Informácie s cieľom podpory zdravia

Vissza Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi

Každoročne si 26. júna pripomíname Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi. Cieľom tohto medzinárodného dňa je posilnenie činnosti a spolupráce pri snahe o vytváranie spoločnosti bez drogových závislostí.

Na Slovensku pod pojmom ,,droga“ rozumieme, že ide o akúkoľvek látku, ktorá má potenciál vyvolať závislosť. Droga, chemická látka, ktorá po vstupe do organizmu vie zapríčiniť závislosť, zmeniť fungovanie tela a mysle. Patria sem lieky na predpis, voľnopredajné lieky, alkohol, tabak a nelegálne drogy ako sú napr. marihuana, hašiš, pervitín, heroín, extáza, LSD a mnoho iných.

Drogy vrátane alkoholu a marihuany sú pre ľudí veľkým zdravotno –sociálnym rizikom. Vo väčšine prípadov ide o mladšiu populáciu, ktorá častokrát podcení účinky drog. Myslia si, že z jedného alebo viacerých experimentov sa nemôžu stáť závislými, a taktiež, že im droga žiadnym spôsobom neublíži. Rozhodujúcim faktorom býva aj vplyv rovesníkov, nepohoda, nezhody s rodičmi alebo učiteľmi, zlý prospech, sklamanie, psychické napätie, zlá nálada,  preceňovanie svojich síl alebo je to silná túžba vyskúšať a zažiť niečo nové.

Čo je to drogová závislosť ?

Podľa definície WHO (Svetová zdravotníctva organizácia) je závislosť duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku.

Drogy sa stali realitou našej súčasnosti a každý kontakt s drogou nesie v sebe obrovské riziko vzniku drogovej závislosti. Tvrdenie, že: „mne sa to nemôže stať“ prípadne „viem kde je hranica“ znamená podliehať ilúzii.

Možné následky užívania drog:

Užívanie nelegálnych ale aj legálnych drog spôsobuje rôzne akútne a chronické zdravotné problémy. Konzumácia drog má dlhodobý negatívny dopad na fyzické zdravie jedinca a môže spôsobovať paralýzu, psychické problémy ako sú napr. depresia, úzkosť, poruchy dlhodobej a krátkodobej pamäti, ďalším rizikom je vznik hypertenzie (vysoký krvný tlak), poškodenie srdca, zlyhanie obličiek alebo pľúc, prípadne oslabenie imunitného systému.

Osobitnú skupinu ľudí predstavujú vnútrožiloví užívatelia drog - najmä v prípade, ak spoločne používajú ihly a striekačky, sú ohrození prenosom HIV a hepatitídou typu C.

Okrem zdravotných komplikácií môže závislosť spôsobovať aj psychosociálne problémy ako sú osamelosť, zanedbanie práce, strata priateľov, rodiny a iné.

Drogy nielen že spôsobujú závislosť ale  predstavujú aj zdravotné riziko, netreba im podľahnúť, vedia zmeniť život, osobnosť človeka, a preto by sme sa im mali vyhýbať.

(Zdroj: https://www.uvzsr.sk/,https://slovenskobezdrog.sk/ako-drogy-funguju/ )

 

 

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu