Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) – 14. november - RUVZHE
Aktuality
Späť Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) – 14. november
Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) si každoročne pripomíname 14. novembra od roku 1991. Cieľom je zvýšiť povedomie o všetkých typoch cukrovky.
S označením cukrovka sa stretávame pomerne často, nie každý však vie, že nejde o jedno ochorenie, ale skôr o skupinu diagnóz. Sú medzi nimi pomerne výrazné rozdiely. Východisko však majú spoločné: ide o chronické metabolické ochorenia, vyznačujúce sa zvýšenou hladinou krvného cukru. Zdravé telo si s vysokým krvným cukrom bez problémov poradí. Podžalúdková žľaza, pankreas, začne vylučovať hormón inzulín, ten sa viaže na glukózu v krvi a pomáha ju vstrebať do buniek, kde sa mení na energiu. Komplikácie však nastávajú, ak tvorba inzulínu nie je dostatočná. Práve to je problém cukrovky. Hladina krvného cukru ostáva vysoká, čo vedie k závažným zdravotným problémom.
Aj keď cukrovka môže prebiehať bez príznakov, existuje niekoľko varovných signálov, ktoré by ste mali brať vážne:
- Časté močenie: Zvýšená hladina cukru v krvi spôsobuje, že obličky pracujú viac, aby sa ho zbavili, čo vedie k častej potrebe ísť na WC, a to najmä v noci.
- Nadmerný smäd: Keď vaše telo stráca viac vody prostredníctvom močenia, zvyšuje sa váš smäd, čo vedie k častejšiemu pitiu tekutín.
- Náhle chudnutie: Ak vaše telo nedokáže efektívne využívať glukózu ako zdroj energie, začne spaľovať tuky a svaly, čo vedie k nechcenému úbytku hmotnosti.
- Rozmazané videnie: Zvýšená hladina cukru v krvi môže zapríčiniť opuch šošovky v oku, vďaka čomu môžete dočasne vidieť rozmazane.
- Únava: Neschopnosť efektívne spracovávať glukózu môžete pocítiť aj ako nedostatok energie, čo môže spôsobovať pretrvávajúci pocit únavy a vyčerpania.
- Zhoršené hojenie rán a časté infekcie: Vysoká hladina glukózy v krvi oslabuje imunitný systém. Ak sa vám rany hoja pomalšie, ako by sa mali, majte sa na pozore.
Nezdravé stravovacie návyky a sedavý životný štýl sú častými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju cukrovky 2. typu. Riziko ochorenia možno znižovať prostredníctvom vyváženej stravy, pravidelnej fyzickej aktivity a kľúčové je aj udržiavanie primeranej hmotnosti.
Diabetes nie je iba dedičné ochorenie, preto by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí ochorenie v rodine nemajú.