Vibrácie na pracovisku - RUVZTT
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave (RÚVZ TT)
má územnú pôsobnosť pre okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany.
Je orgánom verejného zdravotníctva pre Trnavský kraj. Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Trnavskom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.
RÚVZ TT je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.
Regionálnym hygienikom je Mgr. Tomáš Hauko, MPH.
Aktuality
Späť Vibrácie na pracovisku
Vibrácie predstavujú mechanické kmitanie. Ide o pohyb mechanickej sústavy alebo jej časti, pri ktorom veličina opisujúca jej pohyb alebo polohu je striedavo väčšia a menšia ako určitá rovnovážna alebo vzťažná hodnota tejto veličiny.
Vibrácie môžu byť:
- prenášané na ruky: na jednu ruku alebo obidve ruky z rukovätí strojov a náradia alebo z povrchu predmetov držaných rukou
- alebo na celé telo: prenášajú sa na stojacu, sediacu alebo ležiacu osobu ako celok cez oporný povrch.
Pre prenos vibrácií na ruky je dôležitá aktívna svalová práca horných končatín. Zvýšené napätie svalov obmedzuje útlm vibrácií a tie sa potom ľahšie šíria rukou a predlaktím do celej paže. Prenos vibrácii ovplyvňuje sila, ktorou je držané alebo ovládané náradie. Ochorenie rúk v dôsledku dlhodobého pôsobenia nadmerných vibrácií sa prejavuje postihnutím kostí, kĺbov, šliach a svalov, ciev a nervov. Príznakmi poškodenia sú belenie prstov, precitlivelosť na chlad, pocit mravenčenia a tŕpnutia, neskôr až poškodenie kože rúk. Pôsobenie vibrácií prenášaných na ruky a jeho zdravotné dôsledky významne zhoršuje chlad a vlhko.
Celotelové vibrácie sa na človeka prenášajú zo sedadla alebo sedačky, na ktorej pracovník sedí, alebo z plošiny a podlahy, na ktorej stojí. Zdravotné zmeny v dôsledku pôsobenia celotelových vibrácií sa najčastejšie sa objavujú u profesií ako sú vodiči ťažkých strojov alebo autobusov a prejavujú sa ako postihnutia kostro-svalového aparátu, najmä chrbtice alebo vo forme neurologických, obehových a tráviacich problémov.
Normy povolených hodnôt vibrácií prenášaných na ruky a na celé telo z hľadiska ochrany zdravia určuje Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 416/2005 Z. z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou vibráciám.
Riziko vyplývajúce z expozície zamestnancov vibráciám musí zamestnávateľ odstrániť alebo znížiť na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň predovšetkým pri zdroji vibrácií. Prihliada pritom na technický pokrok a dostupnosť opatrení na odstránenie alebo zníženie expozície zamestnancov vibráciám. Zníženie rizika vyplývajúceho z expozície zamestnancov vibráciám je založené na všeobecných zásadách prevencie uvedených v osobitných predpisoch.
Medzi opatrenia na zníženie miery vibrácií patrí:
- výber vhodnej metódy práce,
- výber vhodného pracovného prostriedku s vhodným ergonomickým dizajnom, pomocou ktorého sa pri výkone práce dosiahne najnižšia možná úroveň vibrácií,
- zabezpečenie pomocného zariadenia, ktoré znižuje riziko poškodení spôsobených vibráciami - sedadlá, držadlá,
- osobné ochranné pracovné prostriedky,
- vhodné spôsoby údržby pracovných prostriedkov,
- stavebné a priestorové riešenie pracoviska,
- primerané informácie a odborný výcvik zamestnancov zameraný na správne zaobchádzanie s pracovnými prostriedkami a so zariadením,
- obmedzenie trvania a úrovne expozície vibráciám,
- vhodný pracovný režim a režim odpočinku,
- zabezpečenie ochranného odevu pre zamestnancov vystavených chladu a vlhku.
Zdroje:
1. https://www.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/416/20060101#prilohy.priloha-priloha_c_1_k_nariadeniu_vlady_c_416_2005_z_z.oznacenie
2. https://www.uvzsr.sk/web/uvz/ucinky-na-zdravie-a-bezpecnost-zamestnancov