Kúpaliská a voda určená na kúpanie v spádovej oblasti RÚVZ TN za rok 2021

Legislatívne požiadavky

Legislatívne požiadavky ohľadom vody určenej na kúpanie, prírodných a umelých kúpalísk upravuje zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhláška MZ SR č. 308/2012 Z.z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku a vyhláška MZ SR č. 309/2012 Z.z. o požiadavkách na vodu určenú na kúpanie.

Definície

Voda určená na kúpanie

Voda určená na kúpanie je akákoľvek povrchová voda, ktorá je vyhlásená podľa osobitného predpisu a ktorú využíva veľký počet kúpajúcich sa a nebol pre ňu vydaný trvalý zákaz kúpania alebo trvalé odporúčanie nekúpať sa; veľký počet kúpajúcich sa posudzuje úrad verejného zdravotníctva s ohľadom najmä na vývoj z minulosti, vybudovanú infraštruktúru alebo zariadenia a opatrenia prijaté na podporu kúpania v minulosti.

Prírodné kúpalisko

Prírodné kúpalisko je vyznačená prírodná vodná plocha využívaná na kúpanie a s ňou súvisiace prevádzkové plochy a zariadenia, ktoré majú prevádzkovateľa; prírodným kúpaliskom je aj voda určená na kúpanie, ktorá má prevádzkovateľa.

Umelé kúpalisko

Umelé kúpalisko je krytá stavba alebo nekrytá stavba so súborom zariadení využívaných na kúpanie a s ním súvisiace prevádzkové plochy.

Činnosť RÚVZ Trenčín

RÚVZ Trenčín vykonáva štátny zdravotný dozor, kontrolu kvality vody určenej na kúpanie a kontrolu kvality vody na kúpaliskách vo svojej spádovej oblasti v okresoch Trenčín, Nové Mesto n/V, Myjava a Bánovce n/B:

  • počas celého kalendárneho roku v prevádzkach krytých umelých kúpalísk a krytých bazénov,
  • počas letnej kúpacej sezóny v prevádzkach letných kúpalísk a bazénov,
  • počas letnej kúpacej sezóny monitoruje kvalitu vôd určených na kúpanie a kvalitu vody vo vybraných vodných útvarov, ktoré využíva veľký počet kúpajúcich sa.

Monitorovanie vody určenej na kúpanie v roku 2021

Počas kúpacej sezóny 2021 bola monitorovaná voda určená na kúpanie (ďalej „VUK") Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom - vodný útvar vyhlásený za VUK v zmysle § 8 zákona NR SR č. 364/2004 Z. z. vodný zákon a v zmysle všeobecne záväznej vyhlášky Krajského úradu ŽP v Trenčíne č.2/2005 zo dňa 5.5.2005, ktorou sa vyhlasujú vody určené na kúpanie a určujú povrchové vody vhodné pre život a reprodukciu rýb. Touto vyhláškou boli vyhlásené odkryté podzemné vody v lokalite (vymedzená časť odkrytých povrchových vôd podľa prílohy č. 1 citovanej vyhlášky), ako vodný útvar určený na kúpanie - štrkovisko (časť) Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom . Verejnosťou boli využívané 2 pláže (Bolt a Perla). Rekreácia bola na oboch uvedených plážach neorganizovaná (väčšia návštevnosť je na pláži Bolt). Kontrolu kvality VUK v pravidelných intervaloch podľa programu monitorovania zabezpečoval správca vodnej plochy Mesto Nové Mesto nad Váhom pri pláži Bolt.

Kvalita VUK počas kúpacej sezóny 2021 vykazovala vyhovujúcu kvalitu. Počas kúpacej sezóny bolo zo štrkoviska - VUK Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom odobratá 1 vzorka pred začiatkom sezóny a 5 vzoriek v dvojtýždňových intervaloch.

Okrem VUK Zelená voda Nové Mesto nad Váhom sa v spádovom území RÚVZ Trenčín nenachádzajú ďalšie lokality s VUK, ani prírodné kúpaliská.

