Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) je najpokročilejším štádiom chorobného stavu spôsobeného infekciou vírusom HIV. Vírus imunitnej nedostatočnosti človeka (HIV) napáda časti imunitného systému, čo vedie k strate imunity (odolnosti) voči infekciám až k nezvratne postupujúcemu poškodeniu imunitného systému. Po preniknutí do organizmu napáda tento vírus najmä určitú skupinu bielych krviniek, CD4 T-lymfocyty, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti ľudského organizmu. Množí sa v nich a neskôr spôsobuje ich hynutie. Výrazný pokles ich počtu vedie k postupnému prehlbovaniu imunitnej nedostatočnosti (imunodeficiencia) až k úplnej strate obranyschopnosti a ku vzniku AIDS.
AIDS - Portál úradov
AIDS
Aká je to choroba?
Aké sú príznaky infekcie HIV?
Včasné príznaky infekcie HIV sa môžu objaviť 2 - 4 týždne po vstupe vírusu do organizmu. Zväčša ide o chrípkové stavy, horúčku, bolesti hrdla, hlavy, svalov a zhybov, zväčšenie miazgových uzlín, vyrážky a afty v ústach. Ide o atypické príznaky to znamená napr. dlhšie trvajúce alebo sa chrípkový stav vyskytuje mimo sezóny chrípky. Avšak veľa infikovaných nemá žiadne takéto príznaky. Včasné príznaky vymiznú a začína sa dlhé, väčšinou roky trvajúce bezpríznakové obdobie infekcie HIV. S progresiou infekcie HIV sa príznaky znovu objavia. Väčšinou sa zjavuje únavnosť, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, horúčky, nočné potenie, zdurenie miazgových uzlín a ďalšie príznaky, ktoré upozorňujú na možnú infekciu HIV.
Ako sa dá potvrdiť infekcia HIV?
Diagnóza HIV infekcie je založená na laboratórnych kritériách HIV infekcie. Vyšetrovanie anti - HIV protilátok je v Slovenskej republike prístupné každému na vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, v NRC pre prevenciu HIV/AIDS a v niektorých súkromných laboratóriách. V prípade, že vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, je vyšetrená anonymne.
Čo je AIDS?
V najpokročilejšom štádiu infekcie HIV sa organizmus napadnutý HIV stáva vnímavým na ďalšie infekcie, z ktorých mnohé bežne neohrozujú zdravého človeka ako aj na nádorové ochorenia. Podľa európskej definície ide o chorobný stav, pri ktorom sa u osoby žijúcej s infekciou HIV, objaví niektorá s indikatívnych chorôb. V prípade posledného štádia AIDS ide zväčša o nádorové ochorenie krvi alebo infekciu, ktorá bežného človeka neohrozuje, ale pre ľudí s HIV predstavuje život ohrozujúci stav.
Ako sa prenáša HIV?
V Slovenskej republike sa vírus HIV primárne prenáša sexuálnym kontaktom s infekčnou osobou, prenos je možný aj zdieľaním injekčných ihiel, striekačiek a iných predmetov na užívanie drog medzi injekčnými užívateľmi drog. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť aj k prenosu z matky na dieťa. Prenos krvnou cestou pri transfúziách je vďaka dôkladnej kontrole krvi a krvných derivátov minimalizovaná. HIV sa na človeka neprenáša pri bozkávaní a dotýkaní sa, zdieľaní riadu a používaní rovnakých toaliet, pri kontakte so slinami, slzami alebo potom, komármi, kliešťami alebo iným hmyzom atď.
Dá sa infekcia HIV liečiť?
Infekcia vírusom HIV pretrváva do konca života. Dostupná je však antiretrovírusová liečba, ktorá síce nezbaví organizmus infekcie ale bráni ďalšiemu množeniu HIV a tým aj napadnutiu doteraz zdravých buniek. Infekcia HIV sa tak zmenila na chronickú, dlhodobo liečiteľnú chorobu. V súčasnosti, pri správne nastavenej antiretrovírusovej liečbe, pacient do štádia AIDS nikdy nedospeje. Znižuje totiž vírusovú záťaž a tým prispieva k posilňovaniu imunitného systému človeka.
Vyskytuje sa AIDS na Slovensku?
V poslednom desaťročí pozorujeme u nás vzostupný́ trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou. Slovenská republika však v ostatných rokoch patrí k členským štátom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou (novozistené prípady) HIV infekcie.
Koľko ľudí je infikovaných HIV vo svete?
Infekcia HIV naďalej ovplyvňuje zdravie a pohodu miliónov ľudí. V priebehu posledných troch desaťročí bolo v európskom regióne WHO diagnostikovaných a hlásených viac ako 2,2 milióna ľudí s HIV. Odhaduje sa, že na konci roka 2020 na svete žilo s HIV 37,7 milióna ľudí, z ktorých viac ako dve tretiny (25,4 milióna) sú v africkom regióne WHO.
Ako sa dá chrániť pred vírusom HIV?
Vyše 90% infekcií HIV bolo na Slovensku prenesených pohlavným stykom. Sexuálne aktívni muži a ženy môžu výrazne znížiť riziko infekcie monogamným vzťahom s HIV negatívnym partnerom. Pred infekciou HIV chráni i správne a dôsledné používanie latexového kondómu počas pohlavného styku (vaginálneho, orálneho či análneho, ktorý je najrizikovejší).
Osoby infikované HIV nesmú darovať krv na transfúzie a prípravu krvných derivátov ani orgány, tkanivá, spermu a materské mlieko. Prenos transfúziou krvi a transplantátmi nebol na našom území nikdy zaznamenaný. Injekční užívatelia drog by nikdy nemali zdieľať ihly, striekačky, iné pomôcky ani roztok drogy, ktoré sa môžu dostať do styku s krvou iného človeka. Aj u nás existujú programy „výmeny ihiel“ – bezplatné zásobovanie sterilnými ihlami a striekačkami a ich bezpečné odstraňovanie po použití. Zatiaľ nebol na Slovensku zistený prípad prenosu infekcie krvou pri vpichovaní drog.
Kde nájdem poradne HIV/AIDS?
Poradne HIV/AIDS pôsobia pri niektorých regionálnych úradoch regionálneho zdravotníctva a pri ďalších inštitúciách.