Aktuality

Vissza 1. December - Svetový deň boja proti AIDS

HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) napáda imunitný systém. V súčasnej dobe liečba, ktorá infekciu vylieči nie je. Ochorenie je ale možné spomaliť vhodnou liečbou.

Ochorenie má 4 štádiá.

  1. Vo včasnom štádiu sa objavujú príznaky podobné chrípke - pocit únavy, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, bolesti hrdla, zvýšená teplota. Objavia sa zvyčajne 2 až 4 týždne od vstupu vírusu HIV do organizmu a trvajú približne 1 až 2 týždne. Ťažkosti sú mierne, väčšinou bez nutnosti navštíviť lekára. Charakteristické je zväčšenie lymfatických uzlín.  Organizmus si vytvára protilátky proti HIV, aby mohol proti vírusu bojovať – tento proces sa nazýva sérokonverzia. Trvá zvyčajne 6-12 týždňov. Testy na protilátky HIV realizované v tomto štádiu nepotvrdia infekciu, pretože organizmus ešte protilátky vytvorené nemá. Je potrebné počkať minimálne 12 týždňov od rizikového správania. 
  2. Nasleduje bezpríznakové – asymptomatické štádium, bez výrazných ťažkostí, okrem zväčšenia lymfatických uzlín na viacerých miestach. Vírus je v tomto štádiu veľmi aktívny, rozmnožuje sa a snaží sa preniknúť do buniek v tele. Toto obdobie trvá zväčša 8 až 10 rokov.
  3. V symptomatickom, príznakovom štádiu sa vírus množí a ničí imunitné bunky v tele. Objavujú sa infekcie, napríklad kvasinkové – soor v ústnej dutine, zápal pažeráka, herpesové ochorenia, pneumónie. Priemerná doba trvania tohto štádia býva 5 až 7 rokov.
  4. Keď je imunitný systém už vážne poškodený dlhodobým pôsobením a množením vírusu HIV, ochorenie prechádza do konečného štádia, do AIDS (syndrómu získanej imunodeficiencie). Ako prejav vážneho poškodenia imunitného systému sa v  tomto štádiu môžu objaviť špecifické neurologické, autoimunitné, onkologické ochorenia alebo aj oportúnne (príležitostné) inak banálne infekcie.  Komplikáciou je chorobné chudnutie pacienta - wasting syndróm, ktoré môže byť prejavom infekcie HIV, ale aj dôsledkom oportúnnych infekcií. Oslabenie organizmu uľahčuje ich šírenie. Konečné štádium spravidla končí úmrtím.

Charakteristickými príznakmi pacientov s AIDS sú vo všeobecnosti zväčšenie lymfatických uzlín a chudnutie. Častými sú rôzne kožné prejavy pridružených ochorení, zažívacie ťažkosti a prejavy pľúcnych infekcií (kašeľ).

HIV sa môže preniesť

  • pohlavným stykom
  • z matky na plod
  • krvou, transfúziou krvi 
  • nesterilnými injekčnými ihlami a nástrojmi (tetovanie, piercing, akupunktúra, chirurgické, stomatologické nástroje).

HIV sa nemôže preniesť

  • pri bežnom spoločenskom styku - podaním ruky, pri spoločnom pobyte v miestnosti 
  • spoločným používaním kuchynského riadu
  • pri používaní WC, sprchy, bazénu
  • močom, slinami