Otázky a odpovede k ochoreniu mpox (opičie kiahne) - Portál úradov
Oznam
Dňa 29.11.2024 (piatok) a 30.11.2024 (sobota) od 7.00 h do 1.12.2024 (nedeľa) do 22.00 h budú prebiehať technické práce, ktoré spôsobia nedostupnosť platobných systémov.
V uvedenom čase nebudú funkčné platobné procesy po podaní spoplatnených služieb, a teda nebudú sa vytvárať a zasielať príkazy na úhradu a nebude dostupná ani platobná brána pre online platbu za tieto služby.
Prípadné úhrady vykonané v dotknutom čase prostredníctvom iných metód (napr. bankovým prevodom) budú spracované až po skončení prác.
Za spôsobené obmedzenie sa ospravedlňujeme a ďakujeme za pochopenie.
Oznam
Dňa 29.11.2024 (piatok) a 30.11.2024 (sobota) od 7.00 h do 1.12.2024 (nedeľa) do 22.00 h budú prebiehať technické práce, ktoré spôsobia nedostupnosť platobných systémov.
V uvedenom čase nebudú funkčné platobné procesy po podaní spoplatnených služieb, a teda nebudú sa vytvárať a zasielať príkazy na úhradu a nebude dostupná ani platobná brána pre online platbu za tieto služby.
Prípadné úhrady vykonané v dotknutom čase prostredníctvom iných metód (napr. bankovým prevodom) budú spracované až po skončení prác.
Za spôsobené obmedzenie sa ospravedlňujeme a ďakujeme za pochopenie.
Najčastejšie vyhľadávané informácie a služby verejného zdravia dôležité pre Vaše podnikanie.
V tejto sekcii nájdete informácie a služby najčastejšie požadované odbornou verejnosťou.
Top aktuality
Späť Otázky a odpovede k ochoreniu mpox (opičie kiahne)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu pre šírenie ochorenia mpox v afrických štátoch (mapu k 14.8.2024 nájdete na konci textu). Cieľom vyhlásenia je zvýšiť ostražitosť, zlepšiť pripravenosť a prevenciu pred daným ochorením v štátoch na globálnej úrovni. Úrad verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti vypracoval odpovede na najčastejšie otázky.
Základná charakteristika ochorenia
Čo je to mpox?
Mpox, donedávna nazývané opičie kiahne, je vírusová zoonóza (ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí) s príznakmi podobnými tým, ktoré sa v minulosti vyskytovali u pacientov s pravými kiahňami, aj keď v prípade mpox sú menej závažné.
Pôvodcom nákazy mpox je vírus opičích kiahní (MPXV) z rodu Orthopoxvirus, čeľaď Poxviridae.
Ako sa ochorenie šíri?
Rezervoár vírusu opičích kiahní, teda zvieratá, v ktorých vírus prežíva bez toho, aby im spôsobil ochorenie, nie je úplne objasnený. Pravdepodobne sú to opice, veveričky a hlodavce.
K prenosu zo zvierat dochádza priamo fyzickým kontaktom so zvieraťom (uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat) alebo nepriamo predmetmi znečistenými výlučkami zvierat.
K prenosu z človeka na človeka dochádza úzkym fyzickým kontaktom, ako je priamy kontakt s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami, alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face), alebo nepriamo, napr. kontaminovanou posteľnou bielizňou, uterákmi a pod.
Nejde teda o výlučne sexuálne prenosné ochorenie.
Aké sú príznaky ochorenia?
Inkubačný čas ochorenia (teda čas, ktorý uplynie od vniknutia vírusu do organizmu až po prejavenie sa prvých klinických príznakov ochorenia) je 5 - 21 dní. Ochorenie sa začína príznakmi podobnými chrípke - horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín (počiatočné nešpecifické príznaky).
Do troch dní od nástupu nešpecifických príznakov sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsyp/vyrážka sa môže vyskytnúť na akomkoľvek mieste ľudského tela, vrátane dlaní rúk, spodnej časti chodidiel a genitálnej a rektálnej oblasti. Bežný je výsyp na trupe, rukách a nohách. Počet vyrážok sa v jednotlivých prípadoch môže veľmi líšiť, niekedy sa vyskytnú len v menšom množstve na jednej časti tela.
