Informácie s cieľom podpory zdravia

Vissza Svetový deň Alzheimerovej choroby – 21. september

Svetový deň Alzheimerovej choroby si každoročne pripomíname 21. septembra. Úlohou tohto dňa je poukázať na prvé príznaky ochorenia, správnu starostlivosť o pacienta a vhodnú komunikáciu s ním. Tento deň nám poukazuje na vzostup Alzheimerovej choroby a to nielen u seniorov, ale aj u mladšej populácie.
Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k poškodeniu mozgových funkcií, najmä tých, ktoré sú spojené s pamäťou, myslením, rečou a schopnosťou plánovať či vykonávať každodenné úlohy. Ochorenie nastupuje pozvoľne a k rozvoju dochádza v priebehu niekoľkých rokov.
Prvotné príznaky ochorenia mnohí spájajú so starnutím, stresom či depresiou, a preto je dôležité rozoznať príznaky Alzheimerovej choroby od príznakov bežného starnutia.

Medzi príznaky Alzheimerovej choroby patrí:

  1. Zmeny pamäti: sú základným a zväčša prvým príznakom ochorenia, v počiatočnom štádiu si nemusí spomenúť na nedávne udalosti a opakovane kladie rovnaké otázky.
  2. Strata orientácie: nespomína si na cestu do supermarketu, pekárne alebo sa nevie dostať domov, častokrát blúdi - stráca orientáciu na miestach, ktoré bežne navštevoval.
  3. Zmätenosť v čase: pletie si udalosti v osobnom živote – udalosti, ktoré sa uskutočnili v minulosti si pletie s prítomnosťou.
  4. Ťažkosti s vykonávaním úloh: zhoršuje sa fungovanie v každodenných aktivitách, ktoré predtým boli bežné, postupne nezvláda činnosti, ktoré mu nerobili problém napríklad varenie – stráca schopnosť navariť správne jedlo, zabúda že už jedol a pod.
  5. Ťažkosti pri rozhodovaní: prejavuje sa nesprávnym zhodnotením situácie napríklad nepochopí, že ak má horúčku treba užiť lieky, ísť k lekárovi alebo sa môže neprimerane obliecť- v letných mesiacoch kožuch a pod.
  6. Ťažkosti s umiestňovaním predmetov na ich miesto: v počiatočnom štádiu majú sklon skladovať veci, skrývať predmety osobnej potreby, uschovávať jedlo na neobvyklých miestach - na tieto miesta častokrát pozabudnú.
  7. Ťažkosti so spoznávaním osôb: dochádza k postupnému zhoršovaniu krátkodobej ale i dlhodobej pamäti, môže občas zabudnúť nejaké meno, telefónne číslo či termín, taktiež môže mať problém so spoznaním členov rodiny.
  8. Problémy s rečou: môžu sa prejaviť problémy s rečou, neschopnosť porozumieť verbálnemu i písomnému prejavu, tvoriť vety.

Napriek tomu, že presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby nie je známa, včasná diagnostika môže pacientovi pomôcť, aby dostal dostatočnú starostlivosť a podporu.  Alzheimerovu chorobu ovplyvňuje viacero faktorov ako stúpajúci vek, genetická predispozícia a nezdravý životný štýl. Keďže zatiaľ neexistuje žiadny účinný liek na úplne vyliečenie, len lieky na spomalenie rozvoja ochorenia, ktoré spomaľujú zhoršenie rozumových schopností a pomáhajú udržiavať sebestačnosť chorých, je preto podstatné, aby sme vedeli ako správne komunikovať a pracovať so spomienkami pacienta.

Vhodný výber slov, formulovanie otázok pomôžu pacientovi ostať pokojným. Otázky, ktoré častokrát používame v bežnej konverzácii by sme mali vymeniť za jednoduché a nenáročné, ako sú napríklad:

ČO NEPOVEDAŤ ČO POVEDAŤ
Čo si mal dnes na obed? Ako ti dnes chutil obed?
Koľko je hodín? Ako ten dnešný deň rýchlo letí, však?
Čo si dnes robil? Ako sa máš? Ako ti ubieha deň?
Kto je ten človek, ktorý sedí tam oproti? Ten človek vyzerá byť milý, poďme sa s ním porozprávať.
Vieš kto som? Ahoj, som rada, že ťa vidím.
Už o tom viem. Ďakujem, že si mi o tom povedal.
Práve som ti to vysvetlila. Poď, ukážem ti.

Správna komunikácia a vhodný výber otázok nám pomôžu viesť pokojnú konverzáciu s pacientom, a však mali by sme myslieť aj na jeho bezpečnosť v domácnosti a zariadiť domácnosť tak, aby sa predišlo pádom.

V domácnosti by sme mali vykonať tieto zmeny: upevniť labilný nábytok, drobné koberčeky odstrániť alebo pripevniť o dlážku, do kúpeľne umiestniť držiaky, na elektrické zástrčky a sporák umiestniť bezpečnostné kryty. Pokiaľ sa v dome nachádza schodisko umiestnite naň ochranné dvierka. Okrem zariadenia domácnosti, je dôležité aby pacient mal pri sebe identifikačné údaje v prípade, že sa stratí.

Alzheimerova choroba môže ohroziť každého z nás, a preto by sme sa mali snažiť jej predchádzať. Odporúčania smerujú k zdravému životnému štýlu - konzumácii rýb, orechov, ovocia a zeleniny. V rámci zdravého životného štýlu by sme nemali zabúdať na dostatočný pitný režim a pohybovú aktivitu, ktorá by mala byť prispôsobená veku a zdravotnému stavu. Prevencia Alzheimerovej choroby zahŕňa aj rôzne logické a pamäťové hry napríklad hranie pexesa, lúštenie krížoviek, sudoku, osemsmeroviek, skladanie puzzle, čítanie a pod.

ZDROJ:

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu