutočnila prezentácia o ľudskom mozgu a jeho fungovaní a na tému „Zdravo sa stravujem, zdravo žijem“- doplnenej maketami, v MŠ sa uskutočnili aktivity zamerané na logické hry na precvičenie myslenia a pamäti, spevy a básne o zdraví a ľudskom tele, pre seniorov sa uskutočnil tréning pamäti vypĺňaním pracovných listov pre mozgový jogging spoločenskými hrami o vedomostnom kvíze o ľudskom mozgu.
  7. Galanta
    V spolupráci so Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou v Bratislave, s vedením DD v Seredi a s vedením firmy Bekaert Slovakia, s.r.o.Sládkovičovo boli zrealizované prednášky zamerané na danú problematiku a distribuované letáky.
    • Domove dôchodcov Sereď bola zrealizovaná prednáška k Svetovému dňu Alzeimerovej choroby a meranie krvného tlaku. Akcie sa zúčastnilo 63 seniorov.
    • pre zamestnancov firmy Bekaert Slovakia, s.r.o. Sládkovičovo boli realizované biochemické vyšetrenia krvi (celkový cholesterol, glukóza, triglyceridy, HDL cholesterol), meranie krvného tlaku, meranie BMI, podkožného tuku a meranie CO vo vydychovanom vzduchu prístrojom Smokerlyzér. Zamestnanci boli informovaní o problematike Alzheimerovej choroby a boli poskytnuté letáky k danej problematike. Zdravotno-výchovnej aktivity sa zúčastnilo 91 zamestnancov.
    • V rámci zdravotno-výchovných podujatí boli využité edukačné materiály poskytnuté Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou. V priestoroch RÚVZ Galanta bol realizovaný k tejto tematike propagačný panel.
  8. Humenné
    • edukačné aktivity v Dennom centre na Laboreckej ulici v Humennom a v Domove sociálnych služieb v Medzilaborciach. V Dennom centre dôchodcom poskytli základné informácie o Alzheimerovej chorobe a o možnostiach prevencie, zároveň záujemcovia vyplnili Dotazník porúch pamäti a zmerali sme im aj krvný tlak. V Domove sociálnych služieb sme sa na žiadosť riaditeľa zariadenia zamerali na personál, poskytli sme im informácie o Alzheimerovej chorobe, ktoré budú nápomocné pri ich náročnej práci. Edukačných aktivít sa zúčastnilo spolu 43 osôb. Pri oboch edukačných aktivitách sme distribuovali letáky zaslané Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou. Článok o Alzheimerovej chorobe sme uverejnili na internetovej stránke úradu a v Humenskom korzári.
  9. Komárno
    • prednáška o Alzheimerovej chorobe a podpore duševného zdravia pre 36 záujemcov v Domove dôchodcov v Komárne,
    • distribúcia edukačného materiálu - 7 druhov letákov zameraných na Alzheimerovu chorobu.
  10. Košice
    • Realizované aktivity mali charakter:
    • Informačno-propagačný:
      • Písomná informácia (o zameraní významných dní ako aj obsahu plánovaných aktivít) a oslovenie vo veci spolupráce v propagačnej oblasti všetky denné centrá seniorov, domovy dôchodcov, domovy sociálnych služieb a príslušnú miestnu samosprávu, v pôsobnosti ktorej sú dané inštitúcie zriadené, v územných obvodoch Košice-mesto a Košice-okolie. Adresátom boli spolu s listom distribuované informačné materiály (v počte 8 titulov z edície Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti, Nadácie Memory, Centra Memory, n. o.) a to elektronickou formou a paralelne klasickou poštou, u vybraných inštitúcií osobne (v počte 11). 
      • Informovanie širokej verejnosti prostredníctvom masmédií (uverejnením oznamu na webovej stránke RÚVZ so sídlom v Košiciach, v položke Aktuality ako aj oslovením vybraných regionálnych médií: Rádia Regina – štúdio Košice, Slovenský rozhlas, Rádia Košice, Rádia Lumen, Rádia Šport, denníka Košický Korzár).
    • Poradensko-edukačný t. j. poradenská činnosť spojená s edukáciou, obsahujúca vybrané fyzikálne a biochemické vyšetrenia, ako meranie krvného tlaku a pulzu, percenta telesného tuku, stanovenie indexu telesnej hmotnosti – BMI, indexu centrálnej obezity – WHR, zistenie hladiny celkového cholesterolu, HDL cholesterolu, triglyceridov a glukózy z kapilárnej krvi, u fajčiarov stanovenie hladiny oxidu uhoľnatého a karboxyhemoglobínu vo výdychu, zistenie anamnézy, odborné poradenstvo spojené s distribúciou tlačených zdravotno-výchovných materiálov, uvedením monotematickej prezentácie.
