ZDZR - RUVZBB
Zdravé deti v zdravých rodinách
Projekt primárna prevencia aterosklerózy v detskom veku (PPAvDV/ZDvZR)
Projekt Primárna prevencia aterosklerózy v detskom veku je svojou podstatou projektom Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré vychádzalo z reálneho zistenia vysokej úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia v populácii na Slovensku, s určitou variabilitou v jednotlivých krajoch SR.
Cieľ projektu PPAvDV/ZDvZR
Včas zachytiť detských pacientov s dislipoproteinémiami a inými rizikami vzniku včasnej aterosklerózy a zároveň znížiť výskyt klinických komplikácií aterosklerózy
Metodika projektu PPAvDV/ZDvZR
Metodiku a dizajn štúdie navrhli epidemiológovia prípravného odborného tímu v spolupráci s odborníkmi v oblasti pediatrie. Metodika projektu bola zameraná na biochemické vyšetrenie hladiny celkového cholesterolu, údaje o zdravotnom stave a rodinnej anamnéze dieťaťa. Priebežne boli realizované odbery krvi na ambulancii vybratých pediatrov a súčasne vyplňované dva druhy formulárov: 1. skríningový formulár 2. dotazník
Výber populácie
Štúdia bola navrhnutá ako multicentrická a predpokladala účasť vybratej populačnej vzorky rozdelenej proporcionálne v rámci všetkých krajov tak, aby predstavovala reprezentatívny súbor na úrovni kraja a celého Slovenska. Kritériá pre zaradenie detí do štúdie boli nasledovné:
- Vek 11 a 17 rokov dovŕšený v roku štúdie
- Všetky deti vybratého lekára v týchto dvoch vekových kategóriách
Veľkosť reprezentatívneho súboru bola určená v rámci kraja a predstavovala 3 000 detí (2000 z 11-ročných a 1000 zo 17- ročných) s primeraným zastúpením mestskej a vidieckej populácie. Predpokladaná veľkosť celého súboru v rámci SR bola 24 000 detí. Zber údajov sa uskutočňoval počas celého roka v ambulanciách vybraných pediatrov. Deti boli pozývané na základe dopredu pripravených zoznamov, najneskôr mesiac po dovŕšení sledovaného veku.
Výsledky
1. Vyhodnotenie skríningu a reskríningu TCH
V rámci celej populačnej vzorky sa na 1. skríningu cholesterolu zúčastnilo 22 056 detí obidvoch vekových kategórií. Z tohoto počtu bolo 13 766 detí vo veku 11 rokov a 8 290 detí vo veku 17 rokov. Ak použijeme rozdelenie populácie podľa pohlavia – počty boli nasledovné: na štúdii participovalo 11 120 chlapcov a 10 936 dievčat. Pre posúdenie rizikovej hladiny TCH sme použili referenčnú hodnotu 4,85 mmol/l pre obidve vekové kategórie a pohlavia. Najnižšia akceptovateľná hodnota bola stanovená hodnota 2,85 mmol/l. Zistili sme, že prevalencia rizikového cholesterolu bola vyššia u 11-ročných dievčat (24,3 %) pričom u chlapcov rovnakej vekovej kategórie bola 23,4 %. Aj v populácii 17-ročných detí sme zistili, že u dievčat je prevalencia rizikového TCH signifikatne vyššia (18,5 %) ako u chlapcov (8,7 %). Rozdiely v priemernej hodnote podľa veku a pohlavia neboli u 11-ročných signifikantné (chlapci 4,38 mmol/l, dievčatá 4,40 mmol/l); u 17-ročných bol rozdiel signifikantný v prospech chlapcov (chlapci 3,90 mmol/l; dievčatá 4,24 mmol/l; p < 0,001 ). V prvom skríningu malo vysoko rizikovú hodnotu TCH (> 6,5 mmol/l) 0,54 % detí.
Reskríning u rizikových deti bol uskutočnený 6 mesiacov po prvom skríningu a mal byť vykonaný u všetkých detí, ktoré mali rizikovú hladinu TCH t. j. vyššiu ako 4,85 mmol/l alebo nižšiu ako 2,85 mmol/l. U niektorých detí sme zistili, že hladina TCH sa znížila, však u 2,5 % detí bola zistená opakovane hodnota vysoko riziková hodnota (> 6,5mmol/l). Zistili sme ďalej signifikantné rozdiely v priemernej hodnote v skríningu a reskríningu (skríning – 5,26 mmol/l; reskríning – 4,98 mmol/l; p < 0,001) a tiež, že 59,9 % respondentov malo rizikový reskríning.
2. Vyhodnotenie ďalších vybratých ukazovateľov zdravotného stavu – TK, BMI, doba dojčenia, rodinná anamnéza, miesto bydliska, fenotyp
Metodika merania tlaku krvi v reprezentatívnom súbore detí obsahovala požiadavku 3 meraní TK, pričom za účelom analýz sme použili priemernú hodnotu z troch meraní. Zistili sme, že u 11-ročných dievčat bola priemerná hodnota systolického tlaku krvi 106,41 mm/Hg, u chlapcov 107,02 mm/Hg; u 17-ročných dievčat bola priemerná hodnota systolického tlaku krvi 113,36 mm/Hg, u chlapcov 118,82 mm/Hg. Priemerné hodnoty diastolického tlaku boli nasledovné: 11-ročné dievčatá – 65,45 mm/Hg; chlapci – 65,93 mm/Hg; 17-ročné dievčatá 70,91 mm/Hg; 17 roční chlapci – 73,44 mm/Hg.
