Informácie s cieľom podpory zdravia

Back Svetový deň pohybom ku zdraviu – 10. máj 2024

Svetový deň pohybom ku zdraviu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v roku 2002. Cieľom tohto dňa je upriamiť pozornosť na súčasný trend spoločnosti - nedostatočnú pohybovú aktivitu a sedavý spôsob života, ako rizikový faktor mnohých chronických ochorení.

Nedostatkom pohybu sa zaoberá väčšina krajín Európy ale i sveta, a týka sa všetkých vekových kategórii. Z inaktivity sa postupne stáva čoraz väčší celoslovenský problém a je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov nadváhy a obezity, vysokého krvného tlaku, ochorení srdca a ciev, cukrovky, vybraných onkologických ochorení, ale taktiež môže inaktivita viesť ku svalovej atrofii, ochoreniam pohybového aparátu, osteoporóze, úzkosti a depresii. Súčasný človek má priemerne o 2/3 pohybu menej ako pred 100 rokmi. V modernej dobe, kedy uprednostníme auto pred bicyklom, či výťah pred schodmi, má pohyb a cvičenie stále veľký význam. Primeraná pohybová aktivita by mala byť prirodzenou súčasťou životného štýlu každého z nás, je potrebná v každom období života, nielen v období rastu a vývinu, ale aj v dospelosti a v seniorskom veku. Ideálne je, ak sa návyk pravidelného pohybu pestuje už od útleho detstva. Pohyb je základná biologická potreba človeka a pravidelná pohybová aktivita má množstvo prínosov:

  • zvyšuje výkonnosť srdca, znižuje pokojovú pulzovú frekvenciu, pôsobí pozitívne na elasticitu ciev, zefektívňuje sa prenos kyslíka ku tkanivám,
  • priaznivo ovplyvňuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi,
  • zlepšuje kapacitu pľúc a pružnosť hrudníka, zvyšuje výkonnosť dýchacích svalov,
  • pomáha udržiavať primeranú telesnú hmotnosť,
  • zvyšuje množstvo svalovej hmoty a spevňuje telo,
  • zlepšuje držanie tela, ustupujú bolesti chrbtice,
  • znižuje odbúravanie vápnika z kosti (prevencia rednutia kostí – osteoporózy),
  • zlepšuje zdatnosť, silu, rýchlosť a obratnosť,
  • zvyšuje citlivosť periférnych buniek na inzulín (prevencia diabetu),
  • zlepšuje spánok, náladu, schopnosť sústredenia, znižuje depresívne stavy,
  • podporuje imunitný systém a spomaľuje proces starnutia.

Odporúčaná dávka pohybu podľa WHO >>tu<<.

Pri ľahkej pohybovej aktivite dochádza k miernemu zrýchleniu pulzu a dychu, avšak bez zadýchania a bez pocitu únavy, človek je schopný plynule rozprávať. Pri stredne intenzívnej pohybovej aktivite sa rozhýbu svaly celého tela, pulz aj dych sa výrazne zrýchli, človek má ťažkosti s plynulým rozprávaním. Pri intenzívnej pohybovej aktivite sa poriadne rozhýbu svaly celého tela, zrýchli sa pulz aj dych, človek sa potí, aktivita vyvolá únavu a je subjektívne vnímaná ako namáhavá.

S pohybovou aktivitou možno začať v každom veku - nikdy nie je neskoro začať žiť aktívne. Ak ste sa už dlhšie nevenovali žiadnemu pohybu, začnite pomaly a postupne zvyšujte záťaž. Vykonávajte pohyb, ktorý Vás baví, možností je veľa: plávanie, cvičenie vo vode, bicyklovanie, rýchla chôdza, beh, turistika, lyžovanie, tanec, korčuľovanie, posilňovanie, joga, pilates, aerobik a pod. (Pohyb by mal byť vždy prispôsobený veku a aktuálnemu zdravotnému stavu!).

Nezabúdajte, každý pohyb je lepší, ako žiadny, i malými zmenami životného štýlu a jemnými dávkami športu môžete dosiahnuť veľmi veľa.

(zdroj: www.uvzsr.sk, www.who.int)

 

 

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu