Regionálny úrad verejného zdravotníctva  so sídlom v Trenčíne (RÚVZ TN)

má územnú pôsobnosť pre okresy Trenčín,  Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Ako orgán verejného zdravotníctva v krajskom sídle odborne a metodicky vedie a koordinuje činnosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Trenčianskom kraji a zabezpečuje pre ne laboratórne činnosti a diagnostiku.

RÚVZ TN je rozpočtová organizácia, ktorá je finančnými vzťahmi napojená na rozpočet ministerstva zdravotníctva, riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik, ktorý je zároveň aj generálnym tajomníkom služobného úradu.

Regionálnou hygieničkou je MUDr. Ľudmila Bučková, MPH.

Aktuality

Vissza Stanovisko RÚVZ Trenčín k sledovaniu vybraných ukazovateľov v pitnej vode a teplej vode z Fakultnej nemocnice Trenčín

V roku 2023 vstúpila do platnosti nová vyhláška MZ SR č. 91/2023 Z.z. ktorou sa ustanovujú ukazovatele a limitné hodnoty kvality pitnej vody a kvality teplej vody, postup pri monitorovaní pitnej vody, manažment rizík systému zásobovania pitnou vodou a manažment rizík domových rozvodných systémov. Táto vyhláška okrem iného zaviedla nové ukazovatele pre pitnú a teplú vodu (Legionella, Pseudomonas aeruginosa), prvýkrát boli zavedené aj ukazovatele kvality teplej vody, boli definované prioritné priestory a pod.

Vzhľadom na skutočnosť, že ide o nové ukazovatele, ktoré neboli doposiaľ sledované v bežnej prevádzke (vrátane prioritných priestorov), je nevyhnutné zisťovať skutkový stav v takýchto zariadeniach, vyhodnocovať zistenia a zo strany prevádzkovateľov zavádzať opatrenia ako prípravu pred zavedením manažmentu rizík domových rozvodov pitnej a teplej vody do roku 2029. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne (RÚVZ Trenčín) realizuje ako špecializovanú úlohu verejného zdravotníctva podľa § 10 písm. c), § 11 písm. a) zákona 355/2007 Z.z o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov od septembra 2023 interný projekt: Pre-screening/mapovanie vybratých ukazovateľov (Legionella, Pseudomonas aeruginosa) v prioritných priestorov v zmysle vyhlášky č. 91/2023 Z.z. v objektoch / pavilónoch Fakultnej nemocnice Trenčín (FN TN).

V rámci projektu bola na začiatku overovaná kvalita vstupnej pitnej vody z verejného vodovodu, kvalita pripravovanej teplej vody z kotolne, kvalita vody v rámci rozvodného systému v jednotlivých pavilónoch. Okrem štandardných odberových miest boli cielene vyberané aj miesta odberu s predpokladaným zvýšeným rizikom výskytu baktérií (časti distribučného systému s dlhodobou stagnáciou vody, miestnosti nepravidelne využívané, problematické koncové výtokové zariadenia a pod.).
Vzorky vody tak boli v prvej fáze projektu účelovo odoberané aj bez predchádzajúceho odpúšťania vody z distribučného systému, čo nie je štandardný odber.

Jedným z cieľov vykonania neštandardných odberov je overiť súčasnú situáciu zohľadňujúc miesta, zariadenia, stavy a situácie s potenciálnym rizikom, aby bolo možné identifikovať, resp. do budúcnosti sa pripraviť na rôzne situácie. V priebehu realizácie projektu na základe už čiastkových zistení a realizovaných opatrení sú dopĺňané aj nové odberné miesta vzoriek teplej vody, realizujú sa opakované odbery na vytypovaných odberových miestach aj akreditovaným spôsobom s odpúšťaním vody a bez prídavných zariadení na koncových ventiloch, overuje sa účinnosť zavedených opatrení v časových odstupoch a pod.
Zohľadniac povahu testovania, ktoré nebolo podľa metodiky odberu vzoriek pri štátnom zdravotnom dozore, interpretácia výsledkov musí zohľadňovať túto skutočnosť.

Vzhľadom na skutočnosť, že projekt stále prebieha a sú odoberané plánované vzorky na overovanie zavedených opatrení, nie je možné t.č. komplexne vyhodnotiť všetky zavedené opatrenia zo strany FN TN a formulovať závery a hodnotenia projektu.

K dnešnému dňu bolo odobratých celkovo 35 vzoriek pitnej vody a 60 vzoriek teplej vody. Prekročenie limitnej hodnoty v ukazovateli Pseudomonas aeruginosa bolo zistené v 8 vzorkách pitnej vody (22 %) a 6 vzorkách teplej vody (10 %). Prekročenie limitnej hodnoty v ukazovateli Legionella bolo zistené v 8 (13 %) vzorkách teplej vody. Vo vzorkách pitnej vody odobraných vo FN Trenčín nebola zistená prítomnosť Legionella.

