Čo je mpox? - RUVZCA
Informácie s cieľom podpory zdravia
Späť Čo je mpox?
Možno ste v poslednej dobe zaznamenali v médiách alebo na sociálnych sieťach skloňovanie nového výrazu - mpox, poďme si teda priblížiť, o čo vlastne ide.
Mpox – donedávna nazývané opičie kiahne je vírusové ochorenie, radené k zoonózam (ochorenia prenosné zo zvierat na ľudí), s podobnými príznakmi ako u pacientov s pravými kiahňami, ktoré sa v minulosti vyskytovali.
Pôvodca
Pôvodcom mpox je vírus opičích kiahní (MPXV) z rodu Orthopoxvirus, čeľaď Poxviridae. Na rozdiel od epidémie opičích kiahní v roku 2022 ide v prípade mpox o inú genetickú vetvu (clade) vírusu opičích kiahní. V roku 2022 epidémia opičích kiahní bola spôsobená genetickou vetvou – clade II a výskyt ochorení s miernym priebehom sme zaznamenávali prevažne u dospelých osôb, v súčasnej epidémii zaznamenávame závažnejšie priebehy ochorenia spôsobených genetickou vetvou – clade I a nárast ochorení aj u detí do 15 rokov.
Prenos
Vírus sa dostáva do organizmu cez poranenú pokožku, cez sliznice alebo dýchacími cestami. K prenosu zo zvieraťa na človeka dochádza priamo kontaktom so zvieraťom (uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat), alebo nepriamo, predmetmi znečistenými výlučkami zvierat. K prenosu z človeka na človeka dochádza úzkym fyzickým kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami, alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face), prípadne nepriamo, prostredníctvom kontaminovaných predmetov, napr. kontaminované oblečenie, posteľná bielizeň, uteráky a pod.
Príznaky
Čas, ktorý uplynie od vniknutia vírusu do organizmu až po prejavenie sa prvých príznakov (inkubačný čas) je v tomto prípade 5 – 21 dní. Ochorenie začína chrípke podobnými príznakmi – horúčka, zimnica, únava, bolesť svalov či opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu nešpecifických príznakov sa objavuje typická vyrážka (výsyp) – môže sa objaviť na akejkoľvek časti tela: tvár, ruky, nohy, hrudník, ústa alebo aj v oblasti genitálií. Výsyp sa začína škvrnami, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky až chrasty. Príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov, po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný. U väčšiny nakazených osôb má ochorenie mierny priebeh, závažnejší priebeh môžu mať ľudia s oslabenou imunitou, dojčatá a deti, tehotné ženy a starší ľudia.
Liečba
Liečba je symptomatická (liečia sa príznaky) a podporná, vrátane liečby sekundárnych bakteriálnych infekcií. Pri závažnejšom priebehu sa môže zvážiť liečba antivirotikami.
Prevencia
Prevencia spočíva najmä v dodržiavaní základných protiepidemických opatrení (zamedzenie blízkemu kontaktu s infikovanou osobou, dodržiavanie správnej hygieny, ako je časté umývanie rúk mydlom a vodou). Chorí sa majú izolovať, vyhýbať sa kontaktu s osobami s oslabenou imunitou, a kontaktu so zvieratami (vrátane domácich zvierat). Rovnako je potrebné obmedziť sexuálnu aktivitu a úzky telesný kontakt do úplného vymiznutia výsypu.
Efektívnu ochranu (85 %) poskytuje vakcína proti pravým kiahňam (variole), vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa očkovanie už nevykonáva. Prekonanie ovčích kiahní nechráni pred nakazením mpox – nakoľko ovčie kiahne spôsobuje iný vírus – varicella zoster (VZV). Očkovanie proti mpox sa v súčasnosti vykonáva vakcínou 3. generácie proti pravým kiahňam a to najmä v postihnutých krajinách a u vysokorizikových osôb, obzvlášť v profesionálnom riziku.
Riziko nákazy a výskyt
Riziko nákazy pre všeobecnú populáciu je v súčasnosti nízke, stredné riziko nákazy je pre promiskuitné osoby a vysoké riziko nákazy je u osôb v úzkom kontakte s chorými osobami alebo potvrdenými prípadmi. Ochorenie sa v súčasnosti vyskytuje predovšetkým v Konžskej demokratickej republike a okolitých krajinách. V rámci Európy je k dnešnému dňu - 2. 9. 2024 zatiaľ evidovaný jeden prípad tohto ochorenia a to vo Švédsku. Bežní cestovatelia do postihnutých krajín by sa mali vyvarovať úzkeho kontaktu s osobami z postihnutých oblastí a dodržiavať prísne osobné hygienické opatrenia. Ak ste boli v úzkom kontakte s niekým, kto môže mať ochorenie mpox a objavia sa u vás príznaky ochorenia, obmedzte kontakty s ľuďmi, vyrážku prekryte oblečením a kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Odporúča sa aj nasadenie respirátora.
Leták o mpox je dostupný na: https://www.uvzsr.sk/documents/d/uvz/mpox_letak
(Zdroj: ÚVZ SR)
Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu