Aktuality

Vissza Svetový deň „Pohybom k zdraviu“

Pravidelné cvičenie nás udržuje v kondícií, udržuje rozsah pohybu kĺbu a svalový tonus. Pohyb je prevencia mnohých ochorení, môžeme ním spomaliť proces starnutia, ovplyvniť svoju sebestačnosť a zlepšenie psychickej stránky v staršom veku. Pohybom zvyšujeme pocity pohody a znižujeme bolesti pohybového aparátu. Pohyblivosť je základom nezávislosti a základom vlastnej funkcie svalov a kostí. Pravidelné cvičenie zlepšuje rýchlosť, silu, vytrvalosť, ako aj obratnosť a svalovú koordinovanosť.

Existuje množstvo presvedčivých dôkazov o tom, že nedostatok fyzickej aktivity je jedným z hlavných rizikových faktorov chronických metabolických, kardiovaskulárnych, neurodegeneratívnych či niektorých onkologických ochorení. Zistilo sa, že globálne je nedostatok fyzickej aktivity zodpovedný za 6 − 10 % úmrtí v dôsledku chronických ochorení a predpokladá sa, že zvýšením pohybovej aktivity je možné predísť až 5,3 miliónom úmrtí za rok. Pravidelná fyzická aktivita a zdatnosť sa spája s poklesom chorobnosti a úmrtnosti, zlepšuje metabolické zdravie jedinca a napomáha udržanie optimálnej hmotnosti.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča:

Aspoň 150 – 300 minút primeranej pohybovej aktivity týždenne (chôdza, jazda na bicykli do práce), to je možné nahradiť 75 – 150 minútami intenzívnej pohybovej aktivity týždenne (beh, aerobik, cvičenie v posilňovni) alebo ich kombináciou.

Na dosiahnutie zdravotných benefitov je odporúčanou aktivitou aeróbna aktivita. V súlade s cieľom, ktorý sa od pohybovej aktivity očakáva, môže sa predpísať konkrétny typ a intenzita cvičenia či pohybovej aktivity. Ak je cieľom redukcia hmotnosti, odporúča sa pohybová aktivita strednej intenzity (40 – 70 % maximálnej tepovej frekvencie) v trvaní 250 – 300 minút za týždeň. Takáto aktivita vedie k zmenám telesného zloženia a k úbytku hmotnosti a mala  by byť dostatočná aj pri prevencii vzostupu hmotnosti. Ak je cieľom zvýšenie zdatnosti, zlepšenie ukazovateľov metabolického profilu, odporúča sa 150 – 200 minút aktivity so strednou intenzitou (40 – 70 % maximálnej tepovej frekvencie) za týždeň. Ak ide o udržanie hmotnosti následne po schudnutí, vyžaduje sa väčší objem alebo intenzita fyzickej aktivity (> 300 minút za týždeň). 

Pravidelný pohyb by mal tvoriť dôležitú súčasť života každého z nás. Prináša totiž telu nespočetné množstvo zdravotných benefitov a navyše tým získame skvelý spôsob trávenia voľného času, radosť zo života . Napriek všetkým vymoženostiam, ktoré dnešná moderná doba prináša, sa stále málo hýbeme. A pritom pohyb znamená zdravie. Odborníci zdvíhajú varovný prst najmä voči tínedžerom. Tí sa stále hýbu veľmi málo. 

 

Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bardejove