Pri hodnotení BMI sme zistili, že 5 % detí z celej populačnej vzorky má rizikovú hodnotu. Pri hodnotení BMI podľa veku a pohlavia sme zistili, že v rizikovom pásme sa nachádza 5,03 % dievčat a 4,95 % chlapcov vo veku 11 rokov a 5 % dievčat a 5,12 % chlapcov vo veku 17 rokov. Údaje o dĺžke dojčenia poukazujú na to, že 59,9 % detí bolo dojčených 1-12 týždňov pričom 5,52 % detí nebolo vôbec dojčených a 7,25 % detí bolo dojčených viac ako 9 mesiacov. Vzťahové analýzy poukazujú na vplyv dojčenia na výšku TCH iba v skupine 17-ročných chlapcov.
Vplyv pozitívnej rodinnej anamnézy rodičov a starých rodičov bol viditeľný a potvrdený signifikantným rozdielom v hladine TCH u detí iba v prípade obezity u rodičov u 11-ročných chlapcov (p = 0,002).
Signifikantné rozdiely v hladine TCH medzi populáciou detí žijúcou v meste a na vidieku (p < 0,001) poukazujú na odlišný spôsob života a iné vplyvy, ktoré budú predmetom skúmania v budúcnosti.
Celú populačnú vzorku detí sme rozdelili na populáciu majoritnú a minoritnú pričom sme zistili, že deti rómskeho fenotypu majú signifikantne nižšiu hodnotu TCH ako ostatné deti
3. Vyhodnotenie dotazníka a analýzy vzťahov
Deskriptívna analýza dotazníkových údajov je súčasťou krajských i celoslovenských analýz. Údaje z dotazníka sú zvlášť hodnotné z hľadiska ich vzťahu k rizikovej hodnote TCH – z hľadiska skúmania vzťahov a príčin. Na základe zistenia signifikantného rozdielu medzi prevalenciou rizikového cholesterolu u 17-ročných dievčat a 17-ročných chlapcov, skúmaním dotazníkových údajov sme zistili, že dievčatá sa menej venujú pohybovej aktivite a majú v menšej miere pocit zdravia ako chlapci.
Výskyt viacerých rizikových faktorov súčasne určuje stupeň globálneho rizika a tým aj mieru ohrozenia jedinca. Tieto poznatky zo štúdií vykonaných na dospelej populácii sú užitočné i vo výskume vykonanom na detskej populácii.
Multifaktoriálna analýza, ktorú sme použili v našej štúdii, použitím metódy logistickej regresie, poukazuje na vplyv prostredia (miesto bydliska – mesto/vidiek) na prevalenciu rizikového cholesterolu (OR = 0,79; CI, 0,73 – 0,86; p < 0,0000 t. j. študovaná populácia žijúca na vidieku mala signifikantne vyššiu prevalenciu rizikového cholesterolu – 21 % v porovnaní s populáciu mestskou, ktorá mala prevalenciu rizikového TCH 19,05 %). Zistili sme aj existujúci vzťah medzi prevalenciou rizikového cholesterolu a hodnotou BMI, aj po adjustovaní na vplyv veku a pohlavia. Vplyv tohto ukazovateľa obezity sa dá vyjadriť ako OR nárastu prevalencie rizikového cholesterolu na jednotku nárastu BMI, toto OR bolo vypočítané ako 1,06 (s 95%-ným CI 1,05 – 1,07). Iným vyjadrením môže byť vplyv prevalencie rizikového BMI na prevalenciu rizikového cholesterolu – tento vzťah vyjadrený ako OR bol 1,79 (s 95%-ným CI 1,56 – 2,10), aj po adjustovaní na vplyv veku a pohlavia.
Celkový cholesterol podľa veku (OR = 0,50; CI, 0,46 – 4,54; p<0,0000), podľa pohlavia (OR = 0,76; CI, 0,70 – 0,81; p < 0,0000) podľa BMI (OR = 1,79; CI, 1,56 – 2,10; p < 0,0000).
Pri zisťovaní frekvencie súčasného výskytu 3 rizikových faktorov – hypertenzia, dyslipidémia, obezita sme zistili, že u 0,17 % dievčat a 0,15 % chlapcov sa vyskytuje uvedená trojkombinácia RF. Pri skúmaní trojkombinácie RF podľa veku sme zistili, že u 0,20 % 11-ročných dievčat a 0,20 % chlapcov ako aj u 0,10 % 17-ročných dievčat a 0,08 % chlapcov sa vyskytuje súčasný výskyt troch spomenutých RF.
Pri skúmaní vplyvu dojčenia na priemernú hodnotu BMI sa tento nepotvrdil ani v jednej vekovej kategórii a ani v jednej kategórii podľa dĺžky dojčenia. Naopak, vplyv dojčenia na priemernú hodnotu TCH sa potvrdil u skupiny 17-ročných chlapcov, ktorí boli dojčení viac ako 9 mesiacov. Vyššie uvedení 17-roční chlapci mali priemernú hodnotu TCH 3,76 mmol/l a 17-roční chlapci, ktorí neboli dojčení mali priemernú hodnotu TCH 3,92 mmol/l. Tento rozdiel v priemerných hodnotách sa potvrdil ako štatisticky významný p = 0,012.
Väčšinu výsledkov, ktoré sme popísali sa týka populácie majoritného etnika. Detailnejšie analýzy týkajúce sa minoritného etnika a novo navrhnuté vzťahové analýzy budú realizované v krátkej budúcnosti odborným riešiteľským tímom tak, aby boli použiteľné v praktickom individuálnom pláne intervencie u rizikových detí. Na základe skúseností z plodnej spolupráce odborníkov v oblasti pediatrie a epidemiológov, vychádza spoločný zámer, skvalitniť preventívne postupy a prístupy v rámci celo populačnej stratégie intervencie a tiež stratégie vysoko rizikových individuí.