Pýtate sa, my odpovedáme: Čo sú to prchavé látky a prečo ich obsah vo výrobkoch sledujeme? - ÚVZ SR
Tlačové správy
Späť Pýtate sa, my odpovedáme: Čo sú to prchavé látky a prečo ich obsah vo výrobkoch sledujeme?
V oznámeniach Úradu verejného zdravotníctva SR o nevyhovujúcich výrobkoch sa občas objaví upozornenie na výrobok, ktorý prekročil limit prchavých látok a neodporúčame ho používať. Často sa nás pýtate, o čo vlastne ide. Ponúkame odpoveď:
Všetky materiály a predmety určené na kontakt s potravinami - napríklad obaly, kuchynský riad, náradie, hrnce a podobne - musia byť vyrobené tak, aby za obvyklých a predvídateľných podmienok použitia neuvoľňovali do potravín látky, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie ľudí.
Pod “obvyklými a predvídateľnými podmienkami” máme na mysli bežné používanie výrobku, napríklad pri formách na pečenie zahriatie na teploty bežne používané v rúrach. Látkam, ktoré sa takto môžu uvoľniť z výrobku, hovoríme prchavé látky. Nachádzať sa môžu vo výrobkoch zo silikónu a gumy.
Ako veľmi sú tieto látky škodlivé?
Prchavé látky môžu byť rôzne, a takisto aj ich toxicita, ktorá závisí aj od dĺžky vystavenia sa tejto látke, teda ako často sa výrobok používal.
Akútne ochorenie je síce v prípadoch prekročenia limitu prchavých látok vo výrobku nepravdepodobné, ale počas života môže byť ľudský organizmus vystavený malým dávkam týchto látok. Nemajú akútny dopad na zdravie, ale môžu mať kumulatívny charakter, čiže môžu sa v tele ukladať a spôsobiť ťažkosti neskôr.
Ako sa testujú výrobky na prítomnosť prchavých látok?
“Laboratórne vzorky zo silikónu sa testujú tak, že sa 10 g vzorky nastrihá do vopred odváženej a vysušenej misky. Táto vzorka sa suší 60 minút pri 100 °C a po ochladení sa odváži. Následne sa suší 4 hodiny pri 200 °C a znova sa po ochladení odváži. Na základe rozdielu hmotnosti vzorky po jednotlivých fázach sušenia sa vypočíta úbytok hmoty – množstvo látok, ktoré týmto postupom vyprchali. Akonáhle sa zistí percentuálny pokles hmotnosti vzorky o 0,5 % a viac, tak sa výrobok považuje za nevyhovujúci,” vysvetľuje Ing. Milada Syčová, MPH, vedúca Národného referenčného laboratória pre materiály a predmety prichádzajúce do kontaktu s potravinami zriadenom na RÚVZ so sídlom v Poprade.
Ako sa chrániť pred prchavými látkami?
- Uprednostňujte kvalitné výrobky od osvedčených výrobcov,
- Používajte ich vždy len podľa návodu a na účel, na ktorý sú určené - napríklad neprekračujte maximálnu teplotu, na ktorú je možné výrobok zohriať,
- Venujte pozornosť oznamom o nevyhovujúcich výrobkoch v médiách a na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.
Úrad verejného zdravotníctva SR