Deti a mládež: Letné tábory a zotavovacie podujatia - Portál úradov
Tlačové správy
Späť Deti a mládež: Letné tábory a zotavovacie podujatia
Letná sezóna býva spájaná s účasťou detí na zotavovacích podujatiach, ku ktorým patria rôzne letné tábory a školy v prírode, ktorých trvanie je dlhšie ako štyri dni s účasťou najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku.
Rodičia, resp. zástupcovia detí by mali vedieť, že podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia, sa na takomto podujatí môže zúčastniť iba dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky akútneho ochorenia a počas 14 dní predchádzajúcich odchodu na zotavovacie podujatie neprišlo do kontaktu s osobou chorou na prenosné ochorenie alebo osobou podozrivou z nákazy prenosným ochorením. Tieto skutočnosti potvrdzuje rodič, alebo zákonný zástupca dieťaťa v písomnom vyhlásení, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň a ktorého vzor je uvedený v prílohe vyhlášky.
Na zotavovacom podujatí môžu pracovať iba zdravotne spôsobilé osoby a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje zdravotník, ktorého povinnosti ukladá § 6 vyhlášky.
Povinnosti organizátora zotavovacieho podujatia ukladá § 25 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Organizátor musí požiadať písomne najmenej 30 dní pred začiatkom konania zotavovacieho podujatia o posúdenie zotavovacieho podujatia regionálny úrad verejného zdravotníctva príslušný podľa
- miesta zotavovacieho podujatia,
- alebo podľa miesta jeho začiatku, ak ide o putovné zotavovacie podujatie.
Okrem toho musí zabezpečiť, aby sa podujatie konalo iba v zariadeniach, ktoré spĺňajú požiadavky na umiestnenie, funkčné členenie, priestorové usporiadanie, ubytovanie, stravovanie a na prevádzku zariadení pre zotavovacie podujatia. Okrem toho aj dohliada na dodržiavanie denného režimu, zabezpečuje stravovanie, lekárničku prvej pomoci, vedie dokumentáciu o zotavovacom podujatí a uchováva ju šesť mesiacov od skončenia zotavovacieho podujatia.
Ďalšie povinnosti prevádzkovateľov zotavovacích podujatí sú uvedené na webovej stránke ÚVZ SR.
V rámci denného režimu na zotavovacom podujatí sa musí určiť čas na spánok, na osobnú hygienu, na stravovanie a na ostatné aktivity s prihliadnutím na vek a zdravotný stav detí. Podrobnosti denného režimu sú uvedené v § 7 vyhlášky.
Požiadavky na tábory v stavbách alebo stanoch uvádza § 8 vyhlášky. Ide napríklad o podmienky suchého, bezprašného prostredia, vyčlenené priestory na spanie, na spoločenskú a športovú činnosť, na stravovanie, na sušenie odevov a obuvi, priestory na umývanie a sprchovanie, záchody, ošetrovňu a izolačné priestory.
V stanovom tábore musia byť vyčlenené stany na spanie a na uloženie osobných vecí, stany alebo prístrešky na stravovanie, stany na sušenie odevov a obuvi, alebo aj stany na spoločenskú činnosť a osobitné priestory na umývanie a sprchovanie a záchody. V stálej stanovej základni musia byť vyčlenené aj priestory na izoláciu chorých.
Priestory na umývanie a sprchovanie v stavbách musia byť oddelené podľa pohlavia detí a usporiadané tak, aby pripadol na umývanie jeden výtokový kohút s odpadovým žľabom alebo jedno umývadlo na päť detí bez ohľadu na vek; na sprchovanie jedna sprchová ružica na 25 detí bez ohľadu na vek. Záchody v stavbách a v stanovom tábore so stálou základňou sa zriaďujú splachovacie alebo suché; musia byť usporiadané tak, aby boli oddelené podľa pohlavia detí a aby pripadli dva záchody na 20 dievčat, jeden ďalší záchod na každých ďalších 20 dievčat a jeden záchod a jeden pisoár na 20 chlapcov.
Priestory na stravovanie v stavbách musia byť umiestnené oddelene od ostatných priestorov a členené na jedáleň, na kuchyňu, na hrubú prípravovňu, na sklady, na šatne a na zariadenia na osobnú hygienu zamestnancov stravovacej prevádzky.
Podrobnejší popis priestorov je uvedený na webovej stránke ÚVZ SR.
Pre prípad výskytu ochorení u detí prevádzkovateľ v zmysle zákona musí zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na zotavovacom podujatí odborne spôsobilými osobami, najmenej jednou na 130 detí, zabezpečiť lekárničku prvej pomoci, zabezpečiť starostlivosť lekára dostupného z miesta konania podujatia, zabezpečiť poučenie osôb na podujatí o predchádzaní ochoreniam a informovať zástupcu dieťaťa o ochorení alebo inej poruche zdravia dieťaťa a o prípadnom kontakte s prenosným ochorením.
V prípade výskytu infekčného ochorenia je potrebné zo strany organizátora obrátiť sa na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Na denné tábory nie sú legislatívne požiadavky ako na pobytové tábory (nespĺňajú definíciu zotavovacích podujatí), pretože tam netreba zabezpečovať nocľah a trvajú približne v takom časovom rámci ako vyučovanie. Avšak aj v prípade denných táborov organizátorom odporúčame, aby usporiadatelia ich organizovanie konzultovali s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva (napr. podmienky podávania stravy, denný režim a podobne).
V prípade dlhšieho pobytu (cca 8 hodín a viac) by mal prevádzkovateľ zabezpečiť obedy. Priestory odporúčame vybaviť chladničkou, aby bolo zabezpečené zdravotne bezpečné uchovávanie potravín. Do stravovania je vhodné zaradiť ľahšiu stravu – zeleninové polievky, kuracie alebo morčacie mäso, pripravené dusením. Na desiate a olovranty sa odporúča najmä ovocie a zelenina.
Ak ide o rodičov, odporúčame, aby deťom nebalili rýchlo sa kaziace potraviny typu vaječných nátierok, majonéz a mäkkých údenín ako sú salámy, šunky a podobne.
Deti by mali mať so sebou dostatok tekutín, najvhodnejšia je pitná alebo nesýtená minerálna voda, prípadne nesladený bylinný čaj alebo ovocné šťavy s nízkym obsahom cukru. Množstvo tekutín závisí od veku a fyzickej aktivity, u školských detí je to cca 50 ml/kg hmotnosti.
Deťom je potrebné pravidelne pripomínať, že sa majú napiť, lebo v prípade hier a rozptýlenia na to môžu zabudnúť. Intenzívny pocit smädu je už varovným signálom, že organizmus smeruje k dehydratácii.
Aktivity detí je potrebné v rámci denného tábora prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Počas horúcich dní by sa mali aktivity načasovať na skoršie ranné, prípadne dopoludňajšie hodiny a v čase medzi 11 až 15tou hodinou sa vyvarovať priamemu pobytu detí na slnku. Samozrejmosťou je používanie ochranných opaľovacích krémov s vyšším faktorom, ktoré by si deti mali priniesť so sebou. V letných dňoch je nevyhnutná pokrývka hlavy nielen u malých, ale aj u starších detí a dospievajúcich do 18 rokov veku. Dôležitou výbavou sú slnečné okuliare s UV filtrom.
Odbor hygieny detí a mládeže ÚVZ SR