Informácie s cieľom podpory zdravia

Späť Kozmetika musí byť synonymom nielen krásy, ale i zdravia

Keď v minulosti dávni alchymisti chceli objaviť kameň mudrcov, poháňala ich túžba po objavovaní a experimentovaní. V každom človeku je kúsok alchymistu a túžba po niečom novom a určitým spôsobom i zaujímavom. A možno aj preto ľudia od dávnych čias vyrábali rôzne extrakty, mastičky a výluhy, varili mydlá, izolovali farbivá a používali ich k skrášľovaniu tela. V súčasnej dobe takýmto produktom hovoríme kozmetické výrobky. Podľa istej definície  sú to látky alebo zmesi určené na použitie pre vonkajšie časti ľudského tela (pokožku, vlasový systém, nechty, pery a vonkajšie pohlavné orgány), pre zuby a sliznicu ústnej dutiny s cieľom výhradne alebo prevažne očistiť, parfumovať, meniť ich vzhľad, chrániť ich, udržiavať ich v dobrom stave alebo korigovať ľudské pachy. Pri bežnom alebo rozumne predvídateľnom používaní musia byť v súlade s prezentáciou, označením na obale alebo návodom na použitie a nesmú poškodiť zdravie spotrebiteľa. Zároveň kozmetické výrobky nesmú mať funkciu liečiv, nesmú liečiť. 

Kozmetické výrobky alebo kozmetika sa delia do viacerých skupín podľa rôznych kritérií, napr. podľa funkcie: na hygienické, ochranné, regeneračné, dekoratívne a vonné. Nakoľko kozmetické výrobky používajú ľudia a nesmú poškodzovať ich zdravie, sú v Slovenskej republike  a  na nadnárodnej úrovni vypracované predpisy, nariadenia a systémy, ktoré sú podkladmi pre kontrolu kozmetických výrobkov. Jedným z orgánov dohľadu nad trhom v rámci SR sú orgány na ochranu verejného zdravia a to Úrad verejného zdravotníctva SR a na regionálnej úrovni jeho regionálne úrady (RÚVZ). Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci v rámci oddelenia hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov vykonáva dohľad nad trhom u výrobcov kozmetiky, nad predajom, distribúciou a internetovým predajom.

Pracovisko oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia vykonáva dozor nad výrobkami pre profesionálov v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo. V oblasti dohľadu nad trhom vykonáva štátny zdravotný dozor pri uvádzaní do užívania prevádzok, v ktorých sa manipuluje s kozmetikou, tiež vykonáva dozor zameraný na prevádzkovú hygienu priestorov, skladovanie a označovanie výrobkov. Odborní zamestnanci uvedených oddelení RÚVZ so sídlom v Čadci riešia aj podnety od spotrebiteľov a kontrolujú nebezpečné výrobky, ktoré sa vyskytujú v distribučnej sieti a sú hlásené rýchlym výstražným systémom RAPEX. V nadväznosti na usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR - hlavného hygienika je kontrolovaná u výrobcov správna výrobná prax a informačná zložka výrobkov. V ročnom pláne dozoru sú stanovené aj cielené sledovania,  a to hlavne odber vzoriek kozmetických výrobkov za účelom laboratórnych analýz.

V rámci cielených sledovaní sa vyšetrujú vzorky kozmetických výrobkov v akreditovaných laboratóriách RÚVZ v Bratislave, RÚVZ v Poprade a RÚVZ v Žiline, ktoré je zároveň Národným referenčným centrom pre kozmetické výrobky pre SR. Každé cielené sledovanie je zamerané na určitú skupinu výrobkov s cieľom stanovenia napr. mikrobiologickej čistoty, mikrobiologickej stability a chemických ukazovateľov, a to hlavne na dôkaz zakázaných látok - nepovolené farbivá, konzervačné látky, na obsah látok v kozmetike, avšak povolených s obmedzeniami - konzervačné látky, vonné látky a prítomnosť a obsah pridávaných látok - vitamíny, CBD. Odoberané vzorky sú kontrolované i pre správnosť označenia,  prípadne kvôli kontrole uvádzania tvrdení na obale. Základom pre činnosť orgánov verejného zdravotníctva je zákon na ochranu verejného zdravia č. 355/2007 Z. z. a Nariadenie (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Okrem týchto predpisov súvisí s činnosťou i nariadenie, ktorým sa ustanovujú kritériá na odôvodnenie tvrdení používaných v súvislosti s kozmetickými výrobkami. Ďalej ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa a zákona o reklame a mnoho ďalších. 

V neposlednom rade platia kritériá aj pre výrobcov kozmetických výrobkov s normou na správnu výrobnú prax. V dnešnej internetovej dobe sa rýchlosť podávaných informácií šíri najmä informačnými systémami, a tak to je i v súvislosti s kozmetickými výrobkami. Všetky zodpovedné osoby, ktoré uvádzajú kozmetické výrobky   na trh v EÚ, majú k dispozícii portál CPNP, ktorý slúži na oznamovanie kozmetických výrobkov  s cieľom sústrediť o výrobkoch všetky údaje. ICSMS je informačný a komunikačný systém pre dohľad nad trhom a je určený pre kontrolné orgány, výrobcov a dovozcov kozmetiky. Systém spoločenstva na rýchlu výmenu informácií v súvislosti s výrobkami, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, sa nazýva RAPEX (Rapid Alert System for Non- Food Consumer).

V nadväznosti na tento systém je Úradom verejného zdravotníctva SR so sídlom v Bratislave informovaná i verejnosť o hlásených nebezpečných výrobkoch. Hlásené výrobky kontrolujú príslušné orgány na ochranu verejného zdravia v distribučnej sieti. S cieľom ochrany verejného zdravia sú v prípade ich zistenia okamžite ukladané opatrenia na ich stiahnutie. V rámci interných systémov sú k dispozícii informačné systémy úradov verejného zdravotníctva. V predajniach i v ponuke internetových obchodov sa nachádza na trhu obrovské množstvo kozmetických výrobkov.

Na základe skúseností z dohľadu nad trhom je možné zhodnotiť, že výrobcovia majú naozaj túžbu hľadať stále niečo nové, stále experimentovať a hľadať ten legendárny ,,kameň mudrcov“,  čím sa na trhu objavujú stále nové výrobky a to s rôznym použitím. Spotrebitelia čoraz častejšie žiadajú výrobky bez pridaných chemicky vyrobených zložiek – bez parabénov, farbív a teda viac  vyhľadávajú výrobky na prírodnej báze. Pri všetkých typoch výrobkov je prioritou ich bezpečnosť bez negatívneho vplyvu na zdravie, rovnako ich účinnosť. A práve dohľad nad zabezpečením týchto ukazovateľov vykonávajú orgány verejného zdravotníctva.

 

Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH,MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

(Zdroj: https://www.uvzsr.sk/web/uvz)