Aktuality

Back Svetový deň diabetu

Od roku 1991 si každoročne 14. novembra pripomíname Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou diabetickou federáciou. Projekt medzinárodnej diabetologickej federácie (IDF) má za cieľ zvýšiť povedomie o všetkých typoch cukrovky a podporiť programy prevencie cukrovky 2. typu. Tento svetový deň sa slávi 14.11. na počesť dňa, kedy sa narodil objaviteľ inzulínu Frederick Banting. Jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky vo svete, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o jej diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami.

V roku 2007 v reakcii na epidémiu cukrovky sa spustila kampaň a celý svet prijal logo modrého kruhu, aby symbolizoval boj proti cukrovke a šíril povedomie. Poskytuje tiež silu a podporu pri cukrovke. Modrý kruh zdôrazňuje jednotu a pozitivitu.
 
Hlavnou témou Svetového dňa diabetu 2022 je „Vzdelávanie na ochranu zajtrajška“. WHO chce upozorniť na dôležitosť dostupného a kvalitného vzdelávania v oblasti diabetu. Všetky aktivity budú zamerané na dôležitosť zlepšenia prístupu zdravotníckych pracovníkov a pacientov s cukrovkou ku kvalitnému vzdelávaniu ohľadne tohto ochorenia. Ľudia s cukrovkou sa viac ako v 95 % prípadov starajú sami o seba. Potrebujú prístup k neustálemu vzdelávaniu, aby pochopili svoj stav a vykonávali každodennú starostlivosť o seba, ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravia a predchádzanie komplikáciám. Vzdelávanie môže pomôcť zastaviť nárast cukrovky.

Diabetes mellitus, alebo cukrovka, je ochorenie, pri ktorom ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru v bežných medziach. Častejší je diabetes mellitus 2. typu, ktorý súvisí so životným štýlom. Diabetes nie je iba dedičné ochorenie, preto by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí ochorenie v rodine nemajú. Ak nie je diabetes liečený alebo je liečený nedostatočne, môže viesť k poškodeniu niektorých tkanív, predovšetkým očí, ľadvín, periférnych nervov a ciev. Výskyt diabetu celosvetovo neustále narastá. Dnes hovoríme o diabete ako o epidémii tretieho tisícročia. Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 350-tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie. V 90 % prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita, stres, nezdravá strava a nízka fyzická aktivita.

Diabetes je chronické ochorenie, ktoré nebolí. Pri diabete 2. typu vo včasných štádiách pacienti nemajú ťažkosti. Odhaliť ho vie lekár pri pravidelných preventívnych prehliadkach vyšetrením hodnoty glykémie v krvi. Preto, ak človek nechodí na pravidelné preventívne prehliadky, tak sa diabetes 2. typu odhalí väčšinou až v štádiu chronických komplikácií, často až po niekoľkoročnom trvaní ochorenia.

Príznaky

  • výskyt opakovaných infekcií kože a ústnej dutiny,
  • časté vylučovanie veľkého množstva moču,
  • zvýšený pocit smädu,
  • zhoršenie zraku,
  • únava a slabosť.
     

Prevencia

  • zmena životného štýlu - vhodná pohybová aktivita, správne stravovacie návyky, udržiavanie telesnej hmotnosti, nekonzumovať alkohol, nefajčiť,
  • vylúčiť zo svojho jedálnička rafinovaný cukor,
  • piť veľa vody,
  • schudnúť, ak máte nadváhu alebo obezitu,
  • sledovať si veľkosť porcií,
  • vyhnúť sa sedavému spôsobu života.
     

Dôležitejšia je skôr osveta ako imunizácia. Potrebné je vychovávať ľudí, aby sa dobre stravovali, rozpoznávali včasné varovné signály a nič nebrali ako samozrejmosť. Pri diabete platí, že rozumnou životosprávou je možné nástup ochorenia znížiť alebo oddialiť. Kľúčovými faktormi pri liečbe diabetu sú racionálna strava, pohybová aktivita a v prípade nadváhy či obezity aj optimalizácia telesnej hmotnosti.

Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bardejove