Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote (RÚVZ RS)

má územnú pôsobnosť pre okresy Rimavská Sobota a Revúca

Heading Example

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okresy Rimavská Sobota a Revúca.

RÚVZ RS je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je Mgr. MUDr. Tatiana Majanová.

Aktuality

Back Problém menom úpal: Aké sú jeho príznaky?

Leto a vysoké teploty nás všetkých vyháňajú z vyhriatych domov von. Väčšinu času tak trávime v bazéne, pri mori alebo na výletoch. Okrem ochrany SPF a správneho oblečenia je dôležitý aj pitný režim a pokrývka hlavy. Len tak sa dokážeme vyhnúť rôznym problémom, vrátane tých zdravotných. Nedali ste si pozor a zdá sa vám, že máte úpal? Toto sú jeho príznaky.

Máte úpal alebo úžeh?
Vysoké teploty vám môžu spôsobiť dva typy problémov a to:

  • úpal, úžeh

Oba sú veľmi podobné, no nájdete medzi nimi rozdiely.

Úpal
Úpal sa spravidla prejaví okamžite. K jeho najčastejším príznakom patria:

  • bolesť hlavy
  • zrýchlený tep
  • kŕče
  • celková malátnosť
  • únava
  • zvýšená teplota
  • pocit na zvracanie

Počas tých najvyšších teplôt môžu prísť aj mdloby. V takých prípadoch je dôležité navštíviť lekára.
Zaujímavosťou pre mnohých je to, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho môžete mať aj vtedy, ak je vaša pokožka úplne bledá.


Úžeh
Druhým problémom spojeným s vysokou teplotou je úžeh. Jeho príznaky sú totožné s tými, ktoré sa spájajú s úpalom. Je tu však jeden významný rozdiel. Všetky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Často až v noci.
Úžeh je väčšinou sprevádzaný spálenou pokožkou.

 


 

Čo ich spôsobuje?
V jednoduchosti povedané, úpal aj úžeh spôsobujú vysoké teploty, z ktorých prichádza k prehriatiu organizmu. Zväčša sa objavujú vtedy, keď ste vystavení vysokým horúčavám po celý deň. A to bez toho, aby ste sa pred nimi nejako kryli alebo chránili.

Dlhé vystavenie vysokým teplotám v kombinácii s nesprávnym pitným režimom spôsobuje zlyhanie termoregulačného systému. Organizmus sa totižto nemôže chladiť ani potom. Nemá ho z čoho vyrobiť, pretože nedostal dostatok tekutín.
Pri úpale aj úžehu by ste si mali dávať pozor. Vyzerajú síce tak, že nie sú príliš rizikové, no môžu spôsobiť poškodenie orgánov či dokonca opuch. Takéto prípady sa objavujú najmä vtedy, keď sa s nimi stretávate pravidelne a nedávate si na seba pozor.

Pre koho sú rizikové?
Úpal a úžeh môžu byť rizikovým pre každého. Existujú však skupiny ľudí, ktoré by si na ne mali dávať väčší pozor.
Patria sem ľudia:

  • s chronickými ochoreniami – pľúcne či srdcové ochorenia alebo diabetes zvyšujú riziko úpalu a úžehu.
  • užívajúci lieky – niektoré lieky sťažujú telu udržanie vody v organizme. To spôsobuje vyššiu náchylnosť na úpal alebo úžeh.
  • vyššieho veku – starší ľudia vo všeobecnosti zvládajú vyššie teploty horšie. Organizmus už nepracuje ako predtým a omnoho náročnejšie sa prispôsobuje zmenám. Vo vyššom veku je preto dôležité dávať si na teplo väčší pozor.
  • nižšieho veku – rizikové sú aj menšie deti, najmä novorodenci. Tí nemajú ešte úplne vyvinutý centrálny nervový systém. Vysoké teploty by im mohli spraviť mnohé zdravotné komplikácie.

Konajte čo najrýchlejšie
Proti úpalu a úžehu musíte bojovať čo najrýchlejšie. Organizmus je potrebné schladiť. Preto sa presuňte do chládku. Najlepšie do interiéru, kde máte posteľ alebo pohovku. Ľahnite si na ňu a zdvihnite nohy.
Napite sa studenej vody. Doplňte pitný režim, no nevypite toho naraz príliš veľa. Mohlo by vám zostať zle.
Po chvíľke sa skúste schladiť sprchou alebo studenými obkladmi. Tie prikladajte na hlavu, krk a slabiny.
Správna liečba by mala zaistiť zlepšenie do 30 – 40 minút. Ak by vám bolo zle aj po dlhšej dobe, je nutné navštíviť lekára.


Úpal u detí
Deti milujú teplo a počas leta trávia väčšinu času vonku. Pobyt na čerstvom vzduchu a pravidelný pohyb sú dôležité, no nezabúdajte, že úpal môže spôsobiť problémy aj im. Príznaky sú rovnaké ako u dospelých. Zväčša sa vyskytuje nevoľnosť, únava a pocit na zvracanie.
V prípade, že má vaše dieťa úpal, postupovať môžete podľa vyššie spomenutých krokov. Dieťa ochlaďte vlažnou sprchou alebo obkladmi. Využiť môžete tiež lieky na zníženie teploty. Ak by sa situácia nezlepšovala, je potrebné navštíviť lekára.
 

Sledujte sa
Prvé príznaky úpalu a úžehu môžu byť nebadané a človek si ich nevšimne. Po krátkom čase sa však začínajú objavovať ďalšie. Akonáhle vám zostane zle, choďte zo slnka preč a napite sa. Snažte sa čo najrýchlejšie schladiť.
Vyhnete sa tak strate vedomia a kolapsu organizmu.

Prevencia je lepšia ako liečba
A pri úpale to platí dvojnásobne. Pred vysokými teplotami sa musíte správne chrániť. Dobrou správou ale je, že to nie je nič náročné. Práve naopak. Stačí, aby ste sa držali niekoľkých pravidiel:

  • Dodržujte dostatočný pitný režim. Všade, kam pôjdete, si so sebou berte fľašku s vodou. Tú neustále dopĺňajte.
  • Vyhnite sa noseniu priliehajúcich a nepraktických odevov. Nenoste veľa vrstiev a vyberajte si voľné oblečenie. V tom sa budete cítiť najlepšie.
  • Noste šiltovku alebo klobúk.
  • Nezabúdajte na ochranu SPF. Na telo si vyberajte minimálne ochranu 30. Na tvár aplikujte vyššiu, najlepšie 50.
  • Dávajte si pozor na alkohol. Okrem toho, že vo vysokých teplotách vám môže spôsobiť problémy už jeden pohár, ovplyvňuje tiež schopnosť termoregulácie.
  • Vyhýbajte sa náročnej fyzickej aktivite. Cvičte radšej ráno alebo vo večerných hodinách. Keď pracujete vonku, skúste si nájsť chládok, prípadne sa ochráňte správnou pokrývkou hlavy a pite dostatok vody.
  • S pobytom na slnku to nepreháňajte. Telo slnečné lúče potrebuje, no len v určitej miere.