Svetový deň Alzheimerovej choroby - 21. september - RUVZKE
Aktuality
Späť Svetový deň Alzheimerovej choroby - 21. september
Svetový deň Alzheimerovej choroby – 21. september
Svetový deň Alzheimerovej choroby sa od roku 1994 každoročne pripomína 21. septembra. Vyhlásený bol Medzinárodnou organizáciou pre Alzheimerovu chorobu (angl. Alzheimer’s Disease International, v skr. ADI) s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (angl. skr. WHO). Kvôli rozšíreniu aktivít a kampaní, od roku 2012 je venovaný danej téme celý mesiac september ako Svetový mesiac Alzheimerovej choroby, s tohtoročným sloganom: „Čas konať proti demencii, čas konať proti Alzheimerovej chorobe“ (v angl. „Time to Act on Dementia, Time to Act on Alzheimers“, pozri www.alzint.org/get-involved/world-alzheimers-month/frequently-asked-questions/. Hlavným poslaním menovaného dňa a mesiaca je prostredníctvom rozmanitých akcií poskytnúť širokej verejnosti základné informácie o tejto chorobe a tým prispieť k prevencii jej vzniku a včasnému odhaleniu jej príznakov. Skoré odhalenie Alzheimerovej choroby je kľúčové, pretože liek na vyliečenie tohto ochorenia neexistuje a každoročne pribudne vo svete takmer 30 miliónov nových prípadov. Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50 tisíc pacientov www.zdravie.sk/choroba/48776/alzheimerova-choroba.
Z histórie
Prvé pozorovania príznakov dovtedy neznámej formy demencie boli zachytené už v 90. rokoch 19. storočia v Nemecku v prípadovej štúdii ženy Auguste Deter, ktorá bola neskôr prijatá do ústavu, kde sa o ňu staral Dr. Alois Alzheimer (1864 – 1915), nemecký psychiater a neuropatológ. Napriek poskytnutej zdravotnej starostlivosti, zdravotný stav Auguste Deter sa postupne zhoršoval. Popis priebehu jej ochorenia a anatomických porúch na mozgu malo veľký vedecký prínos (1906), nakoľko Dr. A. Alzheimer týmto objavil ďalší typ demencie, ktorý následne bol pomenovaný po ňom ako „Alzheimerova choroba“.
Čo je Alzheimerova choroba a prečo vzniká?
Jedná sa o veľmi pomaly rozvíjajúce sa degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k zániku nervových buniek a nervových spojení. Postihuje najmä tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a mentálne schopnosti.
Je to najčastejší typ demencie
Presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby dodnes nie je známa. Na vzniku ochorenia sa však môže podieľať kombinácia rizikových faktorov, ako napr.:
- pokročilý vek,
- predchádzajúce úrazy hlavy,
- ženské pohlavie,
- stres,
- vysoká miera úzkosti a pesimizmu,
- hypertenzia, fajčenie, obezita, resp. cukrovka,
- dedičnosť.
Skoré príznaky ochorenia:
- problémy s komunikáciou,
- ťažkosti pri riešení problémov,
- zmeny nálady a správania,
- poruchy so spánkom,
- zabúdanie (vecí, nedávnych udalostí),
- dezorientácia,
- strata záujmu (napr. o koníčky),
- kladenie opätovných otázok.
Ako sa dá predísť nástupu ochorenia?
(zopár odporúčaní)
- starať sa o svoje zdravie,
- byť fyzicky aktívny,
- stravovať sa zdravo,
- byť sociálne aktívny,
- nefajčiť,
- chrániť si hlavu pred nárazmi,
- stimulovať svoj mozog (čítaním, písaním, lúštením krížoviek a pod.).
Demencia nepostihuje výlučne starších ľudí. Existuje však aj demencia pri Alzheimerovej chorobe so skorým začiatkom (definovaná ako nástup príznakov pred 65. rokom života), ktorá predstavuje až 9 % prípadov.
Zostavil: Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu