Odbor objektivizácie faktorov životných podmienok - RUVZKE
Odbor objektivizácie faktorov životných podmienok (OOFŽP)
Zabezpečuje kvalitatívne a kvantitatívne skúšanie chemických, mikrobiologických, biologických a fyzikálnych vlastností životného a pracovného prostredia. Jeho úlohou je objektivizovať tie faktory, ktoré môžu mať škodlivý účinok na zdravie a tiež faktory, ktorých prítomnosť v prostredí zdraviu človeka prospieva. Laboratórne analýzy sú súčasťou úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru vo všetkých oblastiach verejného zdravotníctva pri kontrole pitných vôd, vôd na kúpanie, vnútorného prostredia budov, pracovného ovzdušia, pri kontrole potravín, pri sledovaní škodlivín alebo ich metabolitov v biologickom materiáli zamestnancov a bežnej populácie exponovaných chemickými a karcinogénnymi látkami. Pracovisko objektivizuje akustické hladiny zvuku, elektromagnetické žiarenie, osvetlenie, vibrácie a tepelno-vlhkostné podmienky vnútorného a pracovného prostredia. Odborné zameranie činnosti laboratórií vyplýva zo schválených koncepcií vedných odborov vo verejnom zdravotníctve v oblasti chemických analýz, biológie životného prostredia, mikrobiológie životného prostredia a fyzikálnych faktorov.
Pracoviská dlhodobo plnia úlohy Programov a projektov verejného zdravotníctva.
Odbor OFŽP sa člení na :
- odd. chemických a fyzikálnych faktorov (OCHFA)
- odd. mikrobiológie životného prostredia (OMŽP)
Pri odbore pracujú aj Národné referenčné centrá (NRC):
- NRC pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie
- NRC pre listeriózy
- NRC pre koagulázopozitívne stafylokoky a ich toxíny
Oddelenie chemických a fyzikálnych analýz
Predmetom činnosti OCHFA je chemická a fyzikálna analýza zložiek životného a pracovného prostredia. Vyšetrujú sa vzorky vôd (pitné vody, vody určené na kúpanie, prírodné a umelé kúpaliská), potraviny a výživové doplnky. Oddelenie vykonáva odber vzoriek pracovného ovzdušia, vnútorného ovzdušia budov, vzoriek životného prostredia priamo v teréne a následnú analýzu týchto vzoriek ako aj odber a analýzu vzoriek biologických expozičných testov. Využívajú sa na to klasické analytické metódy, fotokolorimetrické, elektochemické ako aj inštrumentálne analytické metódy ako je atómová absorpčná spektrometria, plynová chromatografia a kvapalinová chromatografia.
Súčasťou činnosti oddelenia je aj meranie a hodnotenie fyzikálnych faktorov v životnom a pracovnom prostredí ako je zvuk, elektromagnetické žiarenie, osvetlenie, vibrácie, UV žiarenie, mikroklimatické podmienky a genotoxických rizikových faktorov, ktoré odrážajú záťaž organizmu človeka zložkami životného a pracovného prostredia. K príslušným problematikám sa vypracovávajú odborné stanoviská v súlade s platným právnym poriadkom.
Výsledky skúšok oddelenia slúžia ako podklady jednotlivým odborom úradu pre potreby výkonu štátneho zdravotného dozoru, sledovanie kvality životného a pracovného prostredia a zdravotného stavu obyvateľstva, podklady pre certifikáciu a posudzovanie vzoriek vykonávaných za úhradu. Oddelenie sa podieľa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov.
Národné referenčné centrum pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie
zriadené opatrením MZ SR, zabezpečuje objektivizáciu a monitorovanie biologických účinkov genotoxických rizikových faktorov v životnom a pracovnom prostredí, v požívatinách a predmetoch bežného používania, vykonáva včasnú diagnostiku reverzibilných genetických poškodení u exponovaných skupín populácie. Národné referenčné centrum zabezpečuje špecializovanú primárnu prevenciu onkologických ochorení a poškodení genofondu populácie. Vykonáva vyšetrenia genotoxických účinkov rôznych rizikových faktorov a vplyvov v pracovnom a životnom prostredí, výžive a životospráve. V hygienickej praxi zabezpečuje objektivizáciu rizika mutagenity, skríning a monitoring pre rizikové prevádzky, regióny, jednotlivcov či vybraté skupiny populácie. Poskytuje poradenstvo a najnovšie poznatky z tejto problematiky v rámci primárnej, sekundárnej a terciárnej prevencie rakoviny jednotlivcom, skupinám a odborným záujemcom. Organizuje podujatia s cieľom výmeny odborných skúseností v uvedenej problematike.
Oddelenie mikrobiológie životného prostredia (OMŽP)
Predmetom činnosti OMŽP je skúmanie mikroorganizmov a organizmov v jednotlivých zložkách životného prostredia, ich vzájomných vzťahov a významu pre zdravie ľudí. Predmetom skúmania sú tie organizmy, ktoré svojou prítomnosťou alebo produktmi metabolizmu ovplyvňujú hygienickú kvalitu životného prostredia s dopadom na zdravotný stav populácie. Oddelenie vypracováva objektívne podklady pre odborné terénne pracoviská o stave jednotlivých zložiek životného prostredia z hľadiska mikrobiálnej kontaminácie, za účelom redukcie, prípadne eliminácie možného zdravotného rizika a zisťovanie faktorov prenosu pri výskyte nákaz. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov.
Vykonáva biologický rozbor pitných, minerálnych vôd a vôd na kúpanie. Stanovuje prítomnosť améb vo vodách na kúpanie a vajíčok helmintov vo vodách a v pieskoch. Vykonáva biologický rozbor povrchových vôd a monitoruje výskyt peľových zŕn a spór plesní v ovzduší.
NRC pre listeriózy
zriadené opatrením MZ SR, predmetom činnosti NRC je zabezpečovať základnú a nadstavbovú diagnostiku listeriózy, odborne usmerňovať laboratórnu diagnostiku na pracoviskách klinickej mikrobiológie a v laboratóriách mikrobiológie životného prostredia, zabezpečovať surveillance listeriózy.
NRC pre koagulázopozitívne stafylokoky a ich toxíny
zriadené opatrením MZ SR, predmetom činnosti NRC je vykonávať identifikáciu koagulázopozitívnych stafylokokov, overovať schopnosť produkcie enterotoxínov, toxínu syndrómu toxického šoku a exfoliatívnych toxínov kmeňmi Stafylococcus aureus izolovaných zo vzoriek životného a pracovného prostredia a klinického materiálu, vykonávať konzultačnú činnosť. NRC vykonáva špecializované činnosti v rozsahu vymedzenom v zriaďovacej listine.