1. december - Svetový deň boja proti AIDS 2024 - RUVZCA
Informácie s cieľom podpory zdravia
Vissza 1. december - Svetový deň boja proti AIDS 2024
Od roku 1988 je prvý decembrový deň každoročne celosvetovo venovaný Svetovému dňu boja proti AIDS.
V roku 2024 vyvrcholí 18. ročník kampane Červené stužky – červená stužka je medzinárodným symbolom vyjadrenia solidarity s ľuďmi, ktorí trpia infekciou HIV alebo ochorením AIDS.
HIV patrí k hlavným celosvetovým problémom verejného zdravia. Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých krajinách sveta a doteraz si vyžiadalo približne 42,3 milióna životov.
Aj tento rok sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spája s partnermi a komunitami, aby si pripomenuli Svetový deň boja proti AIDS 2024 s tohotoročným sloganom „Vyberte si cestu práv: Moje zdravie, moje právo!“.
Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) je vírus, ktorý napáda imunitný systém tela človeka. HIV sa zameriava na biele krvinky v tele, čím oslabuje imunitný systém, a organizmus sa nedokáže dostatočne brániť voči iných ochoreniam.
Ochorenie podľa klinických príznakov prebieha v 4 štádiách:
- štádium - objavujú sa nešpecifické príznaky podobné chrípke (horúčky, pocit celkovej únavy, nočné potenie, triaška), trvá 1- 2 týždne,
- štádium - je bezpríznakové, trvá približne 8 až 10 rokov,
- štádium – objavujú sa špecifické prvé príznaky infekcie HIV (napr.: únava, nočné potenie, mierny úbytok na váhe, opuchnuté lymfatické uzliny, infekcie kože, herpesové ochorenia...), trvá približne 5 až 7 rokov,
- štádium – AIDS - imunitný systém je ťažko poškodený, prítomná je výrazná strata hmotnosti, oportúnne infekcie (infekcie spôsobené organizmami, ktoré za normálnych okolností ochorenie nespôsobia, lebo ich zdravý organizmus zvládne bez problémov) a onkologické ochorenia.
K prenosu vírus HIV dochádza priamym kontaktom s telesnými tekutinami infikovanej osoby vrátane krvi, materského mlieka, spermií a vaginálnych tekutín. Vírus sa prenáša z matky na jej dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu. Vírus HIV nie je prítomný v moči, stolici, zvratkoch a pote infikovanej osoby.
Rizikové faktory prenosu infekcie HIV: nechránený pohlavný styk (najčastejšie u homosexuálov), promiskuitný spôsob života, aplikácia intravenóznych drog ako aj spoločné zdieľanie kontaminovaných ihiel a striekačiek, podanie krvných transfúzií, transplantácie, niektoré pracovné povolania (napr. zdravotníci), tetovanie alebo piercing v štúdiách bez platnej licencie.
HIV sa nešíri:
- poštípaním hmyzom (komáre, kliešte, muchy),
- pri bežnom spoločenskom styku (podaním ruky, spoločným pobytom v miestnosti),
- spoločným používaním kuchynského riadu,
- pri používaní WC, sprchy, bazénu alebo sauny,
- pri bývaní v spoločnej domácnosti - členovia domácnosti neboli infikovaní, ak s HIV pozitívnym nemali pohlavný styk alebo neužívali drogy,
- bozkávaním – sliny HIV pozitívneho síce môžu obsahovať vírus, ale vo veľmi malom množstve.
V súčasnosti na liečbu infekcie HIV neexistuje žiadny liek. HIV pozitívnym osobám sa na posilnenie imunitného systému podáva antiretrovírusová terapia, ktorá znižuje množstvo vírusu v tele človeka, a podáva sa denne po zvyšok života. Včasnou diagnostikou a nasadenou liečbou majú HIV pozitívne osoby dlhší a plnohodnotný život.
V rámci prevencie je dôležité:
- poznať zdravotný stav svojho sexuálneho partnera
- vyhýbať sa promiskuitnému spôsobu života
- používať prezervatívy
- používať jednorazové rukavice a sterilné pomôcky pri vykonávaní zdravotných a niektorých kozmetických úkonov (napr. tetovanie, prepichovanie uší)
- vyhýbať sa intravenóznym drogám
- absolvovať pravidelné lekárske preventívne prehliadky
Poradne, v ktorých sa poskytujú osobné konzultácie s možnosťou bezplatného odberu krvi na vyšetrenie HIV protilátok sú zriadené v 11 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Prešove, Trenčíne, Žiline, Martine, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a Žiari nad Hronom. V prípade záujmu všeobecné informácie o HIV/AIDS poskytujú aj zamestnanci oddelenia epidemiológie, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci.
Ďalšie informácie o infekcii HIV a ochorení AIDS nájdete na webovom sídle Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/svetovy-den-boja-proti-aids?_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_rjlr_assetEntryId=25872251&_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_rjlr_redirect=https%3A%2F%2Fwww.uvzsr.sk%3A443%2Fweb%2Fuvz%2Faktuality_uvz%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_rjlr%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_rjlr_assetEntryId%3D25872251%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_rjlr_cur%3D0%26p_r_p_resetCur%3Dfalse
Zdroj:
https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/2024
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids
https://hivaids.sk/vseobecne-informacie
Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie epidemiológie