Aktuality

Vissza SVETOVÝ DEŇ HYGIENY RÚK

SVETOVÝ DEŇ HYGIENY RÚK 

5. máj


 

PRAKTICKÝ NÁVOD PRE DÔSLEDNÚ HYGIENU RÚK:
Na to, aby ste si dôkladne umyli ruky, nestačí len opláchnuť si ich teplou vodou, to je iba začiatok. Po opláchnutí si ruky poriadne namydlite - očiste rúk venujte ideálne štyridsať sekúnd až minútu.
Ruky si umývajte bez prsteňov, hodiniek a náramkov. Napeneným mydlom si umyte dlane, chrbát rúk, miesta medzi prstami, taktiež oblasť v okolí nechtov a pod nechtami. Až potom si ruky opláchnite a vždy dôkladne usušte jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom.
Správne osušenie rúk po umytí je neoddeliteľnou súčasťou hygieny rúk. Zabraňuje kontaminácii z rúk na potraviny, povrchy a zariadenia, pretože prenos mikroorganizmov je pravdepodobnejší z mokrej pokožky než zo suchej. Riadnym osušením rúk sa zároveň odstráni aj značné množstvo mikroorganizmov – sušenie uterákom či jednorazovou utierkou totiž trením okrem vlhkosti odstraňuje aj patogény.

KEDY JE POTREBNÉ SI UMÝVAŤ RUKY:

  1.  po každom  návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia,
  2.  pred a po návšteve nemocnice, lekára,
  3.  po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
  4.  pred, počas a po príprave jedla, 
  5.  pred konzumáciou jedla,
  6.  po každom použití toalety,
  7.  pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky,
  8.  po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
  9.  po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
  10.  po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní – pri kašli a kýchaní si ústa nezakrývajte dlaňou, dôležité je použiť jednorazovú papierovú vreckovku a ihneď po použití ju zahodiť do odpadkového koša,
  11. počas choroby,
  12. pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.

VEDELI STE, ŽE ...:
Svetová banka označila podporu hygieny rúk ako nákladovo najefektívnejšie zdravotnícke opatrenie na zníženie výskytu infekčných ochorení.
Podľa niektorých odborných odhadov by sa dalo predísť najmenej 1 miliónu úmrtí ročne, keby si každý pravidelne umýval ruky.
Do roku 2016 bolo vedecky popísaných vyše 1400 patogénov, ktoré dokážu napadnúť človeka a poškodiť mu zdravie. Tieto patogény by pritom podľa odborných odhadov mali tvoriť iba necelé jedno percento spomedzi všetkých druhov mikroorganizmov prítomných na Zemi.
Človek sa dotýka svojej tváre v priemere 23-krát za hodinu, pričom takmer polovica dotykov je práve v takzvanej T zóne tváre v blízkosti zraniteľných slizníc (oči, nos, ústa). K odhadu sa v roku 2015 dopracovala profesorka epidemiológie Mary-Louise McLaws, ktorá zo záznamu zdokumentovala správanie študentov medicíny počas prednášok.