Peľová situácia v SR za aktuálny týždeň

Peľová situácia sa dynamicky mení, preto je pre alergikov dôležité mať k dispozícii aktuálne informácie o peľových alergénoch.

Na webovom sídle sú v týždenných intervaloch publikované informácie o aktuálnom stave peľovej situácie pre jednotlivé regióny Slovenska. 

Späť Peľová situácia v SR za 33. týždeň 2024

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

trávy lipnicovité, palina, ambrózia, pŕhľavovité, skorocel, štiav, mrlíkovité, mrkvovité, astrovité, chmeľ
spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium, Helminthosporium, Polythrincium

V tridsiatom treťom kalendárnom týždni opäť dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa vyskytoval len vo veľmi nízkych denných koncentráciách. Peľ paliny najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku dosahoval alergiologicky významné denné koncentrácie. Peľ inváznej ambrózie sa zatiaľ udržal v nižších denných koncentráciách a len miestami dosiahol alergiologicky významné denné hladiny. Okrem peľu tráv, pŕhľavovitých, paliny a ambrózie sa v ovzduší vyskytovali nízke koncentrácie peľu chmeľu, skorocelu, štiavu, mrlíkovitých, mrkvovitých a astrovitých.

Peľ paliny dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Banskej Bystrici, 78 peľových zŕn v m3 vzduchu, a v Bratislave 24 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ ambrózie dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Nitre, 174 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Bratislave 56 a v Banskej Bystrici 34 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie koncentrácie v Žiline, 380 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Košiciach 273 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Banskej Bystrici 199 a v Bratislave 161 peľových zŕn v m3 vzduchu. Spóry húb (plesní) boli najpočetnejšie zastúpené rodmi Cladospórium a Alternária.

Prognóza peľovej situácie v SR na 34. týždeň 2024

Naďalej pokračuje peľová sezóna slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Denné koncentrácie peľu paliny a inváznej ambrózie dosiahnu alergiologicky významné koncentrácie skoro na celom území. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v nízkych koncentráciách vyskytovať v ovzduší až do jesene. Kvitnúce žlté porasty inváznej zlatobyle z čeľade astrovitých sú rizikom pre alergikov najmä pri pohybe v ich blízkosti. Zlatobyľ je hmyzom opelivá rastlina a vysoké koncentrácie jej peľu sú v blízkosti súvislých porastov .Tam je koncentrácia jej peľu niekoľkonásobne vyššia ako v údajoch monitorovacích staníc. Extrémne rozdiely v počasí - sucho, ale aj prudké búrky prispievajú k lokálnemu poklesu peľu v ovzduší. V závislosti od počasia môžeme preto počítať aj v rámci Slovenska so značnými rozdielmi v náraste denných hladín peľu a spór v ovzduší.

RNDr. Janka Lafférsová
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici

Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby RÚVZ BB, RÚVZ NR, RÚVZ KE, RÚVZ TT, RÚVZ ZA a ÚVZ SR BA.

Podrobnejšie informácie nájdete aj na www.pelovespravodajstvo.sk