Diabetes mellitus alebo cukrovka - RUVZVT
Aktuality
Späť Diabetes mellitus alebo cukrovka
Cukrovka je ochorenie, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie glukózy v krvi (hyperglykémia) s poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Je spôsobené poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne. Výskyt tohto ochorenia prudko rastie, každoročne pribudne niekoľko desiatok tisíc nových prípadov.
Aká je normálna hladina cukru v krvi?
Pre správne fungovanie organizmu je dôležitá normálna hladina cukru v krvi (glykémia). U väčšiny zdravých ľudí sú normálne hladiny (pri odbere venóznej krvi – zo žily):
- nalačno do 5,6 mmol/l,
- 2 hodiny po jedle do 7,8 mmol/l.
Pre ľudí s cukrovkou hodnoty:
- nalačno do 7,0 mmol/l,
- 2 hodiny po jedle do 11,1 mmol/l.
Rozoznávame diabetes prvého a druhého typu.
Diabetes prvého typu
Vyskytuje sa predovšetkým u detí, ale ani výskyt u dospelých nie je ojedinelý. Pri tomto type sa inzulín produkuje v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie.
Diabetes druhého typu
Vyskytuje sa najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky organizmus reaguje zníženou citlivosťou na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, užívať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov.
Diabetes sa väčšinou prejavuje kombináciou viacerých symptómov v závislosti od jeho typu.
Príznaky prvého typu:
- častý smäd a s tým spojené časté močenie
- neustály hlad
- náhly úbytok váhy
- dych zapáchajúci po acetóne
- u detí sa môže vyskytovať nočné pomočovanie
Príznaky druhého typu:
- väčší smäd a následné častejšie močenie a to aj v noci
- rapídne chudnutie alebo priberanie
- únava, náladovosť
- zápach z úst po acetóne
- rozmazané videnie
- ťažšie hojenie rán, časté infekcie a zápaly
- svrbenie kože
Príznaky cukrovky prvého typu sú výraznejšie a prejavujú sa rýchlejšie, pri cukrovke druhého typu sa vyvíjajú dlhodobo a organizmus si na ne zvykne, preto pacienti majú často pocit, že ochorenie prebieha bez prejavov. Veľmi dôležité sú preto preventívne kontroly hladiny cukru v krvi.
V prípade, že sú hodnoty príliš vysoké, pacient môže byť dehydrovaný, mať nízky krvný tlak, pocity nevoľnosti, slabosti a únavy. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť kŕče, zmätenosť, poruchy vedomia až kóma.
Pri cukrovke je dôležitá včasná diagnostika, následne úprava stravy a pravidelný pohyb. Liečba patrí do rúk lekára, v závislosti od typu cukrovky a jej závažnosti sa používajú lieky zo skupiny tzv. perorálnych antidiabetík a aplikácia inzulínu.