Monitorovanie iných vodných útvarov

V rámci štátneho zdravotného dozoru boli počas kúpacej sezóna 2021 vykonávané aj odbery povrchových vôd na iných vodných útvaroch, ktoré boli navštevované a využívané väčším počtom obyvateľov na kúpanie. Na všetkých takýchto lokalitách je kúpanie na vlastné riziko.

Vzorky boli odobraté na lokalitách – vodných útvaroch :

  • Dubník – Stará Turá – vodná nádrž zachytáva vodu z okolitých vodných tokov, v súčasnosti využívaná na rybolov. V okolí sa nachádza niekoľko rekreačných objektov (v minulosti podnikové chaty), autokemping. Technické vybavenie a zázemie pre návštevníkov je bez rozvoja.
  • Horná Streda – štrkovisko, vodná plocha vytvorená po ťažbe štrku pri stavbe diaľnice, využívaná na rybolov. Zariadenia na osobnú hygienu sa nachádzajú iba pri bufetoch prevádzkovaných vedľa štrkoviska, ktoré návštevníci využívajú a o ich údržbu a upratovanie sa starajú prevádzkovatelia jednotlivých bufetov.
  • Brezová pod Bradlom – vodná nádrž zachytáva vodu z okolitých vodných tokov, bez vybavenosti pre verejnosť.
  • Stará Myjava – vodná nádrž zachytáva vodu z okolitých vodných tokov, požiarna nádrž, v okolí sa nachádza niekoľko sezónnych rekreačných objektov.
  • Prusy – Bánovce nad Bebravou – vodná nádrž zachytáva vodu z okolitých vodných tokov, v súčasnosti využívaná prevažne na rybolov, bez vybavenosti pre verejnosť
  • Opatová – umelá nádrž, vybudovaná na požiarne účely blízkeho rekreačného zariadenia. Nádrž počas kúpacej sezóny 2021 nebola využívaná na rekreačné účely a z toho dôvodu nebola vykonávaná analýza vzoriek povrchovej vody.

Aktualizované výsledky laboratórnych analýz vody VUK a povrchových vôd a informácie sú oznamované verejnosti prostredníctvom informačného systému voda na kúpanie, resp. na webovej stránke RÚVZ v Trenčíne.

Umelé kúpaliská

Prevádzka kúpalísk s celoročnou prevádzkou bola počas roku 2021 ovplyvnená pandemickou situáciou súvisiacou s ochorením COVID. Prevádzka kúpalísk bola prerušovaná, resp. niektoré bazény boli dlhodobo mimo prevádzky v súvislosti s COVID-19.

Okres Trenčín

  • Mestské kryté kúpalisko Trenčín (1 plavecký a 1 neplavecký bazén s recirkuláciou)
  • 1 krytý bazén v DEMY Trenčín
  • 7 bazénov hotelového typu
  • 2 bazény v rekreačných zariadeniach spadajúcich pod Ministerstvo spravodlivosti SR
  • 3 školské bazény
  • 1 nekrytý vírivý bazén v prevádzke sáun
  • 1 vírivý bazén využívaný tiež pre plávanie dojčiat

Mimo prevádzky: Bazén v účelovom zariadení spadajúcom pod Úrad vlády SR, 1 bazén hotelového typu a bazén v ZŠ Trenčianske Teplice

Okres Nové Mesto nad Váhom

  • Krytý bazén ŠKM Stará Turá

Mimo prevádzky: 1 bazén hotelového typu a 1 bazén SOŠ Nové Mesto nad Váhom

Okres Myjava

  • Krytá plaváreň Myjava, SMMM, s.r.o. (1 plavecký a 1 neplavecký bazén s recirkuláciou vody)
  • 1 bazén hotelového typu

Okres Bánovce nad Bebravou

  • Mestské kryté kúpalisko Bánovce nad Bebravou (1 plavecký a 1 relaxačný bazén s recirkuláciou, napájané termálnou vodou)

Kontrola kvality vody

Prevádzkovatelia bazénov počas prevádzkovania pravidelne vykonávali kontrolu bazénovej vody tak v zmysle požiadaviek platnej legislatívy, ako i podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva.