Priebežne zistené výsledky prebiehajúceho projektu musia byť vzhľadom na charakter odberov a účel projektu interpretované len v kontexte horeuvedených skutočností bez účelového výberu len určitých zistených hodnôt.

Na základe laboratórnych výsledkov odobraných vzoriek vody boli operatívne rokovania s FN TN za účelom zavádzania opatrení na odstraňovanie zistených skutočností, resp. za účelom prevencie. Po prvých zisteniach boli prevádzkovateľom FN TN vykonané viaceré nápravné opatrenia s overením ich účinnosti opakovanými odbermi vzoriek (termodezinfekcia, výmena koncových zariadení, preplach rozvodov, dodatočná inštalácia dezinfekcie teplej vody v kotolni, nastavovanie a testovanie rôznych koncentrácií dezinfekcie). Zároveň boli prevádzkovateľovi doporučené aj ďalšie čiastkové technicko – prevádzkové opatrenia zdokumentované v odbornej literatúre v súvislosti s problematikou výskytu ukazovateľov (Legionella, Pseudomonas aeruginosa).
Účinnosť zavedenia niektorých vykonaných opatrení (napr. dodatočná inštalácia dezinfekčného zariadenia v kotolni) nie je t. č. zatiaľ komplexne vyhodnotená (inštalované zariadenie a dezinfekcia rozvodného systému si vyžaduje dlhšie obdobie na zhodnotenie jeho účinnosti, resp. jeho priebežné / dodatočné nastavenie zariadenia na základe overených výsledkov).
Je taktiež možné, že bude potrebné zo strany FN TN zaviesť ešte dodatočné ďalšie opatrenia (účinnejšie technológie pre konkrétne pavilóny v FN TN, výmena potrubných rozvodov a pod.).
Všetky zistenia laboratórnych výsledkov vzoriek vody sú pravidelne / priebežne posielané FN TN.

Zároveň je potrebné poukázať na fakt, že k dnešnému dňu neboli zaznamenané žiadne prípady ochorení spôsobených Legionella spp. u pacientov a personálu FN Trenčín v súvislosti so zdravotníckym zariadením. Prípady ochorení s etiológiou Pseudomonas aeruginosa sú bežne hlásené, nakoľko ide o najčastejší patogén spôsobujúci nozokomiálne nákazy u pacientov. Avšak ani jeden prípad (z celkového počtu 16 prípadov v roku 2023) nebol v asociácii s pitnou vodou.

Realizácia takýchto projektov orgánmi verejného zdravotníctva (napr. špecializované testovanie a kvalitatívne a kvantitatívne zisťovanie faktorov životného prostredia na účely posudzovania ich možného vplyvu na verejné zdravie ) je nevyhnutná pre získanie poznatkov a dát v oblastiach, v ktorých u nás zatiaľ nemáme dostatok poznatkov. Získané poznatky sú priebežne komunikované v odborných skupinách zriadených pri Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ako aj s odborným firmami zaoberajúcimi sa predmetnou problematikou. Závery a zistenia z projektu budú ďalej podkladom pre prípadnú revíziu / úpravu súvisiacej platnej legislatívy, príp. odborné usmernenia.

Monitorovanie vybraných ukazovateľov pitnej a teplej vody v rozvodných systémoch prioritných priestorov bola síce v dôsledku implementácie európskych predpisov ustanovená ako nová požiadavka právnymi predpismi v roku 2023, avšak pravidelný monitoring vody bude potrebné v zmysle zákona vykonávať na základe výsledkov národnej analýzy rizík až od roku 2029.

Legionella spp. je bežne sa vyskytujúci podmienený patogén vo vodnom prostredí, ktorý nie je úplne možné eliminovať z vodného systému, preto je nevyhnutné jej monitorovanie, identifikovanie krízových oblastí výskytu a ich udržiavanie pod limitnou hodnotou. Osoby, ktoré nemajú oslabenú imunitu, pridružené ochorenia ako diabetes, karcinóm, HIV/AIDS, nie sú fajčiari, či nemajú vyšší vek, nie sú ohrození vznikom ochorenia spôsobeným Legionella. K prenosu dochádza vdýchnutím aerosólu s prítomnosťou baktérie do respiračného traktu. Nie je možné ju získať pitím kontaminovanej vody a neprenáša sa ani z osoby na osobu.

Pseudomonas spp. je oportunistický patogén, ktorý je možné nájsť v pôde i vo vode, kde má ideálne podmienky pre rast a množenie. Táto baktéria sa bežne vyskytuje v zdravotníckych zariadeniach a je jedným z najčastejších pôvodcov nozokomiálnych nákaz. Prenáša sa najmä z kontaminovaných predmetov/nástrojov či kontaminovanými rukami. Preto je pri prevencii nevyhnutná hygiena rúk a dekontaminácia prostredia. Nie je možné, aby sa ňou človek nakazil pitím vody s prítomnosťou Pseudomonas spp. Pri terapii pacientov sa pitná voda ako zdroj nepoužíva. Pre terapeutické účely sa výhradne používa sterilná voda.