Aktuality

Späť Záťaž teplom na pracovisku

Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti aj zvýšenej únavnosti zamestnancov. Môže tiež spôsobiť prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi či nevoľnosťou.

Zamestnávateľ teda, v zmysle platných právnych predpisov, na vnútornom pracovisku zabezpečuje optimálne hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy (podľa Prílohy č. 2 Vyhlášky č. 99/2016 Z. z.); a tam, kde nemožno zabezpečiť optimálne hodnoty, zabezpečí prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy v teplom období (podľa Prílohy č. 2. vyhlášky).

Predpokladom na dosiahnutie optimálnych, prípadne prípustných hodnôt faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy je stavebné riešenie budovy, technické zariadenie budovy alebo vhodná technológia. V prípade, ak na vnútornom pracovisku nemožno dodržať prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy, z dôvodu záťaže teplom z technológie, ako aj na inom pracovisku, z dôvodu nevyhovujúceho stavebného riešenia budovy alebo technického zariadenia budovy, zamestnávateľ zabezpečí ochranné opatrenia a preventívne opatrenia na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom na zdravie zamestnancov.

Zamestnávateľ má, v prvom rade, povinnosť zabezpečiť optimálne hodnoty tepelno-vlhkostnej mikroklímy,  v prípade, že to nie je možné, je povinný zabezpečiť prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy. Až v prípade, ak zamestnávateľ vyčerpal všetky možnosti zabezpečiť na vnútornom pracovisku optimálne, prípadne prípustné, hodnoty tepelno-vlhkostnej mikroklímy uvedenými spôsobmi a zamestnanci sú naďalej vystavení záťaži teplom na pracovisku, je zamestnávateľ povinný vykonať ďalšie primerané opatrenia.

Opatreniami na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom na zdravie zamestnancov najmä:

  • pitný režim  - nahradiť tekutiny stratené počas pracovnej zmeny, najvhodnejšia pitná voda prípadne vo vyšších triedach práce aj minerálne vody, 
  • zmena trvania času práce,
  • posun začiatku pracovnej zmeny,
  • poskytovanie prestávok v práci, 
  • predĺženie prestávky na odpočinok a jedenie, 
  • pobyt v klimatizovaných priestoroch, 
  • striedanie zamestnancov, 
  • klimatizácia alebo nútené vetranie, 
  • tienenie okien a svetlíkov, 
  • sprchovanie a ochladzovanie, 
  • vhodný pracovný odev (svetlý, bavlnený, savý).

Ďalším dôležitým opatrením je pitný režim. Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí to napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2- 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Dôležité je piť počas celého dňa, ešte pred pocitom smädu, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kofeínu i alkohol, ktoré vám smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu! Sladené nápoje je potrebné obmedzovať najmä pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Pri vysokých teplotách je vhodné doplniť aj minerálne nápoje v odporúčanom množstve.

 

RÚVZ VT OPPL