    • Aktivity boli realizované formou:
      • "Dňa otvorených dverí pre seniorov" v stabilnej Poradni zdravia na Sennom trhu č. 4 s ponukou vyšetrení nalačno (dňa 21. 9. 2012 v čase 7:30 h. – 12:00 h.), s celkovou návštevnosťou 23 osôb, z toho 12 mužov a 11 žien;
      • zorganizovania (doposiaľ) dvoch poradensko-edukačných podujatí mobilnej Poradne zdravia s určením pre seniorov, konkrétne v Domove sociálnych služieb, n. o. Kráľovce 195 (s účasťou 17 osôb, z toho 5 mužov a 12 žien) a v Dennom centre seniorov na Laboreckej ul. č. 2 v Košiciach (s ponukou vyšetrení nalačno, ktorých sa zúčastnilo 23 osôb, z toho 4 muži a 19 žien).
  11. Levice
    • distribúcia 7 druhov edukačných letákov,
    • realizácia 4 panelov v meste Levice
    • príprava materiálu na web RÚVZ so sídlom v Leviciach
    • prednáška pre produktívny vek
  12. Liptovský Mikuláš
    • V regionálnych novinách MY Liptov bol uverejnený článok k Svetovému dňu Alzheimerovej choroby s propagáciou „Dňa otvorených dverí“ v Poradni zdravia RÚVZ so sídlom v Liptovskom Mikuláši. V rámci tohto dňa navštívilo Poradňu 6 klientov (5 žien a 1 muž) z okresu Liptovský Mikuláš. Dve klientky mali záujem o testovanie úrovne svojej pamäti pomocou dotazníka, vyplnili dotazník stravovacích zvyklostí s absolvovaním následného poradenstva, dve klientky boli už opatrovateľkami chorých s Alzheimerovou chorobou, dvaja klienti konzultovali možnosti udržania kognitívnych schopností, spôsoby komunikácie a celkovú starostlivosť o príbuzného s Alzheimerovou chorobou. Návštevníkom Poradne boli poskytnuté edukačné materiály.
    • V zariadeniach pre seniorov TROJLÍSTOK a LIKAVA v okrese Ružomberok sa uskutočnilo 6 besied v problematike fungovania mozgu, posilňovania pamäti a prevencie Alzheimerovej choroby“, ktorých sa zúčastnilo celkom 52 seniorov a 9 zdravotníckych pracovníkov.
    • V okrese Liptovský Mikuláš a Ružomberok boli distribuované edukačné letáky s problematikou Alzheimerovej choroby nasledovne:
      • Mestský úrad, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok,
      • Obvodný úrad, Ružomberok,
      • Poliklinika Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok,
      • Nemocnica MUDr. Ivana Stodolu, Liptovský Mikuláš,
      • Ústredná vojenská nemocnica, Ružomberok,
      • Centrum sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov ANIMA, Liptovský Mikuláš, - ROAYAL CARE, n.o., zariadenie pre seniorov, Vitálišovce, Liptovský Mikuláš,
      • Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš,
      • Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb, Liptovské Sliače, -
      • TROJLÍSTOK – Centrum sociálnych služieb, Riadok, Ružomberok,
      • LIKAVA – Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov, Likavka.
  13. Lučenec
    • informácie pre verejnosť prostredníctvom webovej stránky RÚVZ Lučenec, mestského rozhlasu a mestských novín o plánovaných aktivitách
    • distribúcia výchovno-vzdelávacích materiálov
    • výroba a následná distribúcia vlastných edukačných materiálov, napr. cvičenia na tréning pamäti, mnemotechnické pomôcky
    • individuálne poradenstvo na aktuálnu tému klientom v poradni zdravia kalendárny týždeň 38. – 39. - 36 klientov
    • prednášková činnosť na tému Alzheimerova choroba s názornou ukážkou vzdelávacieho filmu s názvom Demencia pri Alzheimerovej chorobe, diskusia k problematike a merania krvného tlaku klientov v zariadeniach:
      • 19.9. DDaSS Sušany (30 klientov)
      • 19.9. Klub dôchodcov Vidiná (20 klientov)
      • 20.9. Klub dôchodcov Lučenec (42 klientov)
      • 21.9. RUVZ Lučenec (28 klientov)
      • 21.9. DDaSS Ambra Lučenec (32 klientov)
      • 27.9. DDaSS Libertas Lučenec (30 klientov)
  14. Martin
    • prednáška "Alzheimerova choroba" v Centre pomoci Ligy proti rakovine spojená s priemetaním videofilmu a prezentácie tejto choroby a starostlivosti o pacienta s týmto ochorením v domácom prostredí (cca 30 ľudí).
