Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:
Ambrózia, palina, trávy lipnicovité, pŕhľavovité, skorocel, štiav, mrlíkovité, mrkvovité, astrovité, chmeľ
spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium, Helminthosporium, Polythrincium
V tridsiatom štvrtom kalendárnom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ silného alergénu - ambrózie spolu s peľom slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ paliny a tráv z čeľade lipnicovitých v ovzduší dosahoval už len nižšie denné hladiny. Peľ inváznej ambrózie v závere týždňa dosiahol vysoké denné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. Okrem peľu tráv, pŕhľavovitých, paliny a ambrózie sa v ovzduší vyskytovali nízke koncentrácie peľu chmeľu, skorocelu, štiavu, mrlíkovitých, mrkvovitých a astrovitých.
Peľ ambrózie dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Bratislave (132 peľových zŕn v m3 vzduchu), v Košiciach (126 peľových zŕn v m3 vzduchu) a v Banskej Bystrici (119 peľových zŕn v m3 vzduchu). Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie koncentrácie v Banskej Bystrici (176 peľových zŕn v m3 vzduchu), v Žiline (94 peľových zŕn v m3 vzduchu), v Košiciach (79 peľových zŕn v m3 vzduchu) a v Bratislave (65 peľových zŕn v m3 vzduchu). Spóry húb (plesní) boli najpočetnejšie zastúpené rodmi Cladospórium a Alternária.
Prognóza peľovej situácie v SR na 35. týždeň 2024
Peľová sezóna inváznej ambrózie dosiahla ako každoročne v období od 23. augusta svoj prvý vrchol a jej denné koncentrácie dosahovali vysoké hladiny na väčšine územia Slovenska. Peľová sezóna slabšie alergizujúcej pŕhľavy pokračuje, jej intenzita sa znižuje. Denné koncentrácie peľu paliny dosiahnu alergiologicky významné koncentrácie už len ojedinele. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v nízkych koncentráciách vyskytovať v ovzduší až do jesene. Kvitnúce žlté porasty inváznej zlatobyle z čeľade astrovitých, ostávajú rizikom pre alergikov najmä pri pohybe v ich blízkosti, kde sú koncentrácie jej peľu niekoľko násobne vyššie ako v údajoch monitorovacích staníc. Extrémne rozdiely v počasí - sucho, ale aj prudké búrky, naďalej prispievajú k lokálnemu poklesu peľu v ovzduší. V závislosti od počasia môžeme preto počítať aj v rámci Slovenska so značnými rozdielmi v náraste denných hladín peľu a spór v ovzduší.
RNDr. Janka Lafférsová
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici
Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby RÚVZ BB, RÚVZ NR, RÚVZ KE, RÚVZ TT, RÚVZ ZA a ÚVZ SR BA .
Podrobnejšie informácie nájdete aj na www.pelovespravodajstvo.sk