14.november Svetový deň diabetu - RUVZGA
Aktuality
Späť 14.november Svetový deň diabetu
Aktivity realizované k Svetovému dňu diabetu
Dňa 14. novembra 2024 od 08.00 hod. do 09.30 hod. bude pre širokú verejnosť vo vestibule nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante realizovaná zdravotno-výchovná aktivita zameraná na prevenciu diabetu. V rámci tejto aktivity budú pracovníci RÚVZ so sídlom v Galante z Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu merať hladinu cukru v krvi, krvný tlak, pulz, % podkožného tuku a BMI.
V priestoroch RÚVZ bude pre širokú verejnosť Deň otvorených dverí v rámci ktorého budú mať návštevníci možnosť dať si zmerať hladinu celkového cholesterolu, HDL a LDL cholesterolu, triglyceridov, cukru v krvi, krvný tlak a pulz.
14.november Svetový deň diabetu
Svetový deň diabetu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na 14. novembra. Témou tohtoročného Svetového dňa je ,, Pomoc šíriť informácie o diabete a životnej pohode“.
Diabetes je čoraz viac rozšírené metabolické ochorenie, ktoré sa prejavuje vysokou hladinou glukózy v krvi (nad 6 mmol/l nalačno).
2 typy cukrovky
Diabetes mellitus sa delí na dva hlavné typy. Prvý typ je takzvaný závislý na inzulíne, ktorý vzniká častejšie v mladom veku človeka, môže sa končiť ťažkými akútnymi komplikáciami. Tomuto typu cukrovky sa predchádzať nedá. Druhý typ, takzvaný nezávislý na inzulíne, vzniká najviac medzi vekovo staršími, často obéznymi pacientmi, ktorí majú na vznik choroby dedičné predpoklady. 90 % všetkých prípadov diabetu vo svete predstavuje podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) cukrovku typu 2. Zvýšil sa aj počet detí s cukrovkou tohto typu, ktorá bola v minulosti u maloletých len zriedkavá. Cukrovke typu 2 sa dá predchádzať.
Zdravotné komplikácie
Slepota, diabetická noha, poškodenie obličiek, srdcovocievne komplikácie, nehojace sa vredy a otlaky, mozgová mŕtvica a v neposlednom rade aj riziko úmrtia. Cukrovka poškodzuje hlavne nervy a cievy.
Cukrovkárov pribúda
Celosvetovo sa počet chorých na cukrovku zvyšuje. V dôsledku akútnych a chronických komplikácií sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti. Naďalej pretrváva vysoká miera novo diagnostikovaných prípadov nových diabetikov. V 90% prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita.
Sledovanie príznakov
Diabetológovia tvrdia, že stále väčšie množstvo novo diagnostikovaných cukrovkárov nemá žiadne príznaky ani vo fáze, keď odbery krvi ukazujú alarmujúce hodnoty glykémie. A to práve pri cukrovke druhého typu, ktorú si človek najčastejšie spôsobí sám zlými stravovacími návykmi a nezdravým životným štýlom.
Ako jej predchádzať
Samozrejmosťou je obmedziť konzumáciu sladených potravín a nápojov. Obezita je jedným z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich cukrovku, preto si váhu treba pravidelne kontrolovať.