    • distribúcia zdravotno-výchovného materiálu od nadácie MEMORY.
    • problematiku Alzheimerovej choroby sme priblížili širokej verejnosti článkom "21. september Svetový deň Alzheimerovej choroby" v dvojtýždenníku Novinky a na paneloch umiestnených na RÚVZ Martin a Mestský úrad Martin.
  15. Michalovce
  16. Nitra
    • v Pastoračnom centre Nitra – Kalvária realizovaná prednáška pre seniorov na tému: „Príčiny a prevencia Alzheimerovej choroby“. Návštevníci boli oboznámení s rôznymi typmi demencií, históriou ACH, varovnými prvými príznakmi ochorenia, jednotlivými štádiami ochorenia, rizikovými faktormi, diagnostikou, liečbou a prevenciou. Na prednášku boli pozvaní aj odborníci na pamäťové tréningy zo psychiatrickej kliniky FN Nitra, ktorí poskytli seniorom možnosť absolvovať pamäťové tréningy.
    • poskytnutie odborných materiálov – publikácií a informačných letákov od Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti. Tieto materiály boli distribuované do klubov dôchodcov a zariadení sociálnych služieb pre seniorov.
    • informačný panel o tomto závažnostiach ochorenia, ktorý bol umiestnený v centre mesta Nitry.
  17. Nové Zámky
    • - 3 prednášky v Domove, Penzióne pre dôchodcov,
    • distribúcia zdravotno-výchovného materiálu s danou tematikou do zdravotníckych zariadení v rámci okresu, vrátane DPD,
    • panel v priestoroch RÚVZ na danú tematiku, - oboznámenie verejnosti o Alzheimerovej chorobe v regionálnej televízii.
  18. Poprad
    • uskutočnená výchovno-vzdelávaciu aktivita zameranú na danú problematiku v Klube dôchodcov,
    • distribúcia letákov do viacerých klubov dôchodcov v meste, do lekárni, čakárni ambulancií v NsP Poprad,
    • vypracovanie a použitie vlastného materiálu - hádanky, krížovky a dotazníky pre pamäťový tréning.
  19. Považská Bystrica
    • v spolupráci s Mestským úradom Púchov a Okresným riaditeľstvom policajného zboru v Považskej Bystrici realizácia výchovno-vzdelávacej aktivity pre členov Klubu dôchodcov v Púchove s názvom „Žiť čo najdlhšie, zdravo a naplno“. Počas uvedenej aktivity odzneli prednášky s besedami pod titulom „Tréning pamäti v každom veku“,
    • „Varovné príznaky Alzheimerovej choroby“ a „Doma bezpečne“.
    • sprievodnou aktivitou bolo vyšetrovanie celkového cholesterolu z kapilárnej krvi, meranie tlaku krvi, celkového percenta tuku v tele a CO vo výdychu s odborným poradenstvom.
    • distribúcia zdravotno-výchovného materiálu (7 druhov letákov zo Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti spolu s letákom Trápi Vás pamäť? a Tipy pre lepšiu pamäť).
    • propagácia prostredníctvom vlastných informačných plagátov a na webovej stránke RÚVZ so sídlom v Pov. Bystrici.
    • Zdravotno-edukačného dopoludnia sa zúčastnilo 38 členov Klubu dôchodcov v Púchove a 2 hostia z MÚ Púchov. Sprievodnú aktivitu využilo 17 seniorov.
  20. Prešov
    • článok na webovej stránke RÚVZ, v Prešovskom informačnom serveri a v denníku Prešovský Korzár
    • nástenka v priestoroch RÚVZ venujúca sa tejto problematike
    • edukácie v 2 ZŠ (9. ročník témy: Alzheimerova choroba, Rok 2012 - Európsky rok aktívneho starnutia - distribúcia zdravotno-výchovných materiálov Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti
    • aktivity Poradne zdravia zamerané na seniorov
  21. Prievidza so sídlom v Bojniciach
    • distribúcia aktivačného balíčka Starostlivosť o človeka s Alzheimerovou chorobou (skladačky, leták – nadácia MEMORY, kartička – Viete o tom, že...), distribúcia brožúry Starý človek v rodine, skladačiek Psychické zdravie u ľudí vyššieho veku, Duševné zdravie, Psychické zdravie u ľudí vyššieho veku, Depresia, Trápi Ťa pamäť? – celkovo 89 distribúcií:
      • predsedovia Jednoty dôchodcov na Slovensku okresov Prievidza a Partizánske - Základné organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku, denné centrá
      • kluby dôchodcov okresov Prievidza a Partizánske
      • Klub vojenských dôchodcov - poskytovatelia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí okresov Prievidza a Partizánske
      • agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti
      • zdravotnícke zariadenia regiónu ...
