Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou (RÚVZ VT)

má územnú pôsobnosť pre okres Vranov nad Topľou.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálna hygienička, ktorá je zároveň aj generálnou tajomníčkou služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je Mgr. Monika Kurucová, MPH.

Aktuality

Back 1. December - Svetový deň boja proti AIDS

HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) napáda imunitný systém. V súčasnej dobe liečba, ktorá infekciu vylieči nie je. Ochorenie je ale možné spomaliť vhodnou liečbou.

Ochorenie má 4 štádiá.

  1. Vo včasnom štádiu sa objavujú príznaky podobné chrípke - pocit únavy, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, bolesti hrdla, zvýšená teplota. Objavia sa zvyčajne 2 až 4 týždne od vstupu vírusu HIV do organizmu a trvajú približne 1 až 2 týždne. Ťažkosti sú mierne, väčšinou bez nutnosti navštíviť lekára. Charakteristické je zväčšenie lymfatických uzlín.  Organizmus si vytvára protilátky proti HIV, aby mohol proti vírusu bojovať – tento proces sa nazýva sérokonverzia. Trvá zvyčajne 6-12 týždňov. Testy na protilátky HIV realizované v tomto štádiu nepotvrdia infekciu, pretože organizmus ešte protilátky vytvorené nemá. Je potrebné počkať minimálne 12 týždňov od rizikového správania. 
  2. Nasleduje bezpríznakové – asymptomatické štádium, bez výrazných ťažkostí, okrem zväčšenia lymfatických uzlín na viacerých miestach. Vírus je v tomto štádiu veľmi aktívny, rozmnožuje sa a snaží sa preniknúť do buniek v tele. Toto obdobie trvá zväčša 8 až 10 rokov.
  3. V symptomatickom, príznakovom štádiu sa vírus množí a ničí imunitné bunky v tele. Objavujú sa infekcie, napríklad kvasinkové – soor v ústnej dutine, zápal pažeráka, herpesové ochorenia, pneumónie. Priemerná doba trvania tohto štádia býva 5 až 7 rokov.
  4. Keď je imunitný systém už vážne poškodený dlhodobým pôsobením a množením vírusu HIV, ochorenie prechádza do konečného štádia, do AIDS (syndrómu získanej imunodeficiencie). Ako prejav vážneho poškodenia imunitného systému sa v  tomto štádiu môžu objaviť špecifické neurologické, autoimunitné, onkologické ochorenia alebo aj oportúnne (príležitostné) inak banálne infekcie.  Komplikáciou je chorobné chudnutie pacienta - wasting syndróm, ktoré môže byť prejavom infekcie HIV, ale aj dôsledkom oportúnnych infekcií. Oslabenie organizmu uľahčuje ich šírenie. Konečné štádium spravidla končí úmrtím.

Charakteristickými príznakmi pacientov s AIDS sú vo všeobecnosti zväčšenie lymfatických uzlín a chudnutie. Častými sú rôzne kožné prejavy pridružených ochorení, zažívacie ťažkosti a prejavy pľúcnych infekcií (kašeľ).

HIV sa môže preniesť

  • pohlavným stykom
  • z matky na plod
  • krvou, transfúziou krvi 
  • nesterilnými injekčnými ihlami a nástrojmi (tetovanie, piercing, akupunktúra, chirurgické, stomatologické nástroje).

HIV sa nemôže preniesť

  • pri bežnom spoločenskom styku - podaním ruky, pri spoločnom pobyte v miestnosti 
  • spoločným používaním kuchynského riadu
  • pri používaní WC, sprchy, bazénu
  • močom, slinami