Výsyp sa začína škvrnami, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky až chrasty. Po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov.
Je to závažné ochorenie?
U väčšiny nakazených osôb má ochorenie mierny priebeh a odznie samo po 2 - 4 týždňoch. Závažnejší priebeh môžu mať ľudia s oslabenou imunitou. Ochorenie môžu skomplikovať sekundárne bakteriálne infekcie ako zápal pľúc, zápal mozgových blán, zápal očných spojoviek či dehydratácia.
Situácia na Slovensku, v Európe a vo svete
Vyskytuje sa mpox aj na Slovensku?
Mpox sa vyskytuje najmä v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov a čoraz častejšie sa objavuje v mestských oblastiach. Vzhľadom na možnosti cestovania sa ochorenie môže preniesť aj do krajín mimo Afriky. Väčšia epidémia mimo Afriky sa objavila v roku 2022, keď sa ochorenie mpox rozšírilo do celého sveta. Na Slovensku sme od júla 2022 zaznamenali k 30. 10. 2024 celkovo 17 ochorení.
Dokážeme na Slovensku diagnostikovať mpox?
Laboratórnu diagnostiku na ochorenie mpox vykonávajú laboratóriá lekárskej mikrobiológie Úradu verejného zdravotníctva SR od roku 2022.
Aká je v roku 2024 situácia vo svete, v Európe a na Slovensku?
Najviac ochorení eviduje Konžská demokratická republika, ochorenie sa rozšírilo aj do ďalších afrických krajín. V auguste 2024 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súlade s Medzinárodnými zdravotnými predpismi (2005) vyhlásila, že nárast prípadov mpox v Konžskej demokratickej republike a jej rozšírenie do susedných krajín predstavuje stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC).
V Európe boli zaznamenané tri prípady mpox spôsobené vírusom z genetickej vetvy Ib, a to vo Švédsku, v Nemecku a vo Veľkej Británii. Všetky boli do Európy importované a súviseli s cestou do Afriky. Na Slovensku sme ochorenie spôsobené vírusom z prvej genetickej vetvy (Ib) nezaznamenali. V krajinách západnej Európy sa stále sporadicky objavujú aj prípady spôsobené vírusom z genetickej vetvy II, tie však nesúvisia so súčasnou epidémiou mpox.
Informácie k aktuálnej situácii vo svete je možné nájsť tu: https://monkeypoxreport.ecdc.europa.eu/ a https://worldhealthorg.shinyapps.io/mpx_global/#1_Overview
Čo znamenajú „genetické vetvy“?
Vírus opičích kiahní sa fylogeneticky (vývojovo) delí na dve genetické vetvy (clade) – I a II, ktoré sa mierne odlišujú. Epidémia z roku 2022 bola spôsobená vírusom patriacim do genetickej vetvy II, ktorá spôsobuje menej závažné ochorenia.
V súčasnosti sa v Afrike šíria vírusy genetickej vetvy I (Ia a Ib), pričom genetická vetva Ia postihuje viac deti a dospievajúcich, Ib dospelých.
Diagnostika aj liečba ochorenia je však rovnaká bez ohľadu na to, do ktorej genetickej vetvy vírus evolučne patrí.
Aké preventívne kroky vykonalo Slovensko v súvislosti s vyhlásením ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu pre ochorenie mpox?
Doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR, v pondelok 26.08.2024 vydala pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, dermatovenerológov, infektológov a ďalších špecialistov aktualizované usmernenie v súvislosti s výskytom ochorení mpox vo svete. Popisuje charakteristiku ochorenia, definíciu a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov, prevenciu a liečbu, laboratórnu diagnostiku a podobne.
Prvé usmernenie k výskytu mpox dostali lekári od ÚVZ SR v máji 2022, teda v čase výskytu epidémií opičích kiahní v desiatkach štátoch a teritórií po celom svete. Následne v júli 2022 WHO prvýkrát vyhlásila epidémiu opičích kiahní za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.
