36. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu - Portál úradov
36. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu
- 36. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu - pozvánka a program (pdf, 1,5 MB)
- 36. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu - prvá informácia a prihláška (pdf, 226 kB)
Závery z vedeckej konferencie 36. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu : Hodnotenie dopadov na verejné zdravie
18. – 19. 10. 2011, hotel Remata, Ráztočno
Konferencia bola zameraná na tieto hlavné témy:
- Hodnotenie dopadov na verejné zdravie (HIA)
- Podpora zdravia znevýhodnených komunít,
- Prevencia závislostí vo výchove ku zdraviu,
- Hodnotenie programov a projektov vo verejnom zdravotníctve,
- Úloha a hodnotenie poradenstva v ovplyvňovaní výskytu rizikových faktorov.
V priebehu dvoch konferenčných dní odznelo v šiestich sekciách spolu 38 prezentácií a vystavených bolo 14 posterov.
Na konferencii sa zúčastnilo v prvý deň 18.10.2011 cca 101 odborníkov, v druhý deň 19.10.2011 to bolo cca 79 odborníkov. Táto konferencia bola hodnotená kreditmi v zmysle vyhlášky MZ SR 366/2005 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v znení neskorších predpisov, a pre lekárov registrovaných v Slovenskej lekárskej komore kreditmi SACCME.
Cieľom I. sekcie bolo oboznámenie odbornej verejnosti o procese hodnotenia dopadov na zdravie, jeho význame a predpokladaných prínosoch v ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Konferencia s podtextom HIA prebehla s aktívnou podporou Kancelárie WHO pre Slovenskú republiku v rámci dohody o spolupráci s MZ SR na roky 2010 - 2011 (BCA).
Celkovo Sekcia I. „Hodnotenie dopadov na verejné zdravie“ prebehla na veľmi dobrej odbornej úrovni a splnila stanovený cieľ – poskytnúť širšej odbornej verejnosti aktuálne informácie o najnovšej metóde práce verejného zdravotníctva, v uplatňovaní HIA v podmienkach SR. Vyvolala živú odozvu v diskusii a záujem zúčastnených o prezentovanú oblasť. Z tohto dôvodu je preto potrebné, aby sa tejto tematike venovala pozornosť a bola zaraďovaná do odborného programu ďalšieho ročníka konferencie s cieľom zlepšiť medziodborovú a medzirezortnú informovanosť a otvorenosť pracovísk verejného zdravotníctva.
V II. Sekcii s názvom Podpora zdravia znevýhodnených komunít bolo prednesených 5 príspevkov so zameraním na zdravie znevýhodnených komunít, najmä na Rómov. V prvom príspevku boli prezentované výskumné aktivity katedry verejného zdravotníctva Trnavskej univerzity so zameraním na projekty pre migrantov a rómske komunity. Príspevky v sekcii boli zamerané na výskum v oblasti edukačných stratégií, hodnotenia zdravotného stavu obyvateľstva a hodnotenia efektivity práce komunitných pracovníkov zdravotnej výchovy.
V rámci III. sekcie odzneli 4 prednášky (ďalšie dve pôvodne plánované prednášky boli z technicko-organizačných dôvodov presunuté do iných sekcií) autorov z Ústavu sociálneho lekárstva LF UK v Bratislave a Úradu verejného zdravotníctva SR.
Prvé dve prednášky informovali o projekte interaktívnych prednášok pre deti základných škôl zameraných na problematiku zdravého životného štýlu. Poukázali na problémové oblasti z hľadiska vedomostí a postojov detí týkajúcich sa užívania psychoaktívnych návykových látok (alkohol, tabak a nelegálne drogy). Okrem toho prezentovali skúsenosti s touto formou intervencie, jej výhody a možnosti. Tretia a štvrtá prednáška prezentovali dostupné údaje o epidemiologickej situácii v oblasti užívania tabaku a alkoholu na Slovensku, jeho výskytu vo vybraných cieľových skupinách populácie, trendov a najvýznamnejších súvisiacich faktorov.
Počas následnej diskusie vyplynulo z hľadiska prezentovanej problematiky viacero významných záverov:
- Na Slovensku je nedostatok relevantných epidemiologických údajov o užívaní návykových látok, pričom tento deficit sa prejavuje najmä v cieľovej skupine dospelej populácie.
