Veda a výskum vo VZ a RÚVZ BB - RUVZBB
Veda a výskum vo verejnom zdravotníctve a na RÚVZ BB
Veda a výskum vo verejnom zdravotníctve predstavujú kľúčové oblasti, ktoré umožňujú neustále zlepšovanie zdravotných výsledkov a efektívnosť zdravotných intervencií na celosvetovej úrovni. Tieto oblasti zahŕňajú široké spektrum disciplín, vrátane epidemiológie, bioštatistiky, environmentálneho zdravia, sociálnej medicíny a behaviorálneho zdravia. Hlavným cieľom je zlepšenie zdravotnej starostlivosti a prevencie chorôb prostredníctvom vedecky podložených dát a stratégií.
Orgány verejného zdravotníctva majú nezastupiteľné miesto pri identifikácii hlavných problémov v súvislosti s problematikou verejného zdravia, určujú stratégie efektívneho riešenia týchto problémov, navrhujú a realizujú účinné intervenčné opatrenia a hodnotia a interpretujú dosiahnuté výsledky.
Integrálnou súčasťou práce ÚVZ SR a vybraných RÚVZ je a malo by byť v primeranej miere vykonávanie vedy a výskumu podľa § 5 ods. 4 písm. b) a § 6 ods. 3 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane a podpore verejného zdravia, prípadne ustanovenia § 26a ods. 11 zákona č. 172/2005 Z. z. o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja a o doplnení zákona č. 575/2001 o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov.
Vedecko-výskumná aktivita a publikačná aktivita sa pochopiteľne väčšinou spája s verejnozdravotníckou problematikou (v minulosti problematika hygieny, epidemiológie a mikrobiológie). Získanie osvedčenia umožňujúceho vykonávanie vedy a výskumu je potrebné dokladovať nasledovnými ukazovateľmi. Takéto osvedčenie vydáva Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Hodnotia sa nasledovné ukazovatele:
- realizované inovácie, inovácie ako dôsledok výskumno-vývojového procesu,
- ciele inovácií produktov a procesov,
- ciele organizačných inovácií,
- ciele marketingových inovácií,
- vybrané ekonomické ukazovatele v sledovanom roku,
- štruktúra výskumných a vývojových činností (Full Time Equivalent),
- štruktúra výskumných a vývojových činností fyzické osoby,
- štruktúra výskumných a vývojových činností – zahraničná spolupráca,
- vecné zameranie výskumnej a vývojovej činnosti – (Full Time Equivalent),
- vecné zameranie výskumnej a vývojovej činnosti – fyzické osoby,
- vecné zameranie zamestnancov vo výskume a vývoji – medzinárodná spolupráca,
- úroveň laboratórneho vybavenia,
- štruktúra realizačných výstupov výskumu a vývoja,
- publikácie, citácie, patenty,
- členstvo v medzinárodnej vládnej alebo mimovládnej organizácii v oblasti vedy a techniky,
- medzinárodné vedecko-technické kontakty a spolupráca,
- identifikácia projektov VV riešených v rámci medzinárodných vedecko-technických kontaktov,
- finančné prostriedky na riešenie medzinárodných úloh vedy a výskumu (V a T),
- odborné pobyty v zahraničí – dĺžka pobytu a skupina odborov vedy a techniky ( V a T),
- odborné pobyty v zahraničí – krajiny pobytu,
- odborné pobyty zo zahraničia – dĺžka pobytu a skupina odborov vedy a techniky (V a T),
- odborné pobyty zo zahraničia – krajiny pôvodu.
Splnenie týchto požiadaviek nie je ľahké, jednoduché a ani lacné, a hlavne plnenie týchto požiadaviek je behom na dlhé trate. Zatiaľ sa to vo verejnom zdravotníctve podarilo len Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RUVZ BB) a Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a preto tieto dva úrady sa zatiaľ ako jediné úrady verejného zdravotníctva môžu uchádzať o získanie projektov vedy a výskumu poskytované autoritami v Slovenskej republike.
RÚVZ BB má Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj č. 2024/13885:2-E1230 (pdf, 142 kB) vydané 17.07.2024 s platnosťou 6 rokov. V roku 2018 získal Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj č. 2018/10681-2-26CO a v roku 2012 Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj č. 2012-12740/35069:1-11-MŠVVaŠ.
Paradoxne, zahraničným inštitúciám stačila informácia o našej odbornej a vedeckej činnosti a stávali sme sa riešiteľmi, spoluriešiteľmi či spolupracovníkmi pri riešení častokrát hojne finančne dotovanými projektami, na základe čoho sme si vylepšili prístrojové vybavenie a aj vozový park.
Grantová činnosť (projekty) umožňuje pracovníkom realizovať sa v inej ako kontrolnej alebo bežnej diagnostickej činnosti a získať ocenenie pre seba alebo organizáciu, čo je takmer vždy sprevádzané zlepšením prístrojového vybavenia, ktoré v budúcnosti pomôže zvýšeniu kreditu RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici.