Úrad verejného zdravotníctva SR dôkladne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS. Situáciu sledujeme a budeme lekárov ako aj verejnosť okamžite informovať.
Aké je riziko nákazy v rámci Európy?
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo posúdenie rizika, podľa ktorého je v súčasnosti riziko pre populáciu Európskej únie nízke. Riziko sa zvyšuje pre osoby v kontakte s nakazenými osobami.
Kategória | Riziko nákazy |
---|---|
Široká verejnosť | nízke |
Úzke kontakty s osobou podozrivou na ochorenie alebo s potvrdeným importovaným ochorením | vysoké |
Úzke kontakty s osobami so suspektným ochorením (podozrenie na ochorenie), ktoré majú zároveň oslabenú imunitu alebo neliečenú infekciu HIV | vysoké |
Kategória | Riziko nákazy |
---|---|
Cestujúci v kontakte so zasiahnutými komunitami (zdravotnícki pracovníci, úzke rodinné alebo sexuálne kontakty) a ľudia žijúci v zasiahnutých krajinách | vysoké |
Cestujúci bez kontaktu so zasiahnutými komunitami | nízke |
Zdroj: ECDC
Očakáva sa epidémia v Európe?
Podľa predbežných záverov ECDC sa v krajinách EÚ/EHP očakáva sporadický (občasný) výskyt ochorení importovaných zo zasiahnutých krajín. Rozsiahle epidémie sa zatiaľ neočakávajú. Napriek očakávanému nízkemu počtu prípadov mpox v krajinách EÚ upozorňujeme na zvýšenú ostražitosť. A to aj vzhľadom na zvýšený pohyb ľudí súvisiaci s dovolenkovým obdobím a cestovaním osôb z krajín zasiahnutých ochorením mpox a ich účasťou na hromadných športových alebo spoločenských podujatiach v tomto letnom období, čím by mohlo dôjsť k zvýšenému importu a prenosu tohto infekčného ochorenia do krajín EÚ.
Úrad verejného zdravotníctva SR epidemiologickú situáciu sleduje a bude okamžite reagovať a informovať verejnosť.
Prevencia, liečba ochorenia, imunita
Čo robiť v prípade podozrenia na mpox?
Ak ste boli v úzkom kontakte s niekým, kto môže mať ochorenie mpox a objavia sa u vás príznaky ochorenia, obmedzte kontakty s ľuďmi, vyrážku prekryte oblečením a kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Informujte ho o podozrení na ochorenie mpox. Odporúča sa aj nasadenie respirátora.
Aká je liečba mpox?
Liečba je symptomatická (liečia sa príznaky) a podporná, vrátane liečby sekundárnych bakteriálnych infekcií. Pri závažnom priebehu ochorenia sa môže zvážiť liečba antivirotikami.
Ako sa môžem pred mpox chrániť?
Mpox je možné predchádzať zamedzením blízkeho kontaktu s infikovanými osobami a dodržiavaním správnej hygieny, ako je časté umývanie rúk mydlom a vodou. Chorých je potrebné izolovať, vyhýbať sa kontaktu s osobami s oslabenou imunitou a kontaktu so zvieratami (vrátane zvieracích, domácich miláčikov. Rovnako je potrebné obmedziť sexuálnu aktivitu a úzky telesný kontakt až do úplného vymiznutia výsypu.
Ochranu (85 %) poskytuje vakcína proti pravým kiahňam - variole. Vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa však očkovanie už nevykonáva.
Zabezpečí imunitu prekonanie ovčích kiahní?
Ovčie kiahne spôsobuje iný vírus, varicella zoster (VZV). Ich prekonanie preto nechráni pred nakazením sa mpox.
Mapa výskytu mpox v afrických štátoch (zdroj: ECDC, mapa k 14.8.2024)
Leták o mpox na stiahnutie (pdf, 4,1 MB):
Úrad verejného zdravotníctva SR
Aktuality
13. januára 2025
Oblasti verejného zdravia a radiačnej ochrany
Poslaním verejného zdravotníctva je ochrana, podpora a rozvoj verejného zdravia. Napĺňanie svojho poslania realizuje prostredníctvom 8 doleuvedených odborných oblastí.
