Aktuality

Back Ako sa pripraviť na horúce letné dni

Džbán s citrónovou vodou

Po zime nedočkavo čakáme na oteplenie a návrat leta. Viac slnečného žiarenia znamená viac vitamínu D, a to pozitívne ovplyvňuje našu náladu. Ale len dovtedy, pokiaľ teploty nedosiahnu extrém a musíme čeliť tropickým horúčavám. 
Náš organizmus na vysoké teploty reaguje potením, jednoducho povedané, telo sa potrebuje ochladiť. Ak narazí na svoje limity, vypovie takpovediac službu a dochádza k úpalu. Nezabudnime preto počas horúcich dní sa chrániť pred slnkom.
Odporúčania na horúce letné dni:

  • Dodržujte pitný režim

Dospelý človek by mal cez deň vypiť minimálne tri litre tekutín. Nevhodné sú však studené a perlivé nápoje, z ktorých môžete ľahko ochorieť. Vyhýbať by ste sa mali taktiež nápojom s obsahom cukru, kofeínu, či alkoholu. Ideálna je obyčajná voda. Piť by ste mali v menších dávkach a počas celého dňa. Aj vtedy, keď nepociťujete smäd.

  • Vhodná je ľahká strava

Váš jedálniček počas letných mesiacov by mal byť tvorený ľahšou stravou, s nižšou energetickou hodnotou, s dostatkom výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá. Ak budete cestovať do prímorských krajín, využite možnosť stravovať sa stredomorskou stravou a vyskúšajte šaláty, ryby, či morské plody, ktoré krajina ponúka.
Dbajte aj na úschovu potravín počas letných horúčav. Ľahko kaziace sa potraviny by nemali patriť na cesty, taktiež ako mäsové a mliečne výrobky.

  • Chráňte sa pred slnkom

Vysoké teploty a silné slnečné žiarenie nesú so sebou hrozby, pred ktorými by ste sa počas leta mali chrániť.
V prvom rade, by ste nemali zabudnúť na prikrývku hlavy, pretože bez nej vám hrozí úpal.
Nepríjemné teploty počas veľkých letných horúčav a nevoľnosti dokážu pokaziť každú dovolenku. Na pozore by mali byť nielen dospelí, ale aj deti.
Pred slnkom sa chráňte opaľovacím krémom s dostatočne vysokým ochranným faktorom, slnečnými okuliarmi, alebo ľahkou prikrývkou pokožky.
Vo všeobecnosti sa počas leta neodporúča byť v čase medzi 11. a 15. hodinou na priamom slnku.
Vaše oblečenie by mali byť prispôsobené prostrediu, v ktorom sa nachádzate. Vyvarujte sa ťažkým syntetickým materiálom, mnohé z nich neumožňujú odparovanie potu, čím si môžete privodiť rôzne kožné ochorenia.

  • Vhodne si nastavte klimatizáciu

Odborníci radia, aby klimatizácia v našich domácnostiach bola nastavená na rozdiel nanajvýš 5 až 7 stupňov od vonkajšej teploty.
Náhle teplotné zmeny predstavujú veľký zásah do organizmu a podporujú vznik tzv. teplotného šoku.
Pozor by ste mali venovať aj údržbe klimatizácie, ktorá môže prenášať rôzne plesne a baktérie. Odporúča sa ju dať raz ročne do servisu a priebežne dezinfikovať.
V domácnosti je taktiež potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov žalúziami, či roletami.
Vetrať by ste mali párkrát za deň, prúdenie vzduchu je dôležité. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať tak, aby studený vzduch neprúdil priamo na vás.

  • Využívajte kúpaliská a vodné plochy s povolenou prevádzkou

Kúpte sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Treba navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou.

 

RÚVZ VT OPPL