Zásobovanie pitnou vodou a kontrola kvality vo verejných vodovodoch v spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne v roku 2022 - RUVZTN
Zásobovanie pitnou vodou a kontrola kvality vo verejných vodovodoch v spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne v roku 2022
Zdroje pitnej vody
Na zásobovanie pitnou vodou na území v pôsobnosti RÚVZ Trenčín sa využívajú výhradne podzemné vody (zachytené pramene, studne, vrty). Pre ich optimálne využitie sú veľké vodárenské zdroje súčasťou viacerých skupinových vodovodov zásobujúcich veľké zásobované oblasti. Na druhej strane evidujeme i menšie zásobované oblasti, predstavujúce miestne verejné vodovody.
Vodárenské spoločnosti
Väčšina skupinových vodovodov je v súčasnej dobe prevádzkovaná väčšími vodárenskými spoločnosťami, vzájomne prepojených s riadením prevádzky cez centrálny dispečing. Medzi uvedené vodárenské spoločnosti, poprípade subjekty patria:
- Trenčianske vodárne a kanalizácie a.s., Trenčín
- Bratislavská vodárenská spoločnosť a.s., Bratislava
- Západoslovenská vodárenská spoločnosť a.s., Nitra - OZ Topoľčany
- Regionálna vodárenská spoločnosť Vlára - Váh s.r.o.
- Obecná vodohospodárska spoločnosť Šáchor, s.r.o. Lúka
- SLV s.r.o., Krajné
- PreVaK s.r.o., Bratislava
- OVKS Sochoň s.r.o. Kočovce
- Chirana Prema Energetika s.r.o.
- REPROGAS s.r.o.
- AQUAViTA PLUS, spol. s r.o.
Počet zásobovaných obyvateľov
Okres Trenčín
108 447 obyvateľov (95,60% z celkového počtu)
Okres Nové Mesto nad Váhom
51 156 obyvateľov (83,50% z celkového počtu)
Okres Myjava
22 169 obyvateľov (87,73% z celkového počtu)
Okres Bánovce nad Bebravou
32 283 obyvateľov (90,82% z celkového počtu)
Zdravotné zabezpečenie pitnej vody
Zdravotné zabezpečenie pitnej vody sa vykonáva vo všetkých verejných vodovodoch. Na hygienické zabezpečenie sa používa kvapalný chlórnan sodný, plynný chlór.
Rozvoj verejných vodovodov
Rozvoj verejných vodovodov počas roku 2022 v spádovom území RÚVZ Trenčín pozostával predovšetkým rozširovaním vodovodných sietí v rámci novej bytovej výstavby.
Problémy a výzvy
- Stagnácia koncepčného rozvoja v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou najmä u obecných vodovodov a menších verejných vodovodov
- Nedostatok finančných prostriedkov na rozvoj a rekonštrukciu vodohospodárskych diel v malých obciach
- Nízky záujem obyvateľov o napojenie na verejný vodovod v niektorých obciach
Výnimky a špeciálne prípady
V okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava neboli udelené výnimky na používanie vody, ktorá nespĺňa hygienické limity ukazovateľov kvality pitnej vody. V obci Veľké Držkovce (okres Bánovce nad Bebravou) bola udelená II. výnimka na používanie vody s prekročeným limitom dusičnanov, platná do 13.03.2023.
Individuálne vodné zdroje
V spádovom území RÚVZ Trenčín sa nachádzajú i hygienicky významné individuálne vodné zdroje (studne kopané, narážané), ktoré zásobujú objekty ako sú bytové domy, rekreačné a ubytovacie zariadenia, domovy sociálnych služieb v lokalitách bez vybudovaných verejných vodovodov.
Monitoring kvality pitnej vody
- Sledovaná kvalita pitnej vody v 118 mestách a obciach
- Odobratých 284 vzoriek pitnej vody na laboratórnu analýzu
- Prekročenie limitných hodnôt zistené v 28 vzorkách (9,86%)
- V rámci štátneho zdravotného dozoru odobratých 61 vzoriek vody
- Prekročenie limitných hodnôt zistené u 7 vzoriek (11,48%)
Svetový deň vody
V roku 2022 bola akcia Svetový deň vody realizovaná v obmedzenej miere. RÚVZ Trenčín nevykonával analýzy vôd zo súkromných zdrojov ani neposkytoval osobné odborné poradenstvo, ale boli k dispozícii telefonické konzultácie.
Záver
V priebehu sledovaného roka 2022 sa v spádovom území RÚVZ Trenčín nevyskytli žiadne hromadné ochorenia (epidémie), pri ktorých by bola preukázanou cestou prenosu voda. Zároveň sa nevyskytlo, resp. nebolo hlásené žiadne ochorenie kojenca na methemoglobinémiu.