Prenosné ochorenia a ich monitoring, analýza epidemiologickej situácie, preventívne a represívne opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu ochorení, nemocničné nákazy, očkovanie a ďalšie súvisiace aktivity
Bezpečnosť a hygiena potravín a výživových doplnkov, správna výživa obyvateľstva, dojčenecká výživa, bezpečnosť kozmetických výrobkov, riziká pesticídov a prípravkov ochrany rastlín
Zdravotný stav a uvedomenie obyvateľstva, opatrenia pre zdravý životný štýl, sledovanie rizíkových faktorov, programy a projekty podpory zdravia, poradenské centrá zdravia pre občanov
Rozvoj a zlepšovanie zdravia mladej generácie, hygiena pre životné a pracovné podmienky detí a mládeže, hodnotenie zdravotných rizík, ochrana pred poškodeniami zdravia
Hygiena životného prostredia, pitná voda, voda na kúpanie, fyzikálne, chemické a biologické faktory, hygiena zariadení, pri ktorých dochádza ku kontaktu s ľudským telom, pohrebníctvo
Ochrana zdravia pri práci, výkon štátneho zdravotného dozoru, rizikové práce, prevencia ochorení z vplyvu pracovných podmienok, rozhodovanie v oblasti pracovnej zdravotnej služby
Diagnostika biologického materiálu, analýzy chemických, biologických, mikrobiologických faktorov a fyzikálnych faktorov životného a pracovného prostredia
Ochrana zdravia pracovníkov, pacientov a obyvateľov pred nepriaznivými účinkami ionizujúceho žiarenia, štátny dozor v oblasti radiačnej ochrany, špecializované analýzy a merania
Regionálne úrady
undefined
-miestaundefined
Zvoľte kategóriu
Skryť filterZoznam úradov verejného zdravotníctva
- Úrad verejného zdravotníctva SR (úrad s celoslovenskou pôsobnosťou)
Bratislavský kraj
- Bratislava (okresy Bratislava I. - V., Malacky, Pezinok a Senec)
Banskobystrický kraj
- Banská Bystrica (okresy Banská Bystrica a Brezno)
- Lučenec (okresy Lučenec a Poltár)
- Rimavská Sobota (okresy Rimavská Sobota a Revúca)
- Veľký Krtíš (okres Veľký Krtíš)
- Zvolen (okresy Zvolen, Detva a Krupina)
- Žiar nad Hronom (okresy Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom)
Košický kraj
- Košice (okresy Košice I - IV a Košice - okolie)
- Michalovce (okresy Michalovce a Sobrance)
- Rožňava (okres Rožňava)
- Spišská Nová Ves (okresy Spišská Nová Ves a Gelnica)
- Trebišov (okres Trebišov)
Nitriansky kraj
- Nitra (okresy Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce)
- Komárno (okres Komárno)
- Levice (okres Levice)
- Nové Zámky (okres Nové Zámky)
- Topoľčany (okres Topoľčany)
Prešovský kraj
- Prešov (okresy Prešov a Sabinov)
- Bardejov (okres Bardejov)
- Humenné (okresy Humenné, Medzilaborce a Snina)
- Poprad (okresy Poprad, Kežmarok a Levoča)
- Stará Ľubovňa (okres Stará Ľubovňa)
- Svidník (okresy Svidník a Stropkov)
- Vranov nad Topľou (okres Vranov nad Topľou)
Trnavský kraj
- Trnava (okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany)
- Galanta (okres Galanta)
- Dunajská Streda (okres Dunajská Streda)
- Senica (okresy Senica a Skalica)
Trenčiansky kraj
- Trenčín (okresy Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Myjava)
- Považská Bystrica (okresy Považská Bystrica, Púchov, Ilava)
- Prievidza (okresy Prievidza a Partizánske)
Žilinský kraj
- Žilina (okresy Žilina a Bytča)
- Čadca (okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto)
- Dolný Kubín (okres Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo)
- Liptovský Mikuláš (okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok)
- Martin (okresy Martin a Turčianske Teplice)