Potvrdené ďalšie tri prípady variantu omikron - Portál úradov
Tlačové správy
Späť Potvrdené ďalšie tri prípady variantu omikron
Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších troch prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.
Dve osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, jedna nezaočkovaná.
- Prvá osoba sa nakazila v spoločnej domácnosti s osobami, u ktorých už bol omikron laboratórne potvrdený po návrate zo zahraničia. Osoba od začiatku dodržiavala režim karantény a po pozitívnom testovaní domácu izoláciu. Klinický priebeh ochorenia bol ľahký.
- Druhá osoba bola bez cestovateľskej anamnézy, ochorenie sa prejavilo klinickými príznakmi - zimnica, bolesť hrdla. Kontakty boli zabezpečené a testované, pozitívne vzorky budú sekvenované.
- Tretia (nezaočkovaná) osoba má potvrdenú cestovateľskú anamnézu, na územie Slovenska sa vrátila z Afriky. Karanténa po príchode na Slovensko bola dodržaná. Ochorenie sa prejavilo príznakmi ako bolesť svalov a bolesť hrdla.
Na Slovensku tak máme aktuálne laboratórne potvrdených celkovo sedem prípadov variantu omikron.
Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.
Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne zníži riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.
Žiadame ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia: Noste správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrajte, dodržiavajte dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikujte ruky.
Vyzývame obyvateľov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode na Slovensko.
Základné priebežné poznatky o variante omikron a jeho šírení:
- Štandardné RT-PCR testy omikron zachytia. Samotný test spravidla nerozlišuje, o aký variant ide. Zisťovanie variantu v odobratých vzorkách je možné až pomocou sekvenovania. Sekvenovanie sa u nás vykonáva systematicky, v porovnaní s RT-PCR diagnostikou však ide o podstatne časovo a technicky náročnejší proces.
- Miera takzvaných reinfekcií, teda opakovaných infekcií, je vyššia ako pri variante delta. K nákaze teda prísť môže, aj keď by nemala viesť k ťažkému priebehu ochorenia.
- Doterajšie skúsenosti s omikronom ukazujú, že zaočkovaní alebo prekonaní majú vo väčšine ľahší klinický priebeh. Z hľadiska zabránenia ťažkým priebehom vedúcim k hospitalizáciám, teda zostávajú vakcíny proti omikronu stále účinné, najmä ak príde k posilňujúcej, takzvanej booster, teda tretej dávke.
- Primárnou ochranou je očkovanie proti COVID-19 vrátane tretej dávky. WHO však vo svojich stanoviskách opakovane zdôrazňuje, že vzhľadom na vlastnosti variantu omikron je nutné, aby aj kompletne zaočkované osoby dôsledne dodržiavali aj ďalšie preventívne opatrenia - prekrytie horných dýchacích ciest, časté vetranie, dodržiavanie odstupu od iných osôb a dôkladnú hygienu rúk.
- Podľa ECDC bol variant omikron k 19. 12. potvrdený v 28 európskych krajinách vrátane Slovenska.
- Variant delta zostáva v súčasnosti najrozšírenejším variantom. ECDC na základe modelovania a vlastností nového variantu predpokladá, že sa omikron pravdepodobne stane dominantným variantom v EÚ/EHP v priebehu prvých dvoch mesiacov roku 2022.
- Informácie a poznatky o variante omikron sa vyvíjajú a aktualizujú prakticky denne. Uvedené poznatky teda treba vnímať ako súbor aktuálnych informácií, ktoré sú platné k 21.12.2021
PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH
hlavný hygienik Slovenskej republiky