Počas roku 2021 bolo v bazénoch odobratých celkovo 118 vzoriek vody na kúpanie. Prekročenie limitných hodnôt bolo zistené v chemických ukazovateľoch, ako sú voľný chlór, viazaný chlór, chemická spotreba kyslíka manganistanom a reakcia vody, resp. v mikrobiologických ukazovateľov, predovšetkým v prípadoch kultivovateľných mikroorganizmov pri 36 °C, Pseudomonas aeruginosa. Nevyhovujúce ukazovatele súviseli najmä s nedostatočnou prevádzkovou disciplínou obsluhy technológie a s poruchovosťou bazénovej technológie (dávkovacie zariadenia chémie), vyskytovali sa najmä pri menších bazénoch v zariadeniach hotelového typu.

Letné umelé kúpaliská

Pre kúpaciu sezónu 2021 bola orgánom verejného zdravotníctva v spádovej oblasti RÚVZ Trenčín povolená prevádzka na 6 letných umelých kúpaliskách:

  1. Letné kúpalisko Myjava, SMMM, s.r.o. – 2 bazény (neplavecký a detský, oba s recirkuláciou)
  2. Letné kúpalisko Bradlan - Brezová pod Bradlom – 2 bazény (neplavecký s recirkuláciou, detský bez recirkulácie)
  3. Letné kúpalisko Pažiť Bánovce nad Bebravou – 3 bazény (2x neplavecký s recirkuláciou, detský bez recirkulácie, tobogánový s recirkuláciou)
  4. Kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice – 3 bazény s recirkuláciou (z toho 1 detský) a 3 vírivé bazény
  5. Letné kúpalisko Nemšová – 2 bazény s recirkuláciou (rekreačno-plavecký a detský)
  6. Letné kúpalisko Trenčín – Sihoť (Ostrov) – 4 bazény s recirkuláciou (rekreačno-neplavecký, plavecký, detský, dopadový rekreačno-neplavecký)

Kontrola a údržba kúpalísk

V roku 2021 nebola realizovaná žiadna komplexná rekonštrukcia letného kúpaliska, resp. výmena zariadení, boli realizované len každoročné údržbové práce na kúpaliskách pred otvorením letnej sezóny.

Pred uvedením kúpalísk do prevádzky bola dokladovaná kvalita bazénovej vody a bol vykonaný štátny zdravotný dozor areálov, technológie a personálneho zabezpečenia kúpalísk.

Počas kúpacej sezóny bol na kúpaliskách vykonávaný odber vzoriek a štátny zdravotný dozor za účelom zistenia súladu prevádzkovania kúpalísk s platnou legislatívou. Zároveň boli vykonávané štátne zdravotné dozory za účelom sledovania dodržiavania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19.

Zistené nedostatky

V priebehu sezóny neboli s prevádzkovateľmi riešené zásadné nedostatky v prevádzke kúpalísk, na základe ktorých by bolo nutné dlhodobo prerušiť prevádzku. Drobné nedostatky súviseli podobne ako v minulosti s kvalitou vody na kúpanie a čistením bazénov (voľný a viazaný chlór, mikrobiologické ukazovatele, znečistenie v bazénoch), eventuálne čistotou súvisiacich priestorov bazénov. V prípade zistenia nedostatkov boli tieto okamžite riešené pre zabezpečenie vyhovujúceho stavu prevádzkovania.

Príčiny zistených nedostatkov

  • Nedostatočná, resp. nadlimitná dezinfekcia bazénovej vody
  • Nadmerné zaťaženie technológie úpravy vody bez dodatočného dopúšťania čerstvej vody (najmä vo vírivých bazénoch)

Štatistika odobratých vzoriek

Celkovo bolo v kúpacej sezóne 2021 v prevádzkovaných bazénoch letných kúpalísk odobratých 92 vzoriek vody na kúpanie. Prekročenie limitných hodnôt ukazovateľov bolo zistené najmä v chemických ukazovateľoch – reakcia vody, voľný a viazaný chlór, resp. mikrobiologických ukazovateľoch - kultivovateľné mikroorganizmy.

Zdravotné následky

Praktickými lekármi alebo lekármi v odborných ambulanciách v jednotlivých spádových okresoch neboli hlásené ochorenia, ktoré by boli vznikli v priamej príčinnej súvislosti s kúpaním alebo pobytom v priestoroch kúpalísk.