Informácie s cieľom podpory zdravia

Back Svetový deň diabetu – 14. november

Diabetes mellitus – cukrovka je jedným z najčastejších ale zároveň i najzávažnejších zdravotných problémov, s ktorým sa v súčasnosti stretávame. Podľa odhadov medzinárodnej diabetologickej federácie (IDF) žije vo svete s diabetom 1 z 10 dospelých a predpokladá tiež, že až polovica chorých netuší, že má cukrovku a svoje ochorenie nijako nerieši. Vzhľadom na nárast tohto ochorenia po celom svete vyhlásila Medzinárodná federácia diabetu v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou 14. november za Svetový deň diabetu a pripomíname si ho už od roku 1991.

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, charakterizované pretrvávajúcou zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Vysoká hladina glukózy v krvi je spôsobená najčastejšie nedostatočnou tvorbou inzulínu alebo jeho nedostatočným využitím. Vo všeobecnosti rozoznávame viacero typov diabetu, avšak najčastejšie sa stretávame s diabetom II. typu, ktorý súvisí najmä so životným štýlom. K vzniku diabetu prispievajú rizikové faktory ako nedostatočná pohybová aktivita, sedavý spôsob života, nevhodné stravovacie návyky, nadváha a obezita, pribúdajúci vek, prípadne genetická predispozícia. Ak je diabetes neliečený (alebo nedostatočne liečený) môže viesť k poškodeniu tkanív, nervov, ciev a obličiek. Diabetes je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, amputácie dolných končatín a veľmi závažným problémom sú aj ochorenia srdca a ciev, najmä infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda.  Diabetes môže skrátiť predpokladanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Príznaky diabetu sú väčšinou mierne a nešpecifické, ide o nadmerný smäd, časté močenie (najmä v noci), sucho v ústach, úbytok hmotnosti, slabosť a únavu, zlé hojenie rán, svrbenie kože alebo poruchy zraku (napr. rozostrené videnie).

V mnohých prípadoch môžeme prostredníctvom zdravého životného štýlu oddialiť, alebo zabrániť rozvoju cukrovky. V prevencii diabetu práve spomínaný zdravý životný štýl zohráva významnú úlohu. Naša strava by mala byť pestrá, ideálne čo najpestrejšia a mala by zahŕňať dostatok ovocia, zeleniny, strukovín, rýb, orechov a celozrnných potravín, aby nám poskytla dostatok všetkých živín, vitamínov a minerálnych látok. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie pitného režimu, obmedzenie živočíšnych tukov a jedál (i nápojov) s vysokým obsahom cukru a soli. Neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu by mala byť aj dostatočná pohybová aktivita a udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti.

V prevencii a včasnej diagnostike cukrovky je taktiež dôležité poznať svoju hladinu glukózy v krvi – glykémiu, zvlášť ak sa toto ochorenie vyskytlo vo Vašej rodine. S prevenciou Vám radi pomôžeme aj v Poradni zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Čadci, kde Vám bezplatne poskytneme poradenstvo zamerané na zdravý životný štýl a vyšetrenie hladiny glukózy v krvi. Bližšie informácie o vyšetreniach v Poradni zdravia nájdete na webovej stránke RÚVZ Čadca: https://lnk.sk/gwnz. Rovnako Vám bližšie informácie radi poskytneme na tel. č. 041/4302618.

Leták: https://www.uvzsr.sk/documents/d/uvz/letak_diabetes_uvzsr_a4
(Zdroje: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/svetovy-den-diabetu-2023-poznajte-svoje-riziko-a-moznosti-prevencie, https://www.nczisk.sk/Documents/aktuality/tlacove_spravy/2023/TS_NCZI_Na_Slovensku_je_sledovanych_349595_pacientov_cukrovkou_14112023.pdf, https://idf.org/)

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu