EHES - RUVZBB
EHES - European Health Examination Survey (Zisťovanie zdravia Európanov)
Názov projektu:
EHES - European Health Examination Survey (Zisťovanie zdravia Európanov)
Hlavný koordinator projektu:
Referenčné centrum založené v Helsinkách
Dr. Kari Kuulasmaa, PhD.
National Institute for Health and Welfare (THL)
Department of Chronic Disease Prevention Unit
Helsinki, Finland
Päiviki Koponen, Hanna Tolonen, Katri Kilpeläinen, Sanna Ahonen, Johanna Mäki – Opas
Ďalší partneri:
Centrum nápomocné v otázkach etiky a ochrany osobných údajov - Susanna Conti, Instituto Superiore di Sanita, Rome
Centrum spracovania štatistických údajov - Statistics Norway, Oslo
Zúčastnené krajiny:
Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Francúzko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Írsko, Taliansko, Litva, Lichtenštajnsko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Anglicko
Krajiny zapojené do pilotnej štúdie:
Fínsko, Nórsko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Anglicko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Malta, Grécko.
Koordinátor projektu v SR:
MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca odboru epidemiológie, RÚVZ Banská Bystrica
Epidemiológ: MUDr. Silvia Kontrošová, MPH.
Štatistik: Ing. Jana Námešná
Ekonóm: Ing. Ján Villim
Ostatní členovia pracovného tímu: MUDr. Jana Kerlik, PhD., Mgr. Katarína Francisciova, Mgr. Tatian Zvalová, Bc. Marcela Šucháňová, Darina Konečná, Anna Puškárová
Cieľ projektu:
Projekt EHES vznikol z dôvodu nutnosti získania kvalitných a porovnateľných údajov o zdraví a zdravotných rizikách dospelej populácie v Európe. Získané informácie budú použité na plánovanie zdravotnej politiky, preventívnych aktivít, potrieb zdravotnej starostlivosti v závislosti od socioekonomických podmienok a veku.
Stručný opis projektu:
EHES sumarizoval údaje prostredníctvom dotazníka, fyzikálneho vyšetrenia a analýzy vzoriek krvi.
Dotazník obsahoval základné údaje ako je vek, pohlavie, socioekonomický stav respondentov, správanie v súvislosti so zdravím a otázky o zdravotnom stave. Čiastočne boli použité otázky z dotazníka EHIS (European Health Interview Survey) a pre zachovanie kontinuity a porovnateľnosti aj z dotazníka používaného v štúdiách v rámci CINDI programu (otázky o stravovaní a fyzickej aktivite).
Fyzikálne vyšetrenie zahŕňalo vyšetrenie výšky, váhy, obvodu pása a meranie krvného tlaku.
Vzorka krvi sa vyšetrovala na celkový, HDL cholesterol, triacylglyceroli a glukózu.
Každá krajina mohla obohatiť tieto vyšetrenia podľa potreby o test fyzickej zdatnosti, vyšetrenie chrupu, denzitu kosti, mentálne zdravie, ďalšie vyšetrenia vzorky krvi a rozšíriť aj otázky v dotazníku.
Z dôvodu zabezpečenia kvality a porovnateľnosti údajov sa kládol veľký dôraz na štandardizáciu meraní, dobrú prípravu personálu a spoluprácu s referenčnými centrami (Helsinki, Rím, Oslo).
Priebeh projektu:
V našej krajine sa v rámci pilotnej štúdie vyšetrilo 250 respondentov. Cieľom pilotnej štúdie bolo otestovať metódy skríningu, zručnosť personálu a validitu použitých meracích a vyšetrovacích metód. Pri národnej štúdii, ktorá by mala nasledovať po pilotnej štúdii by sa v každej krajine malo vyšetriť minimálne 4000 ľudí. Skríning prebehol vo vekovej kategórii 18- až 64-ročných. Jednalo sa o populáciu, ktorá je ekonomicky aktívna. Krajiny mohli zahrnúť do výberu aj starších, alebo mladších ľudí.
V rámci projektu prebehli stretnutia národných expertov zodpovedných za vedenie pilotného projektu v Luxemburgu (január 2010), v Ríme (február 2010), v Londýne (jún 2010) a Helsinkách (september 2010). Cieľom stretnutí bolo pripraviť sa na vytvorenie národného manuálu a na pilotnú štúdiu.
Pilotná štúdia bola realizovať v novembri a decembri roku 2010.
Výsledky pilotnej štúdie boli zosumarizované zo všetkých zúčastnených krajín a výsledkom boli záväzné odporúčania pre vykonanie národnej štúdie.