Záznam z Konzultačného dňa NRC 2022 - RUVZBB
Záznam z Konzultačného dňa NRC 2022
ZÁZNAM zo spoločného Konzultačného dňa národných referenčných centier:
- NRC PRE LABORATÓRNU DIAGNOSTIKU V OBLASTI ĽUDSKÉHO BIOMONITORINGU (RÚVZ Banská Bystrica),
- NRC PRE EXPOZIČNÉ TESTY XENOBIOTÍK (ÚVZ SR Bratislava),
- NRC PRE HODNOTENIE OSOBNEJ EXPOZÍCIE A ZDRAVOTNÉHO RIZIKA (RÚVZ Banská Bystrica),
- NRC PRE HODNOTENIE NESKORÝCH ÚČINKOV CHEMICKÝCH LÁTOK METÓDAMI GENETICKEJ TOXIKOLÓGIE (RÚVZ Košice)
Miesto konania: on-line formou cez platformu WEBEX
Dátum konania: 7.12.2022
Prítomní: 81 online účastníkov
- Spoločný konzultačný deň otvorili a účastníkov uvítali Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH (NRC pre HBM) a RNDr. Iveta Drastichová (NRC pre ETX). Konzultačný deň moderovala Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH. V úvode rokovania oboznámila prítomných s programom konzultačného dňa, v rámci ktorého odzneli nasledovné témy:
- Informácia o projektoch OP EVS a OP II – Mgr. Ing. Zuzana Sirotná, MPH, MHA
Ing. Sirotná informovala o stave projektových úloh – pilotné testovanie IS LAB, medzimodulové overenie IS, portál VZ, Novele 296/2010 z 1.4.2022, Návrhoch minimálnych štandardov pre špecializačné študijné programya, KOMORE SKIZP. - Biomonitoring populácie Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia – Mgr. Milada Eštóková, PhD.
Mgr. Milada Eštóková, PhD. informovala o prípravných aktivitách v rámci Projektu: “Tvorba nových a inovovaných postupov pre výkon prevencie a ich zavedenie do medicínskej praxe“ – Biomonitoring populácie Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia, v rámci operačného programu Ľudské zdroje MPSVR SR (NFP312041R239), Koordinátor: MZ SR, Odborný garant: ÚVZ SR/RÚVZ BB/SZU. 1. júl 2022 je dátum schválenia platnosti revízie "Biomonitoringu populácie Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia – 1. revízia", s novým štatútom MZ SR, platným od 1. júla 2022.
Na rokovaní na MZ bolo rozhodnuté o ustanovení štatútu komisie ako poradného orgánu ministra pre HBM, ktorý sprocesuje MZ SR, členov skupiny navrhne ÚVZ SR. V priebehu roka 2023 sa má pripraviť materiál, ktorý bude mať aj pilotnú štúdiu a následne aj implementáciu na národnej úrovni. Aktuálne sa musia vyčísliť náklady pre pilot a potom celkovo. - Hodnotenie expozície detí a ich matiek polycyklickým aromatickým uhľovodíkom v životnom prostredí použitím metódy ľudského biomonitoringu – MUDr. Lea Cortesová, PhD.
MUDr. Lea Cortesová, PhD. informovala v rámci svojej prezentácie, že ľudský biomonitoring je rozvíjajúcou sa disciplínou používanou na hodnotenie expozície a rizika v oblasti životného prostredia a zdravia pri práci. Podľa výsledkov HBM sa upravujú povolené hodnoty expozície pre vybrané chemické látky s cieľom účinne zlepšiť environmentálnu politiku verejného zdravia, aby sa v budúcnosti zabránilo vzniku zdravotných následkov. Napriek skutočnosti, že zistené koncentrácie 1-OHP v moči detí a ich matiek z vybranej mestskej a vidieckej lokality v Banskobystrickom okrese sú nízke a nepredstavujú žiadne zdravotne významné riziko, stále je potrebné sa snažiť o znižovanie expozície PAU z dôvodu ich karcinogénneho potenciálu, a to aj prostredníctvom výchovy odbornej i laickej verejnosti, ich monitoringu, vyhodnocovania časových trendov, verifikácie efektov opatrení. - Stanovenie kreatinínu v moči spektrofotometricky – Ing. Gabriela Ďurecová, Ing. Lýdia Chovancová, Mária Kováčová
Ing. Gabriela Ďurecová, prezentovala stanovenie koncentrácie kreatinínu, ktoré sa vykoná v každej vzorke moču pred vykonaním biologického expozičného testu na stanovenie metabolitu chemickej škodliviny, ktorej bol pracovník exponovaný. Bola popísaná metóda stanovenia – Fotometrické stanovenie – Jaffého reakcia. - Projekt EÚ „ORCHESTRA" – riešenie v SR – doc. MUDr. Eleonóra Fabiánová, PhD.
doc. MUDr. Eleonóra Fabiánová, PhD. prezentovala projekt ORCHESTRA – Spájanie európskych kohort na zvýšenie spoločnej a efektívnej odpovede na pandémiu SARS-CoV-2“, profesionálne a neprofesionálne determinanty infekcie COVID-19, ochorenie COVID-19, súvislosti, symptómy, dlhodobé účinky vystavenia sa COVID-19, spolupôsobiace faktory, iné ochorenia, postoje respondentov, pracovné podmienky, OOPP, zdravotné riziká pri práci, psychická záťaž, životný štýl, očkovanie proti SARS-CoV-2, vývoj sérologickej imunitnej odpovede u očkovaných a neočkovaných; bunková imunita u menšieho súboru jedincov. - Problém stanovenia izokyanátov – riešenie v SR – RNDr. Zuzana Klöslová, PhD.
