Informácie s cieľom podpory zdravia

Späť Čo je čierny kašeľ a ako sa pred ním chrániť?

Čierny kašeľ (Pertussis) je známy ako divý alebo dávivý kašeľ. Je to vysoko infekčné akútne respiračné ochorenie spôsobené baktériou Bordetella pertussis. Ochorenie sa vyskytuje endemicky na celom svete. Na Slovensku sa začalo proti tomuto ochoreniu od roku 1951 povinne očkovať, čím sa výrazne ovplyvnila chorobnosť. V posledných mesiacoch bol na Slovensku zaznamenaný nárast tohto ochorenia  podobne ako v iných európskych krajinách.
Inkubačný čas ochorenia je 7 – 10 dní.
Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek alebo nosič. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľaním, rozprávaním), menej častý je prenos prostredníctvom kontaminovaných predmetov. Chorý človek je vysoko infekčný v katarálnom štádiu, potom infekciozita rýchlo klesá.

Ochorenie prebieha v 3 štádiách:

  1. Katarálne štádium (trvanie 1 – 2 týždne) – z klinických príznakov je prítomná horúčka, kašeľ, nádcha.
  2. Paroxyzmálne štádium (trvanie 2 – 5 týždňov) – typické klinické príznaky sú záchvaty dráždivého kašľa s nasledujúcim dlhým hlasným nádychom, najmä v noci, v dôsledku kašľa môže byť vyvolané vracanie, charakteristický je uplakaný výraz s opuchnutými očnými viečkami a prekrvenými spojovkami. Toxická forma prebieha s vysokou horúčkou, záchvatmi kŕčov, krvácaním do kože, spojiviek a mozgu a môže končiť smrťou.
  3. Rekonvalescencia (trvanie 6 – 12 týždňov) – postupné odznievanie klinických príznakov.

V prípade pretrvávajúceho dráždivého kašľa je potrebné vyhľadať lekára a nasadiť vhodnú antibiotickú liečbu. Súčasne prebieha aj symptomatická liečba, kedy sa podávajú lieky na tlmenie klinických príznakov.
Priebeh tohto ochorenia môže byť komplikovaný u všetkých neimúnnych osôb v každom veku. Najviac ohrozenou skupinou sú však deti do 3 mesiaca života, predčasne narodené deti a neočkované deti do 1 roka života, u ktorých má ochorenie ťažký klinický priebeh a môže končiť smrťou. Rizikovou skupinou sú aj deti do 5. roku života, staršie osoby, osoby s oslabenou imunitou a tehotné ženy.

Imunita po prekonaní ochorenia, ani po očkovaní nie je dlhodobá, hladina protilátok v krvi postupne klesá, a osoba sa stáva neimúnnou a vnímanou na toho ochorenie.
Prevencia:
Najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu formu ochrany poskytuje očkovanie proti čiernemu kašľu.
Na Slovensku sa povinne očkujú deti proti čiernemu kašľu v rámci povinného pravidelného očkovania.
Základné očkovanie sa vykonáva v 3., 5. a 11. mesiaci života dieťaťa tzv. hexavakcínou. Preočkovanie sa vykonáva v 6. a 13. roku života dieťaťa. Nekompletné očkovanie 3 základnými dávkami u detí do 1 roku života, predstavuje nedostatočnú získanú imunitu a robí deti vnímavé na ochorenie.
 
Očkovanie sa odporúča osobám so zvýšeným rizikom prenosu ochorenia na osoby s rizikom ťažkého priebehu. Ďalej sa odporúča všetkým členom domácnosti s novorodencom, ktorí sú najčastejším zdrojom ochorenia, aby sa zabezpečila ochrana dieťaťa v najrizikovejšom období. Dospelým ľuďom sa podáva 1 dávka kombinovanej vakcíny.
Tehotné ženy sa proti pertussis očkujú v 27. - 36. týždni tehotenstva, ženám neočkovaným počas tehotenstva sa odporúča podanie 1 dávky očkovacej látky ihneď po pôrode. Dôvodom je minimalizovať riziko prenosu ochorenia na novorodenca, a tým zabezpečiť ochranu najmenších detí prostredníctvom prenosu protilátok cez placentu novorodencovi. Tieto protilátky ho chránia prvé dva mesiace života.

V súvislosti s očkovaním je pre verejnosť poskytovaná poradenská a konzultačná činnosť v zriadenej Poradni očkovania na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci. V prípade záujmu o poradenstvo a konzultácie je potrebné sa vopred nahlásiť na oddelení epidemiológie, tel. č.: 041/430 26 60, 61, 62, e-mail: ca.epid1@uvzsr.sk .
Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria:

  • prekrývanie horných dýchacích ciest pri kašľaní a kýchaní,  
  • umývanie rúk,
  • časté nárazové vetranie,
  • posilňovanie imunity (konzumácia dostatku ovocia, zeleniny),
  • obliekanie primerané počasiu.

V prípade pociťovania príznakov je vhodné ostať doma izolovať sa,  a to najmä ak ste boli v kontakte s rizikovou skupinou v rámci domácnosti alebo zamestnania.

Ďalšie informácie o čiernom kašli nájdete na webovom sídle Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/cierny-kasel-pertussis-a-z

Zdroj:
Usmernenie HH SR týkajúce sa protiepidemických opatrení v ohnisku pertussis
ÚVZ SR
WHO

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie epidemiológie