Aktívna účasť pracovníkov RÚVZ BB na riešení domácich a zahraničných projektoch
Významné miesto v činnosti RÚVZ BB zaujíma aktívna účasť na domácich a aj medzinárodne riešených projektoch zameraných na dôležité otázky zdravia obyvateľstva. Skúsenosti a poznatky získané pri plnení týchto projektov sú bohato zúročované v prevencii, ochrane a podpore zdravia obyvateľstva a transformovali sa aj do opatrení obsiahnutých v súčasnej legislatíve verejného zdravotníctva na Slovensku. Zapojenie sa do riešenia medzinárodných projektov znamenalo nadviazanie spolupráce so špičkovými vedeckými, akademickými a vládnymi inštitúciami verejného zdravotníctva najmä zo štátov Európskej únie a USA. Intenzívna práca na týchto projektoch umožnila prístup k najnovším vedeckým poznatkom a znamenala zavedenie moderných postupov vedeckej a výskumnej práce v podobe analytických a intervenčných epidemiologických štúdií, toxikologických expozičných pozorovaní, terénnych a laboratórnych meraní, uplatňovania metód hodnotenia zdravotných rizík a celkového hodnotenia dopadov na zdravie. Zvýšila sa odborná kapacita zamestnancov aj materiálne vybavenie, čo umožnilo ďalší rozvoj odbornej práce a zvýšilo odborný kredit našej inštitúcie. Úspešne sa rozvinula aj spolupráca s domácimi zdravotníckymi aj nezdravotníckymi inštitúciami.
Po roku 1989 bolo prioritným záujmom objektívne zhodnotiť stav zdravia vo vzťahu k znečisteniu životného a pracovného prostredia škodlivými faktormi pre zdravie. Postupne sa skúmanie zameralo na všetky skupiny determinantov zdravia vrátane spôsobu života a rizikových faktorov životného štýlu, environmentálnych a pracovných záťaží, genetických faktorov, sociálnych a psychologických aspektov. Nadviazalo sa na dlhodobú tradíciu bývalého Krajskej hygienickej stanice a Okresnej hygienickej stanice v Banskej Bystrici študovať a riešiť zdravotné riziká v znečistených oblastiach stredného Slovenska. Osobitné úsilie bolo a je venované vplyvom na zdravie detí. Viacero štúdií sa venovalo problematike prevencie najčastejšie sa vyskytujúcich neinfekčných ochorení v populácii s dôrazom na prevenciu ochorení srdca a ciev a na prevenciu nádorových ochorení, a to najmä nádorov pľúc, nádorov v oblasti hlavy a krku, nádorov obličiek, močového mechúra a nádorov pankreasu. Toxikologické hľadiská sú obsiahnuté vo viacerých epidemiologických štúdiách zameraných na zdravotné riziká pracujúcej populácie a jednotlivých skupín obyvateľstva. Spektrum aktivít sa rozrastá v oblasti intervenčných štúdií a priamo sa uplatňuje v podobe individuálneho aj skupinového poradenstva pre obyvateľov.
Významným prínosom pre získavanie projektov boli aktivity zo strany doc. MUDr. Eleonóry Fabiánovej, PhD., ktorá vyvíjala úsilie pri ich získavaní. Odrazom úspešne riešených projektov je jej následná publikačná činnosť a mnohých spolupracovníkov, ktorí sa na riešení projektov podieľali. Docentka Eleonóra Fabiánová na základe výsledkov svojej publikačnej činnosti dosiahla Hirschov index: 70.
RÚVZ BB splnil podmienky pre vydanie certifikátu už trikrát, a to v roku 2012, 2018 a v roku 2024. Publikačná, prednášková ako aj grantová aktivita vytvára predpoklady, že aj v roku 2030 bude RÚVZ BB udelené osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj.
Projekty s medzinárodnou a domácou účasťou riešené na RÚVZ BB od roku 1992 až do roku 2024
Veda a výskum vo verejnom zdravotníctve sú zásadné pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti a zdravotných výsledkov na individuálnej aj populáciách úrovni. Pripravenosť na budúce výzvy, ako sú nové infekčné choroby, zmeny životného prostredia a sociálne nerovnosti, vyžaduje neustále inovácie a adaptáciu v rámci tejto disciplíny.
RÚVZ BB má všetky predpoklady, aby aj v budúcnosti vykonával vedu a výskum a spolupracoval s domácimi a zahraničnými inštitúciami na tejto dôležitej súčasti verejného zdravotníctva, o čom svedčí jeho publikačná, prednášková činnosť a účasť na riešení domácich a zahraničných projektoch a v neposlednom rade pedagogická činnosť vybraných pracovníkov RÚVZ BB.
„Ľudská pamäť je ako sito. Zachytáva veľké a dôležité udalosti v lepšej úprave a malé, často drobné „zbytočné“ javy prepadávajú a odmyje ich čas.“ Ján Štefanovič
prof. MUDr. Cyril Klement, CSc.