Regionálny úrad verejného zdravotníctva  so sídlom v Trenčíne (RÚVZ TN)

má územnú pôsobnosť pre okresy Trenčín,  Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Trenčianskom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ TN je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je MUDr. Ľudmila Bučková, MPH.

Aktuality

Späť 1.December 2024 - Svetový deň boja proti AIDS

 1. decembra Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomína Svetový deň boja proti AIDS 2024. V rámci tohtoročnej témy „Vykročme cestou práv: Moje zdravie, moje právo!“ vyzýva svetových lídrov a občanov, aby bojovali za právo na zdravie riešením nerovností, ktoré bránia pokroku pri ukončení pandémie AIDS. Svetový deň boja proti AIDS spája ľudí z celého sveta, aby zvýšili povedomie o HIV/AIDS.
      Tento deň je príležitosťou pre všetkých, aby šírili povedomie o stave pandémie a podporili pokrok v prevencii, liečbe a starostlivosti o pacientov s HIV/AIDS na celom svete.
      Svet môže ukončiť pandémiu AIDS – ak budú chránené práva všetkých. S ľudskými právami v centre pozornosti a komunitami na čele môže svet ukončiť pandémiu AIDS ako hrozbu pre verejné zdravie do roku 2030.

Kľúčové fakty:

  • HIV je hlavným celosvetovým problémom verejného zdravia a doteraz si vyžiadal odhadom 42,3 milióna životov.  Prenos infekcie prebieha vo všetkých krajinách sveta.
  • Odhaduje sa, že na konci roku 2023 žilo 39,9 milióna ľudí s HIV, z ktorých 65 % žije v africkom regióne WHO.
  •  V roku 2023 zomrelo na príčiny súvisiace s HIV odhadom 630 000 ľudí a odhaduje sa, že 1,3 milióna ľudí dostalo HIV infekciu.
  • Na úplné vyliečenie sa z HIV infekcie neexistuje žiadny liek. S prístupom k účinnej prevencii, diagnostike, liečbe a starostlivosti o HIV pozitívnych, vrátane liečby oportúnnych infekcií, sa však infekcia HIV stala zvládnuteľným zdravotným stavom, ktorý ľuďom s HIV umožňuje viesť dlhý a zdravý život.
  • WHO, Globálny fond a UNAIDS majú stanovené globálne stratégie v oblasti HIV s cieľom ukončenia pandémie infekcie HIV do roku 2030.
  • Do roku 2025 by 95 % všetkých ľudí  s HIV infekciou malo mať potvrdenú diagnózu, 95 % z nich by malo užívať život zachraňujúcu antiretrovírusovú liečbu a 95 % liečených ľudí s HIV by malo dosiahnuť potlačenie vírusovej záťaže a na zníženie ďalšieho prenosu HIV. V roku 2023 boli tieto percentá 86 %, 89 % a 93 %.
  • V roku 2023 zo všetkých ľudí žijúcich s HIV 86 % vedelo o svojom stave, 77 % dostávalo antiretrovírusovú liečbu a 72 % malo potlačenú vírusovú záťaž.

V boji proti HIV/AIDS je dôležité:

  1. Edukácia
  2. Prevencia HIV infekcie
  3. Testovanie na HIV infekciu
  4. Liečba HIV infekcie

Plagát  HIV  ( jpg, 782 kB)

Bližšie informácie sú dostupné na: https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/2024
Zdroj: WHO, 2024