- Mnohé epidemiologické dáta sú heterogénne, získané odlišnými metodikami, čo zabraňuje získaniu uceleného pohľadu na problém, ako aj identifikovaniu zmien v čase a medzinárodným porovnaniam. Chýba kontinuálnosť surveillance a vzájomná koordinácia pracovísk, aby sa jednotlivé projekty vzájomne dopĺňali a ich výsledky boli porovnateľné.
- Je potrebné venovať pozornosť najmä štandardizovaným prieskumom v rámci medzinárodných programov (ESPAD, HBSC, GTSS a pod.). Lokálne projekty je vhodné navrhovať tak, aby vychádzali z týchto programov a predstavovali k nim pridanú hodnotu.
Výstupy a závery IV. sekcie : Hodnotenie programov a projektov vo verejnom zdravotníctve z vedeckej konferencie „36. dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu“.
Prednášky boli dobre pripravené a prezentované. Venovali sa hodnoteniu jednotlivých programov, zameraných na prevenciu civilizačných ochorení (Vyzvi srdce k pohybu, Týždeň zdravia, Stomatohygiena, Pozdravy....).
V rámci tejto sekcie boli prezentované nasledovné závery:
- Vyhodnocovať efektivitu jednotlivých programov napr. dotazníkovou metódou, pravidelným overovaním v stanovených intervaloch.
- Zjednotiť aktivity jednotlivých regiónov s následným celoslovenským vyhodnocovaním a porovnaním
V. sekcia s názvom Úloha a hodnotenie poradenstva v ovplyvňovaní výskytu rizikových faktorov bola rozdelená na dve časti.
V prvej časti sa táto sekcia venovala deťom a mládeži. Monitorovala výskyt rizikových faktorov životného štýlu u detí, adolescentov a vysokoškolskej mládeže. Poukázala na možné príčiny výskytu a rozdiely medzi jednotlivými sledovanými skupinami s možnosťami ďalších postupov vedúcich k zníženiu výskytu niektorých častých rizikových faktorov životného štýlu. V tejto sekcii boli odkryté niektoré rezervy v oblasti primárnej prevencie (nízke percento absolvovania preventívnych prehliadok u mládeži) s nutnosťou naďalej pokračovať a zintenzívňovať rôzne metódy edukácie a výchovy ku zdraviu u detí a mládeže. Posledný príspevok bol venovaný uvedomelejšej časti populácie starších ľudí, s poukázaním na opodstatnenosť edukácie a výchovy ku zdraviu aj u tejto skupiny obyvateľov.
Druhá časť tejto sekcie bola venovaná pohybu, pohybovej aktivite. V diskusnej časti bolo poukázané na to, že v mnohých regionálnych úradov verejného zdravotníctva sú vytvorené programy, metodické postupy, manuály a podobne, ktoré by bolo vhodné sprístupniť ako tzv. „dobré postupy“ pre odbornú verejnosť na webových stránkach Úradu verejného zdravotníctva.
V diskusii bolo poukázané na skutočnosť, že napr. v rokoch 2009 a 2010 bol v "Programoch a projektoch úradov verejného zdravotníctva SR" v kapitole č. 9 - Podpora zdravia uvedený bod č. 9.4. "Projekty a úlohy podpory zdravia realizované na regionálnej úrovni - databáza dobrých postupov". K tomuto bodu regionálne úrady odpočtovali činnosti, aktivity, projekty a programy, metodické postupy, manuály a pod., ktoré vytvorili, vyskúšali a osvedčili sa. Z tohto dôvodu je preto náležité ich sprístupnenie pre odbornú verejnosť na úradoch VZ so stručným popisom a kontaktom na autorov, od ktorých by bolo možné vyžiadať predmetný materiál.
Realizácia Svetového dňa pohybu ako celonárodnej akcie realizovanej RÚVZ v SR vo svojej pôsobnosti pod záštitou MZ SR a HH SR s presne vyšpecifikovanými aktivitami v jednom termíne v rámci celého Slovenska.
V diskusii boli pozitívne ohodnotené výsledky prieskumov v oblasti podpory pohybovej aktivity.
Autori záverov:
- doc. MUDr. Tibor Baška, PhD.
- doc. MUDr. Vojtech Ozorovský, PhD.
- doc. PhDr. Róbert Ochaba, PhD., MPH
- PhDr. Daniela Kállayová, PhD., MPH
- doc. MUDr. Jozef Domenik, PhD., MPH
- MUDr. Kvetoslava Koppová, CSc.
- Mgr. Adriána Račková
- doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD.
- MUDr. Alena Cvopová