Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ KE)

má územnú pôsobnosť pre okresy Košice I - IV a Košice - okolie

Je orgánom verejného zdravotníctva pre okresy Košice I - IV a Košice - okolie a orgánom radiačnej ochrany pre Košický a Prešovský kraj. Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Košickom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ KE je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je MUDr. Jana Kollárová, MPH

Späť Európsky deň ústneho zdravia - 12. september

Európsky deň ústneho zdravia - 12. september

Európsky deň ústneho zdravia každoročne pripadá na 12. september (od roku 2013; v rokoch 1990 až 2012 bol organizovaný ako Svetový deň ústneho zdravia). Jeho zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti na dôležitosť zvýšenia informovanosti v otázkach ústneho zdravia, ústnej hygieny a prevencie ochorení ústnej dutiny. Zmienená prevencia má v tomto smere veľký význam práve z dôvodu, že ústne zdravie je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia človeka www.skzl.sk/den-ustneho-zdravia.

Starostlivosť o zuby

Pre potreby správnej starostlivosti o zuby, mali by sme poznať ich základnú anatómiu. Ľudské zuby majú vonkajšiu a vnútornú skladbu. Vonkajšia skladba zuba pozostáva z korunky, krčka a koreňa. V rámci vnútornej skladby zuba rozlišujeme sklovinu, zubovinu a zubnú dreň. Okolo zubov sa nachádza ďasno (mäkké tkanivo), ktoré tvorí dôležitú súčasť sliznice dutiny ústnej www.zdravie.sk/galeria/34-1/clanok-29737/anatomia-zubu/zuby.

V otázke zubov, pri nedostatočnej ústnej hygiene, medzi najčastejšie sa vyskytujúce zdravotné problémy môžeme zaradiť: zubný povlak a zubný kaz.

Zubný povlak je častým počiatočným problémom

Zubný povlak môže viesť k vážnejším ďasnovým a zubným ochoreniam. Vzniká následkom nahromadenia baktérií (a ich produktov, zvyškov jedla, slín) na zuboch a v ich okolí. Následne, ukladaním minerálnych látok, môže z neho vzniknúť zubný kameň, ktorý sa ťažšie odstraňuje.

Čo je zubný kaz? 

V dávnej minulosti výskyt zubného kazu nebol natoľko častý, pretože ľudia nekonzumovali také veľké množstvo cukru ako je tomu v súčasnosti. Zubný kaz je choroba bakteriálneho pôvodu, ktorá postihuje zuby. Jeho vznik má na svedomí častá konzumácia jednoduchých sacharidov, kedy v ústnej dutine dochádza k ich skvaseniu. Následkom toho vznikajú kyseliny. Kyslé prostredie v ústnej dutine narúša zubnú sklovinu. Pri zubnom kaze, bolesť vzniká až po prieniku baktérií k zubovine, následne k zubnej dreni. Mikroorganizmy napádajú zubnú dreň a spôsobujú jej zápal. Môže dochádzať aj k ústupu bolesti, to ale znamená, že došlo k poškodeniu nervov následkom pokročilého zubného kazu. Tento zápal v zube je nutné čo najskôr odstrániť, pretože hrozí riziko jeho prechodu aj na kosť. Aby sme predchádzali vzniku zubného kazu, treba dodržiavať zásady správnej ústnej hygieny.

Ako sa správne starať o zuby?

Všeobecne sa odporúča čistenie zubov aspoň dvakrát denne, ideálne ráno po raňajkách a večer po poslednom jedle pred spaním. Odporúča sa používať fluoridovanú zubnú pastu. Netreba zabudnúť, že nesmierne dôležité je čistenie i medzizubných priestorov.

Ako prebieha správne čistenie zubov?

Najprv si treba vyčistiť žuvacie plochy horizontálnym pohybom. Ďalej, nasleduje čistenie predných plôch zubov. Kefku treba priložiť cca pod 45° uhlom nad hranicu „ďasno-zub“ pri horných zuboch, pri dolných zuboch pod hranicu „ďasno-zub“. Pokračovať v pohybe štetín kefky od ďasna smerom k hrane zubov. Odporúča sa vyvíjať tlak podobný ako tlak na pero. Podobne sa postupuje pri čistení vnútornej plochy zubov. Samozrejme, veľmi dôležité je vyčistiť si aj jazyk. Čistenie zubov by malo trvať aspoň tri minúty www.zdravie.sk/clanok/49946/ako-si-spravne-cistit-zuby.

Tipy k čisteniu zubov

Nakoľko, pri bežnom čistení zubov je ťažké odstrániť úplne všetky zvyšky potravy v ústnej dutine, je nutné používať zubnú niť alebo (aj) medzizubnú kefku. Tieto pomôcky vedia efektívne pomôcť pri odstraňovaní zvyškov stravy v medzizubnom priestore.

Pravidelné prehliadky u zubného lekára

Je nesmierne dôležité sa zúčastňovať pravidelných prehliadok u zubného lekára. Dobrá prevencia je základ predchádzania ochoreniam zubov a ústnej dutiny. Dospelí majú nárok na zubnú prehliadku jedenkrát za rok. Deti majú nárok na prehliadku dvakrát ročne. Tehotné ženy majú na prehliadku nárok v dvanástom a dvadsiatom ôsmom týždni tehotenstva. 

Zostavil: Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu