Aktuality

Vissza Vibrácie v pracovnom prostredí

Vibrácie, alebo mechanické kmitanie, je pohyb mechanickej sústavy alebo jej časti, ktorý vyvoláva u človeka vnem, pri ktorom veličina opisujúca polohu, zrýchlenie, rýchlosť alebo stav uvedenej sústavy je striedavo väčšia alebo menšia ako rovnovážna, alebo vzťažná hodnota tejto veličiny. Základnou veličinou je zrýchlenie vibrácií.

Vibrácie pre zamestnanca predstavujú, že buď určitá časť jeho tela (ruky) alebo celé telo je vystavené mechanickému kmitaniu a chveniu pevných telies. Podľa spôsobu, akým sa vibrácie prenášajú zo zdroja na ľudský organizmus sú delené na:

  • Vibrácie prenášané na ruky - aktívna svalová práca horných končatín s použitím ručného náradia; napr. z rukovätí ručných nástrojov, prípadne celých zariadení – volant v automobile, kde zvýšené napätie svalov obmedzuje útlm vibrácií, ktoré sa potom ľahšie šíria rukou a predlaktím do celej paže; prenos vibrácii ovplyvňuje sila, ktorou je držané alebo ovládané náradia;
  • vibrácie prenášané na celé telo - pri prenose vibrácií na celé telo, na stojacu, ležiacu, alebo sediacu osobu ako celok cez oporný bod, je typické ohrozenie zdravia pri práci v dôsledku kývavých pohybov hlavy a vnútorných orgánov tela z vibrujúceho sedadla, podlahy alebo plošiny, pričom pôsobia na celý organizmus, napr. u vodičov ťažkých nákladných aut, u baníkov pri práci s banskými mechanizmami;
  • miestne vibrácie - vibrácie, ktoré sa nemôžu označiť ako vibrácie prenášané na celé telo, ani ako vibrácie  prenášané na ruky, ale prenášané na určitú časť tela; napr. práca s krovinorezom s pôsobením vibrácií na hlavu a chrbticu, alebo chrbtových postrekovačov, ale aj práce s prenosným motorovým nosičom s pôsobením vibrácií na stehno.

Ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku dlhodobého pôsobenia nadmerných vibrácií sa prejavuje poškodením najmä kostro-svalového a neurologického systému, t.j. postihnutím kostí, kĺbov, šliach, svalov, ciev a nervov, ktoré významne zhoršuje chlad a vlhko. V prípade expozície celkovým vibráciám predstavujú pre človeka vždy systémové poškodenia- t.j. postihujú celý organizmus so zdravotnými následkami v rôznej forme a miere.
Hodnotenie tohto fyzikálneho faktora pracovného prostredia z hľadiska expozície, spočíva v zisťovaní imisií kmitania v mieste prenosu a posúdenia výsledkov s legislatívou/limitnými hodnotami. Pri ich prekročení majú charakter rizikových prác.
Riziko vyplývajúce z expozície zamestnancov vibráciám musí zamestnávateľ odstrániť alebo znížiť na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň predovšetkým pri zdroji vibrácií. Prihliada pritom na technický pokrok a dostupnosť opatrení, na odstránenie alebo zníženie expozície zamestnancov vibráciám, vyplývajúcich z osobitných predpisov všeobecných zásad prevencie.

Minimálne požiadavky na zaistenie ochrany zdravia a bezpečnosti zamestnancov v súvislosti s expozíciou vibrácií na pracovisku a na predchádzanie rizikám a ohrozeniam, ktoré vznikajú alebo môžu vznikať v súvislosti s expozíciou vibrácií sú ustanovené v nariadení vlády SR č. 416/2005 Z. z. v znení nariadenia vlády SR č. 629/2005 Z. z. Požiadavky sa vzťahujú na všetky činnosti, pri ktorých sú zamestnanci počas pracovného času vystavení alebo môžu byť vystavení rizikám v súvislosti s expozíciou vibrácií na pracovisku.

  • Určujúcou veličinou na posúdenie úrovne expozície vibrácií prenášaných na ruky zamestnanca za pracovnú zmenu je výsledné normalizované zrýchlenie vibrácií ahv,8h za menovitý časový interval 8 hodín vo frekvenčnom rozsahu váhového filtra na ruky;
  • určujúcou veličinou na posúdenie úrovne expozície vibrácií prenášaných na celé telo zamestnanca za pracovnú zmenu je normalizované zrýchlenie vibrácií v smere osi s najvyššou hodnotou veličiny: 1,4awxeq,8h, 1,4awyeq,8h, 1,0awzeq,8h;
  Expozícia vibráciám prenášaných na ruky Expozícia vibráciám prenášaných na celé telo
Akčná hodnota výsledného normalizovaného zrýchlenia vibrácií αhv,8h,a = 2,5 m/s² αw,8h,a = 0,5 m/s²
Limitná hodnota normalizovaného zrýchlenia vibrácií αhv,8h,L = 5,0 m/s² αw,8h,L = 1,15 m/s²
  • pri hodnotení výsledkov expozície vibrácií zamestnancov za pracovnú zmenu sa podľa § 10 ods. 4 nariadenia vlády uplatňuje kritérium, podľa ktorého limitná alebo akčná hodnota určujúcich veličín expozície hluku nie je prekročená, ak posudzovaná hodnota (nameraná alebo z nameranej odvodená hodnota určujúcej veličiny zväčšená o hodnotu neistoty) neprekračuje limitnú alebo akčnú hodnotu určujúcej veličiny.

Prehľad vykonaných meraní expozície vibráciám prenášaným na ruky a celé telo v pracovnom prostredí v Prešovskom kraji v rokoch 2019 - 2023 si môžete prezrieť v nasledujúcom dokumente: „ Štatistický prehľad vykonaných meraní vibrácií v pracovnom prostredí v rámci Prešovského kraja“.