Záznam z Konzultačného dňa NRC 2021

ZÁZNAM zo spoločného Konzultačného dňa národných referenčných centier:

  • Národné referenčné centrum pre expozičné testy xenobiotík (NRC pre ETX, ÚVZ SR)
  • Národné referenčné centrum pre laboratórnu diagnostiku v oblasti ľudského biomonitoringu (NRC pre HMB, RÚVZ BB)

Miesto konania: on-line

Dátum konania: 8.12.2021

Prítomní: 43 online účastníkov

Spoločný Konzultačný deň otvorili a účastníkov uvítali RNDr. Iveta Drastichová (NRC pre ETX) a Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH (NRC pre HBM). Konzultačný deň moderovala RNDr. Iveta Drastichová. V úvode rokovania oboznámila prítomných s programom konzultačného dňa.

  • Na úvod odznela prednáška Mgr. M. Eštokovej, PhD. (HŽP, ÚVZ SR): Biomonitoring populácie Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia, počas ktorej oboznámila účastníkov s možnosťou zavedenia preventívneho postupu HBM v Slovenskej republike na národnej úrovni, ktorý získal oficiálnu podporu na úrovni ministra zdravotníctva SR. Ďalej informovala všetkých s dizajnom implementácie navrhovaného postupu, s cieľovými skupinami a s hodnotenými toxickými látkami.
  • Nasledovala prezentácia MUDr. Ľ. Ondrejkovej, MPH (PPL, ÚVZ SR),  ktorá informovala o legislatívnych úpravách v oblasti ochrany zdravia pri práci. Posledné aktualizácie Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 236/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 355/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou chemickým faktorom pri práci v znení neskorších predpisov a Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 235/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 356/2006 Z. z. o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci v znení neskorších predpisov reflektovali na novely smerníc EÚ stanovujúcich limity expozície pri práci karcinogénnymi a chemickými faktormi. 
  • Potom RNDr. Dagmar Gajdošova a RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. (NRC pre GT, RÚVZ KE) predniesli prezentáciu  o genetickej toxikológii a nových prístupoch v roku 2021, ktorá bola zameraná na zisťovanie chromozómových aberácií a vplyvoch rôznych potencionálne karcinogénnych faktorov vo vzťahu k ľudskému zdraviu. Hovorili aj o  poradni genetickej toxikológie, ktorá rieši problematiku rizika alebo vzniku rakoviny u jednotlivcov.
  • RNDr. Janka Ráczová, PhD. (NRC pre ETX, ÚVZ SR)  predniesla prezentáciu: “Stanovenie metabolitov organických rozpúšťadiel v moči u zamestnancov automobilového priemyslu metódou HPLC“, ktorou informovala prítomných o hodnotení pracovnej expozície toluénu a styrénu stanovením kyseliny fenylglyoxylovej, kyseliny mandľovej, kyseliny hipurovej a kyselín 2,3,4-metylhipurových v moči, biologická medzná hodnota nebola prekročená u žiadneho zamestnanca.
  • Výsledky projektu „Analýza 1-hydroxypyrénu v moči pre  monitorovanie zaťaženia detskej a dospelej populácie polyaromatickými uhľovodíkmi v životnom prostredí regiónu Banská Bystrica” prezentovala Mgr. Eva Krčmová, (NRC pre HMB, RÚVZ BB). Cieľom projektu bolo zistiť expozíciu detskej populácie vo veku 6 – 11 rokov a ich matiek z mesta Banská Bystrica a z obcí Hrochoť a Ľubietová analýzou 1-hydroxypyrénu v moči.
  • Činnosť NRC pre laboratórnu diagnostiku v oblasti ľudského biomonitoringu za rok 2020 a 2021 prezentovala Ing. Daniela Borošová, PhD., MPH (NRC pre HMB, RÚVZ BB), pričom informovala o personálnom obsadení NRC, o akreditovaných skúškach NRC pre HBM, aj o pripravovanom projekte „Biomonitoring populácie Slovenskej republiky toxickým látkam z prostredia“.
  • RNDr. Iveta Drastichová (NRC pre ETX, ÚVZ SR) prezentovala činnosť NRC pre expozičné testy xenobiotík za roky 2020 a 2021 a dotkla sa aj čiastkových výsledkov projektu úradov verejného zdravotníctva: 7.6. „Biomonitoring ťažkých kovov v pracovnom a životnom prostredí“, účasti na medzinárodnej MPS, spolupráci s lekármi a PZS. RNDr. Drastichová hovorila aj o téme organizovania MPS v rámci úradov verejného zdravotníctva, ktoré doteraz pripravovalo pracovisko NRC pre ETX. Konštatovala, že MPS v roku 2021 je posledná, ktoré NRC organizuje a v budúcnosti sa budú musieť jednotlivé pracoviská prihlásiť na MPS na zahraničných akreditovaných pracoviskách napr. G-EQUAS, Nemecko. 
  • Na záver Iveta Tilingerová (NRC pre ETX, ÚVZ SR) informovala o organizácii a realizácii MPS-BET-1/2021: Stanovenie kreatinínu a kyseliny hippurovej v moči, ktoré pripravilo NRC pre ETX. Vzorky moču aj s podrobnými inštrukciami boli prihláseným účastníkom odovzdané 9.12.2021. Na MPS sa prihlásili  laboratóriá zo 4 RÚVZ.
  • Účastníkom konzultačného dňa boli doručené potvrdenia o účasti s odpovedajúcimi kreditmi.

Na konzultačnom dni boli prijaté závery:

  1. Stanoviť kyselinu hipurovú a kreatinín v moči (vzorky moču v dvoch koncentračných hladinách) - medzilaboratórne porovnávacie skúšanie MPS-BET-1/21. Výsledky stanovenia zaslať na ÚVZ SR – Ing. Zuzana Hanzlíková, manažér kvality OOFŽP.
    Termín: 30.01.2022
    Zodpovední: zástupcovia zúčastnených laboratórií
  2. Vyhodnotiť medzilaboratórny porovnávací test MPS-BET-1/21. Vyhodnotenie zaslať zúčastneným laboratóriám.
    Termín: 30.03.2022
    Zodpovedná: RNDr. Iveta Drastichová
  3. Pripraviť spoločný konzultačný deň NRC pre expozičné testy xenobiotík a NRC pre laboratórnu diagnostiku v oblasti ľudského biomonitoringu v roku 2022, ktorý pripraví NRC pre HBM na RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici
    Termín: 2. polrok 2022
    Zodpovedné: Ing. Borošová, PhD., MPH, RNDr. Iveta Drastichová

Zapísala: RNDr. Iveta Drastichová, vedúca NRC pre expozičné testy xenobiotík, ÚVZ SR

Bratislava, 5.1.2022