RNDr. Zuzana Klöslová, PhD. priblížila účastníkom tému DIIZOKYANÁTY, ktoré sú podľa harmonizovanej klasifikácie zatriedené ako respiračný senzibilizátor kategórie 1 a ako kožný senzibilizátor kategórie 1 v súlade s Nariadením (EC) č. 1272/2008 (CLP nariadenie), prezentovala stručný prehľad týkajúci sa obmedzenia pre diizokyanáty podľa prílohy XVII nariadenia REACH, implementovaného nariadením komisie (EÚ) č. 2020/1149. Predstavila legislatívu súvisiacu s ochranou zdravia zamestnancov pri práci s chemickými faktormi, naznačila biologický monitoring v súvislosti s expozíciou izokynátom. - Činnosť NRC pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie v roku 2022 – RNDr. Dagmar Gajdošová, Mgr. Anton Bujňák
RNDr. Dagmar Gajdošová, prezentovala Laboratórnu diagnostiku – Hodnotenie neskorých účinkov chemických látok a iných genotoxických faktorov metódami genetickej toxikológie, vyšetrenie biologického materiálu – vyšetrenie krvi, moču a taktiež genotoxické účinky rôznych chemických látok a komplexných zmesí, analýzu iných mutagénov – analýzu vplyvov jednotlivých zložiek životného, pracovného prostredia a životosprávnych faktorov, NRC pre GT – 1.8.2023 zrušenie oddelenia genetickej toxikológie a presmerovanie poľa pôsobnosti pod NRC pre GT. - Inovácia a skvalitnenie subjektívneho hodnotenia morfológie chromozómov pri cytogenetických vyšetreniach – RNDr. Andrej Gajdoš, CSc., Mgr. Anton Bujňák
RNDr. Andrej Gajdoš informoval účastníkov, ako sa cytogenetickou analýzou ľudských periférnych lymfocytov (calpl) kontroluje už 36 r. v rámci primárnej prevencie rakoviny skupiny populácie exponované genotoxickým faktorom v pracovnom a životnom prostredí. Úroveň chromozomálnych poškodení (aberácií) slúži ako včasný marker expozície osôb komplexom všetkých spolupôsobiacich kofaktorov na genetický materiál vyšetrovanej populácie. - Vyšetrovanie ortuti v biologickom materiáli po expozícii zo životného prostredia – Ing. Zuzana Hanzlíková, RNDr. Janka Ráczová, PhD. prezentovali prípad intoxikácie ortuťou v rodine (otec, mama, syn, dcéra), intoxikácia Hg (najmä deti) 4/2022, analýza vzoriek krvi a moču v období 06/2022-11/2022, jednorázová analýza vzoriek vlasov u detí, analýza: AAS-AMA a výsledky.
- Činnosť NRC pre expozičné testy xenobiotík v roku 2022 – RNDr. Iveta Drastichová
RNDr. Iveta Drastichová prezentovala činnosť NRC – Revízia smerníc pre OOFŽP, prevádzkový poriadok a posudok o riziku pri práci s chemickými a biologickými faktormi pre 13 pracovísk (CHL) a 10 pracovísk (BIO), Skúšanie odbornej spôsobilosti, Pripomienkovanie ISLAB, Interní audítori – OOFŽP aj ÚVZSR, Funkcia hlavnej laborantky, spolupráca pri projekte “Biomonitoring populácie SR toxickým látkam z prostredia“ – TK (As, Cd, Hg, Pb, Ni, Cr v krvi a v moči) atď, pokračovanie v projekte ÚVZč.7.6. „Biomonitoring ťažkých kovov v pracovnom a životnom prostredí, reakreditácia SNAS – marec 2023, zavedenie a validácia používaných BET na nových prístrojoch: HPLC,ICP/MS a ICP/OES, príprava pilotnej fázy projektu „Biomonitoring populácie SR toxickým látkam z prostredia“ spolupráca so zdravotníckymi zariadeniami PZS pri hodnotení expozície chemickým látkam a ich metabolitom v pracovnom prostredí, vykonávanie BET pre bežnú populáciu na odhalenie expozície chemickým látkam a ich metabolitom zo životného prostredia, implementácia ISLAB. - Činnosť NRC pre laboratórnu diagnostiku v oblasti ľudského biomonitoringu v roku 2022 – Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH
Ing. Borošová predstavila činnosť NRC pre HBM, činnosť Biobanky a Databanky, publikačnú činnosť a aktivity NRC v rámci projektu Biomonitoring obyvateľov Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia.
- Informácia o projektoch OP EVS a OP II – Mgr. Ing. Zuzana Sirotná, MPH, MHA
- RNDr. Drastichová predniesla návrh, aby nasledujúci Konzultačný deň zorganizoval NRC pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie, RNDr. Dagmar Gajdošová. Návrh bol prijatý.
- RNDr. Drastichová predniesla návrh, aby účastníci KD, ktorí pracujú v laboratóriách, na nasledujúcom konzultačnom dni voľne zdieľali svoje skúsenosti s analýzami biologických materiálov, ako aj s ostatnými poznatkami v súvislosti s prácou svojich NRC a svojich laboratórií.
- Ing. Borošová poprosila všetkých prezentujúcich, aby poskytli svoje prezentácie na publikovanie v elektronickej verzii.
- Účastníkom konzultačného dňa boli doručené potvrdenia o účasti s odpovedajúcimi kreditmi. Zabezpečila RNDr. Drastichová
Odprezentované príspevky a relevantné dokumenty sú dostupné v elektronickej verzii na internetovej stránke RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici, prípadne na vyžiadanie e-mailom: borosova@vzbb.sk
Zapísala: Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH – vedúca NRC pre HBM (RÚVZ Banská Bystrica)
V Banskej Bystrici 18.1.2023