Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove (RÚVZ PO)

má územnú pôsobnosť pre okresy Prešov a Sabinov.

Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Prešovskom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ PO je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnym hygienikom je Mgr. Jozef Varga, MPH.

Aktuality

Vissza Aké sú požiadavky na kvalitu vody na kúpalisku?

Príjemné ochladenie v týchto horúčavách ponúkajú kúpaliská. Kde sa môžeme osviežiť?  Je voda v bazénoch zdravotne nezávadná?

„V prevádzke máme letné kúpaliská Plaza beach a na Sídlisku III v Prešove, mestské kúpaliská v Sabinove a v Lipanoch, k celoročným prevádzkam Aquaparkov v Lipanoch a na Delni pribudli ich sezónne vonkajšie časti. Cez leto sú v prevádzke aj školské bazény na ulici Mirka Nešpora a na Májovom námestí v Prešove, k dispozícii je tiež krytý bazén v Širokom. V štádiu príprav je letné kúpalisko na Sigorde,“ hovorí Ing. Adriana Hrabčáková, vedúca  Odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ so sídlom v Prešove.

Pred začiatkom letnej kúpacej sezóny odborní pracovníci Odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ so sídlom v Prešove skontrolovali pripravenosť areálov kúpalísk na letnú sezónu, prevádzkových priestorov, odbornú spôsobilosť pracovníkov upravujúcich vody na kúpanie, počet plavčíkov a vykonali odbery vôd zo všetkých bazénov a víriviek. „Celkom bolo odobratých 26 vzoriek vôd z umelých bazénov, 2 vzorky z prírodného kúpaliska a 5 vzoriek vôd z víriviek. Všetky vyhoveli požiadavkám vyhlášky MZ SR č. 308/2012 Z.z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku,“ informuje Ing. Adriana Hrabčáková.

Ale ako zabezpečiť, aby nám vyhovujúca kvalita vôd na kúpanie ostala počas celého leta? „Prevádzkovateľ kúpaliska zabezpečuje kvalitu vody na kúpalisku tak, aby spĺňala požiadavky na kvalitu vody na kúpalisku  - denne zabezpečuje cirkuláciu vôd v bazénoch, dopĺňa čistú vodu, upravuje ju pomocou chemikálií. Minimálne trikrát denne kontroluje vizuálne vodu v bazénoch, meria teplotu vôd, pH, voľný a viazaný chlór. Vedie o tom evidenciu. Pravidelne  overuje kvalitu vôd na kúpanie laboratórnymi analýzami v zmysle platnej legislatívy a výsledky zverejňuje na dostupnom a viditeľnom mieste pri vstupe do areálu kúpaliska. Výsledky tiež predkladá príslušnému orgánu verejného zdravotníctva. Kontroluje, či je dodržaná maximálna kapacita na kúpalisku a v prípade jej prekročenia dočasne pozastaví vstup na kúpalisko ďalším návštevníkom. Všetky potrebné informácie súvisiace s prevádzkou kúpaliska uverejňuje v prevádzkovom poriadku,“ dodáva vedúca Odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ so sídlom v Prešove Ing. Adriana Hrabčáková.

Aktuálne informácie o stave kúpalísk môžeme nájsť na portáli ÚVZ SR www.uvzsr.sk. Informácie sú aktualizované pravidelne na týždennej báze.

Rady navyše:

  • Nejdeme na kúpalisko, ak trpíme prenosným ochorením, alebo pociťujeme náznaky ochorenia.
  • Pred vstupom do bazéna sa osprchujeme a prejdeme brodiskom.
  • Po použití toalety dodržujeme zásady osobnej hygieny a tiež po vyjdení z bazéna sa osprchujeme a použijeme pri tom mydlo alebo sprchovací gél.
  • Na verejných miestach, ako sú sprchy a šatne, nosíme plážovú obuv.
  • Malým deťom dáme nepremokavú plienku do vody s priliehavou gumičkou okolo stehienok a pásu.

Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Prešove


​​​​​​​