    • príspevky na internetovej stránke úradu:
      • Svetový deň Alzheimerovej choroby (World Alzheimer´s Day) s prílohou – leták Trápi vás pamäť?
      • Aktívne starnutie stop Alzheimerovej chorobe
      • plagát k akcii Čírenie spomienok
    • názorná propagácia:
      • nástenky a vývesky v priestoroch úradu – 7-krát
      • panel a vývesky – Nemocnica Bojnice – 6-krát
    • „Čírenie spomienok“ – tréning krátkodobej a dlhodobej pamäti
      • v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom Prievidza
      • iniciovanie a spropagovanie akcie, aktívna účasť a distribúcia edukačných materiálov zúčastneným záujemcom
      • konané v troch termínoch (17.9., 19.9., 21.9.) – celkovo 47 zúčastnených
    • príspevok v novinách TEMPO – týždenníku občanov okresov Partizánske a Bánovce nad Bebravou - 21. september – Svetový deň Alzheimerovej choroby
    • konzultácie (76-krát)
  22. Rimavská Sobota
    • realizovanie prednášky pre žiakov Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote na tému „Pamäť a jej poruchy“ v zasadacej miestnosti RÚVZ,
    • umiestnenie informačného panelu zameraného obsahovo na Alzheimerovu chorobu, tiež edukačného materiálu v priestoroch RÚVZ a v hypermarkete TESCO,
    • zverejnenie článku s aktuálnou témou v regionálnych internetových médiách a na web stránke RÚVZ.
  23. Rožňava
    • zaslanie článku o Alzheimerovej chorobe do regionálneho denníka a na všetky mestské a obecné úrady v okrese Rožňava,
    • zaslanie informácie o Alzheimerovej chorobe na odvysielanie v infotexte mestskej káblovej televízie,
    • uverejnenie článku o Alzheimerovej chorobe na webovej stránke RÚVZ Rožňava, - vyhotovenie nástenky o Alzheimerovej chorobe umiestnenej vo vstupnej haly RÚVZ Rožňava,
    • realizovanie prednáškok o Alzheimerovej chorobe spojené s distribúciou zdravotno-výchovných materiálov:
      • na schôdzi okresného výboru Jednoty dôchodcov Slovenska,
      • na schôdzi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rožňave,
      • v Zariadení pre seniorov Juraja Schopera, n.o. v Čučme spojená s tréningom pamäti.
  24. Senica
    • edukačné materiály uverejnené na webovej stránke úradu a nástenke v priestoroch RÚVZ Senica.
    • distribúcia zdravotno-výchovných materiálov klubom dôchodcov v regióne, Polícii SR, psychiatrom a ostatným spolupracujúcim organizáciám.
    • Z dôvodu nezáujmu zo strany Klubu dôchodcov v Senici sa plánovaná beseda neuskutočnila.
  25. Spišská Nová Ves
    • prednášky a besedy na témy: Alzheimerova choroba, Ľudská pamäť a jej poruchy pre seniorov v Dome opatrovateľskej služby (20 účastníkov), tiež pre pracovníkov a seniorov Dome dôchodcov (účastníkov 20+25)
    • distribúcia letákov na tému "Trápi vás pamäť" a ostatných 7 titulov súvisiacich Alzheimerovou chorobou a poruchami pamäte
    • ukážka jednoduchých cvičení ako trénovať mozog a pamäť (20 účastníkov) Prenosný panel na tému "Svetový deň Alzheimerovej choroby" bol využitý na uvedených aktivitách.
