Odbor radiačnej ochrany

Odbor radiačnej ochrany sa člení na:

  • oddelenie radiačnej ochrany na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia
  • oddelenie monitorovania, laboratórnych analýz a havarijnej pripravenosti

Odbor radiačnej ochrany je v súčasnosti jediným pracoviskom v Košickom a Prešovskom kraji, ktorý rieši problematiku ionizujúceho žiarenia v celom jej komplexe. Do kompetencie odboru spadá sledovanie a usmerňovanie radiačnej záťaže zamestnancov a obyvateľstva zo všetkých zdrojov ionizujúceho žiarenia oboch spomínaných krajoch.

Vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia.

Oddelenie radiačnej ochrany na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia vykonáva štátny zdravotný dozor na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia a uskutočňuje dozimetrické merania na pracoviskách. Podieľa sa na sledovaní radiačnej záťaže zamestnancov a obyvateľstva v súvislosti s ionizujúcim žiarením. Zúčastňuje sa pri prešetrovaní mimoriadnych udalostí (nehôd) na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia. Zúčastňuje sa na príprave právnych predpisov v oblasti ochrany zdravia pred žiarením.

Oddelenie monitorovania, laboratórnych analýz a havarijnej pripravenosti sa zúčastňuje odberu vzoriek v teréne a na meraní vzoriek životného a pracovného prostredia. Vykonáva merania a vyhodnocuje dávky a dávkové príkony v ovzduší. Pripravuje a spracováva vzorky na rádiochemické rozbory a gamaspektrografické stanovenia. Zúčastňuje sa na meraní v prípade havárií, radiačných nehôd a záchytov.

Oddelenie plní úlohy ako stála zložka Slovenského ústredia radiačnej monitorovacej siete, kde sa dodávajú podklady o prírodnej a umelej rádioaktivite vo všetkých zložkách životného prostredia a sleduje sa prírodná rádioaktivita v podloží, stavebných materiáloch a bytoch.