14. november – Svetový deň diabetu - RUVZSNV
Aktuality
Späť 14. november – Svetový deň diabetu
14. november – Svetový deň diabetu
Svetový deň diabetu je vyhlasovaný každoročne 14.novembra Svetovou federáciou diabetu (IDF) v spolupráci s WHO za účelom zvyšovania povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch, liečbe a komplikáciách. Svetový deň diabetu sa stal oficiálnym dňom OSN v roku 20006.
Diabetes mellitus - cukrovka patrí medzi závažné chronické ochorenia. V dôsledku akútných a chronických komplikácií sa významnou mierou podieľa chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti.
Témou tohtoročného Svetového dňa je „Pomoc šíriť informácie o diabete a životnej pohode“.
Výskyt diabetu má v posledných rokoch stúpajúci trend. Cukrovkou dnes celosvetovo trpí viac ako 300 miliónov ľudí a očakáva sa, že tento počet sa počas nasledujúcich desaťročí zdvojnásobí. Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 350- tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie. V 90 percentách prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita.
• Diabetes mellitus 1. typu – zvyčajne sa vyskytuje u detí a mladých. Nástup ochorenia je rýchly a príznaky sú nápadnejšie. Pri tomto type pankreas neprodukuje žiaden alebo len malé množstvo inzulínu. Do určitej miery je náchylnosť na cukrovku 1. typu geneticky zdedená. Pacienti musia dostávať inzulín injekčnou formou.
• Diabetes mellitus 2. typu – najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 45 rokov a pri vysokom percente pacientov je spojený s obezitou. Príčinou ochorenia je stav, keď organizmus produkuje často dostatočné, ba dokonca aj zvýšené množstvo inzulínu. Inzulín je však nedostatočne účinný, lebo cieľové miesta v bunkách, na ktoré má účinkovať, reagujú na jeho pôsobenie slabo alebo nereagujú vôbec (tzv. inzulínová rezistencia).
• Tehotenský (gestačný) diabetes mellitus – vzniká v tehotenstve a po pôrode väčšinou zanikne. Ide o poruchu regulácie hladiny cukru v krvi, ktorá sa objavuje u tehotnej ženy, hoci predtým jej ochorenie nediagnostikovali.
Hlavnou príčinou vzniku a rozvoja neskorých komplikácií je dlhodobo nedobré liečenie cukrovky, teda trvale zvýšená hodnota cukru v krvi.
K rozvoju komplikácií cukrovky prispievajú pridružené rizikové faktory ako vysoký krvný tlak, zvýšené hodnoty tukov (cholesterolu) v krvi, obezita a nadváha, fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity.
Aby sa pacient vyhol komplikáciám cukrovky alebo ich nástup oddialil, je jeho spolupráca na liečbe cukrovky a ďalších rizikových faktorov nevyhnutná.
V primárnej prevencie 2. typu cukrovky je najdôležitejšia životospráva s dôrazom na racionálnu stravu a vhodný pitný režim, nefajčenie, obmedzenie konzumácie alkoholických nápojov a kofeínu ako aj na dostatočnú, primerane intenzívnu a vhodnú pravidelnú pohybovú aktivitu. V stravovacích návykoch sa významnou mierou na vzniku tejto choroby podieľa nadbytočný príjem cukrov, sladkých a múčných jedál ako aj konzumácia sladených nápojov. Nezanedbateľné je udržiavanie primeranej hmotnosti, dostatok minerálov, vitamínov a vlákniny. K prevencii patrí aj zvládanie stresu a vhodná relaxácia.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi, oddelenie Podpory zdravia a výchovy k zdraviu, zrealizuje pre záujemcov zo širokej verejnosti dňa 14. novembra v čase od 9:00 – 11:00 hod. v priestoroch Lekárne MAX v OC Madaras, meranie hladiny glukózy a cholesterolu z kapilárnej krvi, krvného tlaku a pulzu ako aj základných antropometrických ukazovateľov. K nameraným hodnotám budú poskytnuté aj individuálne konzultácie k ozdraveniu životného štýlu s dôrazom na prevenciu diabetu.
Rozšírené merania o ďalšie ukazovatele ako aj podrobná analýza skladby tela a vyšetrenie flexibility budú poskytnuté na základe dohody aj zamestnancom vybraných organizácií.
Počas mesiaca november poskytne žiakom a študentom z vybraných základných a stredných škôl prednášky, besedy a panelové diskusie na témy „Diabetes, jeho príznaky a komplikácie“, a „Prevencia diabetu a zdravý životný štýl“.