  26. Stará Ľubovňa
    • vlastná edícia „Svetový deň Alzheimerovej choroby“,
    • názorná propagácia „Svetový deň Alzheimerovej choroby“,
    • uverejnenie vlastnej edície „Svetový deň Alzheimerovej choroby“ na www.vzsl.sk,
    • distribúcia vlastnej edície „Svetový deň Alzheimerovej choroby“: 37 MŠ, ZŠ, SŠ; 21 APL; 11 lekární; 44 obcí a miest v okrese Stará Ľubovňa; 1 Domov pre seniorov v Starej Ľubovni; 1 okresná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku a 11 základných organizácií Jednoty dôchodcov na Slovensku v okrese Stará Ľubovňa,
    • Domov pre seniorov v Starej Ľubovni: „Alzheimerova choroba“- prednáška (23 dôchodcov), meranie TK (23 dôchodcov), meranie CO monitorom (15 dôchodcov), • ZŠ Levočská Stará Ľubovňa: „Alzheimerova choroba“ – prednáška (14 žiakov), meranie CO monitorom (14 žiakov),
    • ZŠ Levočská Stará Ľubovňa: „Alzheimerova choroba“ – prednáška (18 žiakov), meranie CO monitorom (12 žiakov),
    • distribúcia letákov od Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti pre Domov pre seniorov v Starej Ľubovni a na ZŠ Levočská v Starej Ľubovni
  27. Svidník
    • prednášky pre seniorov z pohybového centra a pre budúce opatrovateľky (42 edukovaných),
    • distribúcia letákov,
    • naplánované aktivity v senior klube na tému Alzheimerova choroba počas mesiaca október.
  28. Trebišov
  29. Trenčín
    • prednáška na celoústvnom seminári RÚVZ Trenčín,
    • inf.letáky zavesené na tabuliach v RÚVZ Trenčín, FN Trenčín a poliklinika Trenčín, - článok uverejnený na web stránke,
    • informácia odoslaná aj na školy,
    • využitie letákov na výstave SENIOR EXPO (19. a 20.10.2012 – Trenčín)
  30. Topoľčany
    • prednáška spojenú s besedou v klube dôchodcov "Nádej" v Topoľčanoch. V rámci besedy sa seniori zapojili aj aktívne, keď vypracovávali štyri pracovné listy zamerané na pamäť. Aktivity sa zúčastnilo 26 seniorov, ktorým sme rozdali ZV - materiál k tejto téme.
  31. Trnava
  32. Veľký Krtíš
    • pracovníkom v DDaDSS vo Veľkom Krtíši bola prezentovaná prednáška na tému Alzheimerova choroba,
    • distribúcia letákov Trápi vás pamäť a 7 druhov letákov o Alzheimerovej chorobe do DDaDSS a do klubu dôchodcov vo Veľkom Krtíši, kde prebehla diskusia o problémoch s pamäťou v staršom veku,
    • meranie TK,
    • poskytnutie DVD s názvom „Demencia pri Alzheimerovej chorobe“ do DDaDSS a klubu dôchodcov.
  33. Vranov nad Topľou
    • vykonané dve výchovno-vzdelávacie aktivity v Klube dôchodcov vo Vranove nad Topľou a v Nižnom Hrabovci (použitá nápomocná prezentácia spojená s besedou),
    • distribúcia letákov každého druhu do jednotlivých Klubov dôchodcov v regióne Vranov nad Topľou
  34. Zvolen
    • prednáška spojenú s meraním krvného tlaku a poradenstvom v Klube dôchodcov v Krupine pre 21 seniorov. Prednáška bola zameraná na informácie o fungovaní mozgu a potrebe trénovania pamäti. Každý zúčastnený dostal edukačný materiál k danej téme (letáky). Vyčlenný priestor pre praktické aktivity seniorov - zbieranie a výmenu receptov „ Našich starých materí “. Dva vlastné, vybrané recepty súťažne predvádzali nasledujúci deň 22.9.2012 počas akcie „ Tradičná chuť Hontu“ v obci Senohrad. Z 25 prihlásených súťažných jedál „Fučka s tvarohom“ získala 1. cenu.
  35. Žiar nad Hronom
  36. Žilina
    • O danú problematiku je v rámci okresu veľký záujem a preto boli počas celého roka realizované aktivity: prednášky a interaktívne besiedy:
      • - deti a mládež – 5x (spolu cca 105 poslucháčov)
      • verejnosť v produktívnom veku – 2x (spolu cca 42 poslucháčov)
      • verejnosť v postproduktívnom veku – 3x (spolu cca 94 poslucháčov)
    • Pri príležitosti „Svetového dňa Alzeimerovej choroby“ to boli v 38. kalendárnom týždni dve aktivity, jedna interaktívna beseda pre mládež pod názvom „Ako funguje mozog“ (cca 16 detí) a jedna prednáška („Tréning pamäte“) pre širokú verejnosť (cca 43 poslucháčov). Aktivity boli realizované v spolupráci s Krajskou knižnicou Žilina.