Aktuality

Späť Svetový deň diabetu: Mnoho ľudí nerozoznáva počiatočné príznaky cukrovky

Viete, ako a prečo cukrovka vzniká a ako ju liečiť? Nezvládnuté ochorenie totiž môže viesť k vážnym komplikáciám ako srdcové ochorenia, poškodenie očí, obličiek či nervov. Tieto riziká preto robia z diabetu prioritnú tému, ktorá si vyžaduje pozornosť. Každoročne 14. novembra si pripomíname Svetový deň diabetu – deň, ktorý je venovaný zvýšeniu povedomia o cukrovke, prevencii a možnostiach podpory pre tých, ktorí s týmto ochorením žijú.
Diabetes, alebo cukrovka, je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje, že telo nevie správne regulovať hladinu cukru (glukózy) v krvi. Glukóza je hlavný zdroj energie pre naše bunky, no aby sa mohla dostať do buniek, potrebuje pomoc hormónu zvaného inzulín. U ľudí s cukrovkou tento proces nefunguje správne, čo vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi.

Typy cukrovky

  • Cukrovka I. typu – telo neprodukuje inzulín. Je to tak kvôli tomu, že imunitný systém napáda a ničí bunky v pankrease, ktoré tento hormón produkujú. Je zvyčajne diagnostikovaná u detí, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Je to zriedkavý typ cukrovky, trpí ňou len 5 – 10 % pacientov.
  • Cukrovka II. typu – telo nevytvára alebo nedostatočne využíva inzulín. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, dokonca aj v detstve. Tento typ sa však vyskytuje najčastejšie u ľudí v strednom a vyššom veku, najmä kvôli nesprávnemu životnému štýlu. Trpí ňou približne 95 % pacientov.
  • Gestačná cukrovka – vyskytuje sa v tehotenstve a väčšinou zmizne po narodení dieťaťa. Súvisí s hormonálnymi zmenami v tehotenstve, ktoré znižujú schopnosť tela využívať inzulín. Ak ste v tehotenstve trpeli touto cukrovkou, je pravdepodobné, že sa u vás objaví v staršom veku. Test na tehotenskú cukrovku sa vykonáva medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva.

Smäd či rozmazané videnie

Mnoho ľudí nerozoznáva počiatočné príznaky cukrovky, tie môžu zahŕňať časté močenie, nadmerný smäd, zvýšenú únavu, zvýšená chuť do jedla, pálenie alebo brnenie končatín, rozmazané videnie či pomalé hojenie rán.
Liečba a zvládanie cukrovky sú kľúčové na to, aby sa zabránilo komplikáciám, ktoré môžu nastať pri dlhodobo zvýšenej hladine cukru, ako sú problémy so srdcom, obličkami alebo zrakom. Liečba zahŕňa kontrolu hladiny cukru v krvi, zdravú stravu, pohyb a u niektorých typov aj užívanie inzulínu či liekov. Dôležité je tiež uvedomiť si, že s cukrovkou sa dá žiť kvalitný a plnohodnotný život.

Najčastejšie komplikácie

Z dlhodobého hľadiska ide najmä o komplikácie v podobe poškodenia ciev (mozgu, očí, obličiek či srdca) a nervov (tzv. diabetická neuropatia). U diabetikov dochádza aj k ťažšiemu hojeniu rán.
Aj u liečených diabetikov môže niekedy dôjsť k rozvoju akútnych stavov súvisiacich s vysokou, alebo naopak, príliš nízkou hladinou cukru v krvi, ktoré môžu vyústiť až do závažného, život ohrozujúceho stavu s poruchou vedomia (hyper/hypoglykemická kóma).  

Liečba cukrovky

Pri cukrovke je dôležitá včasná diagnostika. Čím dlhšie pacient žije s neliečenou cukrovkou, tým náročnejšia bude liečba. V závislosti od typu cukrovky a jej závažnosti sa používajú lieky zo skupiny tzv. perorálnych antidiabetík a inzulín. Nevyhnutná je tiež úprava životosprávy, správna diéta a vhodná fyzická aktivita. Dôležité sú aj normalizácia telesnej hmotnosti a u fajčiarov skoncovanie s týmto zlozvykom.
Existuje aj stav nazývaný prediabetes, kedy je hladina cukru v krvi vyššia ako normálna, ale nie je dostatočne vysoká na to, aby bola diagnostikovaná cukrovka II. typu. Pri tomto stave nie je potrebná liečba, ale odporúča sa merať si hladinu cukru v krvi a zapisovať si tieto hodnoty, prípadne užívať výživové doplnky, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi.
Prevencia je kľúčová, najmä pri diabete typu 2, ktorý sa často vyvíja v dôsledku životného štýlu. Zdravá strava, pravidelný pohyb a udržiavanie zdravej hmotnosti môžu znížiť riziko vzniku ochorenia.

Ako môžeme podporiť životnú pohodu diabetikov?

  • Pravidelné kontroly a sebamonitorovanie: Merať si hladinu cukru v krvi a pravidelne navštevovať lekára je základom efektívnej liečby.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pohyb pomáha kontrolovať hladinu cukru a prispieva k celkovej fyzickej a psychickej pohode.
  • Zdravá výživa a stravovací plán: Jedálny lístok pre diabetikov je založený na nízkom príjme sacharidov a vysokom príjme vlákniny, čo stabilizuje hladinu cukru a poskytuje dostatok energie.
  • Dôležitosť psychickej pohody: Diabetes prináša množstvo stresu a obáv, a preto je psychická podpora, terapia alebo relaxačné techniky dôležitou súčasťou starostlivosti.